Inpic Professional 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Inpic Professional 1.0

13. prosince 2000, 00.00 | Vývoj image browserů nezadržitelně směřuje k programům, které umí zobrazit či přehrát všechno, co je mezi multimédii k dispozici. Multimediální internetový manager obrázků, animací a zvuků Inpic je toho důkazem.

Inpic Professional firmy Vanilla Software je zajímavý program řadící se mezi moderní multimediální browsery s přístupem na internet. Přístupem na internet je zde míněn management grafiky alias obrázků, animací a také zvuků s integrovaným náhledovým systémem, movie playerem, obdobou jukeboxu, news readerem a vyhledávacím engine pro nalezení i a případné setřídění obrázků a hudby na internetu. Program stojí 45$ ve verzi Professional a 30$ v jednodušší verzi Personal bez "internetových" funkcí. Inpic Pro je určen pro Windows 95/98/NT4/2000, vyžadován je MS Internet Explorer 4.x a vyšší, MS Media Player a chcete-li naslouchat počítačovému žvatlání, pak i MS Speech SDK.S pomocí Inpic Pro si můžete vytvořit databázi všech podporovaných multimediálních souborů a dále je podrobně kategorizovat, přidávat k nim poznámky, přes Web Spider vyhledávat a stahovat multimediální soubory z internetu, vytvářet slideshow a další věci obvyklé v managerech obrázků. Co se týče obrázků, není na tom bohužel Inpic zrovna nejlíp, umí totiž pracovat pouze s několika nejpoužívanějšími grafickými formáty - JPEG, GIF, TIFF, BMP, ICO, dále s AVI, MPEG a zvukovými formáty MP3, MIDI, SND a WAV, další formáty slibují autoři programu přidat co nejdříve.

       

Součástí programu je mimo poměrně kvalitního "inetového" engine Web Spider dokonce i lupa, jejíž význam mi v programu tohoto typu jaksi uniká (vzhledem k integrovanému prohlížeči obrázků s možností zoomování), alespoň se tedy jedná o zajímavé obohacení funkcí Inpic Pro. Informace o každém souboru (viz obrázek) jsou velmi detailní a můžete si je ještě dále upravit dle svých potřeb.Inpic Pro má na první pohled velmi jednoduché ovládání, ale pokud si chcete přizpůsobit jednotlivé zobrazovací, katalogizační či vyhledávací funkce, můžete se dosyta vyřádit v nejrůznějších nastaveních, které jsou víc než jen detailní a k jejichž pochopení budete v některých případech nutně potřebovat manuál - je ve formátu HTML a najdete v něm vše potřebné jak kolem ovládání, tak i ohledně preferencí programu.

Na prvních dvou ukázkách preferencí programu jsou katalogizační funkce, u kterých je vskutku co nastavovat, takže vzniklá databáze může být precizně přizpůsobená a setříděná pro rozličné účely. Netřeba zacházet do detailů, z obrázků je vše jasné, stejně jako z dalších nastavení zobrazovacích/ prohlížecích módů souvisejících s GUI programu, velikosti a tvaru náhledů, počtu zobrazovacích okének, k dispozici je dokonce i jednoduchý manager velikosti plochy a rozmístění okének a spoustu dalších věcí kolem internetu a připojení.V Inpic Pro si můžete velmi jednoduchým způsobem (analogickým k bookmarkům webových prohlížečů) definovat oblíbené stránky a vzniklé bookmarky lze kdykoliv exportovat, ale i importovat do/z webových browserů ve formátech MS IE i Netscape. Celé webové stránky můžete ukládat jako náhledy nebo jako JPEG obrázky v původním rozlišení - viz ukázka preferencí.Zobrazovací možnosti Slideshow nijak neoplývají počtem přechodových efektů, ale v nouzi i těch pár základních postačí. Většina z preferencí ovlivňujících zobrazování je opatřena spoustou vysvětlujících ikon a obrázků, takže je na první pohled jasné, co daná funkce znamená a na rozdíl od katalogizačních funkcí není potřeba studovat manuál.

Celkové možnosti Inpic Professional jsou včetně Web Spideru na úrovni, pochopitelně až na relativně nízký počet podporovaných grafických a animačních formátů - program honosící se titulem multimediální by přece jen měl v tomto ohledu umět mnohem víc. Jedná se o první verzi Inpic, v dalších verzích slibují autoři programu spoustu vylepšení a nových funkcí, doufejme tedy, že nezůstane jen u slibů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: