Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Software
iMovie 11 - 1. Import videa
4. února 2011, 01.00 | Druhá, a pro leckoho důležitější, část balíku iLife 11 se soustředí na práci s videem. Kromě kompletního procesu klasického střihu se v dalších dílech seriálu podíváme třeba populární trailery a další funkce užitečné funkce. Začneme ale od Adama, tedy importem.
Textury
Nízko položené slunce v zimě vyvolává svým světlem na sněhovém povrchu delší stíny. Pokud fotografujete ve směru proti slunci, díky delším stínům vám na sněhu dobře vynikne jeho textura, která působí v krajinářské fotografii značně fotogenickým dojmem. Při fotografování v protisvětle si ovšem dejte pozor na výskyt nežádoucích reflexů uvnitř vašeho objektivu (nasaďte si na objektiv sluneční clonu). Je proto žádoucí se v krajině pokusit zastínit slunce například stromem apod.
Sníh a kouzlo černobílé fotografie
Texturovaný povrch sněhu se například velmi dobře vyjímá na černobílých snímcích. Stíny, které zdůrazňují plasticitu povrchu v zasněžené krajině, nám mohou posloužit jako pobídka k tvorbě zajímavých abstraktních obrázků.
Fotografujte detaily zmrzlých objektů
Na zasněženou krajinu můžeme rovněž zblízka nahlížet jako na „nekonečný“ zdroj pozoruhodných detailů, které jsou jako stvořené pro žánr makrofotografie. Často využívanými náměty jsou například krystalky sněhových vloček, namrzlé větvičky, rampouchy u potoka apod. Mějte proto při pobytu v zimní krajině oči „na stopkách“, abyste tyto krásné detaily náhodou nepřešli bez povšimnutí.
Zasněžené stromy patří mezi často fotografované objekty. Bílé plochy sněhu na stromech v lese bývají v zajímavém kontrastu s tmavými liniemi stromů.
Zachyťte padající sníh
V zimě mohou fotografovu pozornost poutat také padající vločky sněhu. Padající sníh při fotografování na delší expoziční časy vytvoří na snímku efektně rozmáznuté „čárky“, které fotografii propůjčují typicky zimní atmosféru. Pro pohledné rozostření padajících vloček obvykle postačí na fotoaparátu nastavit čas 1/60 s. a méně (max. do cca 1/10 s.).
Někdy může být tvůrčí záměr opačný. Tedy naopak "zmrazit" pohyb padajících vloček namísto jeho rozmazání. K tomuto účelu nám postačí nastavit na přístroji kratší expoziční čas (cca 1/200 s. a více). Mystickou atmosféru pak na snímku vykouzlíme pomocí blesku (ať už interního či externího), kterým osvítíte padající vločky nacházející se v okolí fotoaparátu.
Hledejte kontrastní objekty
Zasněžené plochy působí poněkud monochromaticky, proto je žádoucí při komponování záběru fotografovat objekty, které monotematičnost sněhu nějak kontrastně narušují - ať už svým tvarem (různé hrany, prohlubně, stíny, havrani na sněhu atd.) nebo barevností (například zelená tráva, jež trčí místy ze sněhu, uschlé plody na keřích apod.).
Fotografujte akci na sněhu
Zachycená dynamika nějaké akce na sněhu se dobře vyjímá. Proto, pokud můžete, se ji snažte v zimě vyhledávat, neboť si s ní můžete okořenit své snímky. Fotografovat můžete například lyžaře, snowboardisty, ale vděčnými objekty pro vás mohou být také psi, kteří obvykle sníh milují. Nezapomeňte při fotografování používat dostatečně krátké časy, abyste dokázali pohybující se objekt na sněhu zachytit dostatečně prokresleně.
Závěr:
Doufáme, že náš mini-seriál alespoň trochu pomohl začínajícím fotografům, kteří se chystají fotografovat v zimě. Koneckonců nejlepším učitelem je samotná praxe, díky níž si najdete při fotografování v zimě ten nejlepší způsob, který vám vyhovuje.
Níže uvádíme další zdroje, jež vám mohou o problematice fotografování v zimním období poskytnout více informací (zvláště doporučujeme velice precizní článek od Romana Pihana, který naleznete ZDE). Přejeme vám dobré světlo a ať vás v zimě radost z fotografování příjemně hřeje.
Další zajímavé zdroje:
Roman Pihan (fotografovani.cz)
Digineff.cz (1)
Digineff.cz (2)
Digital-cameras-help.com
Worldstart.com
Shotaddict.com
Nytimes.com
Blog.onlineposterprinting.com (galerie inspirativních snímků se zimní tématikou)
Photonaturalist.net
Nyip.net
Aguntherphotography.com
Digitalphototips.net
Flickr.com
Landscapejuice.com
Photography.families.com
Outdooreyes.com
Photography-business-tips.com
Digital-photography-school.com (1)
Digital-photography-school.com (2)
Shutterbug.net
Articlebase.com
Edbergphoto.com
Pcin.net
Current.newsweek.com
Adventuretravel.about.com
My-photo-blog.com
Adorama.com
Blog.richdurmanphoto.com (1)
Blog.richdurmanphoto.com (2)
Picturecorrect.com
Odkazy na inspirující fotografie se zimní tématikou
Smashingmagazine.com
Hongkiat.com
Travelintospain.blogspot.com
Dpshots.com
Naldzgraphics.net
Flickr.com
Thewondrous.com
Forum.xcitefun.net
Webdesignmash.com
Photo.net
Pictures2win.com
Reuters.com
Boston.com
Tématické zařazení:
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě