ImagingShop 2.1: česká správa a úpravy digitálních fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

ImagingShop 2.1: česká správa a úpravy digitálních fotografií

2. listopadu 2010, 00.00 | Pod sloganem "Cesta ke kvalitní fotografii" se ukrývá původní česká aplikace na zpracování digitálních fotografií včetně jejich importu, jednoduché správy, systému hodnocení a především nejrůznějších barvových i obrazových úprav vlastností snímků. Představení ImagingShopu a jeho editoru fotografií najdete v článku včetně řady screenshotů z prostředí aplikace.

ImagingShop společnosti DataWeb.cz je česká aplikace pro Windows na zpracování digitálních fotografií včetně RAW snímků. Součástí programu je správce fotek, editor snímků a několik doplňkových modulů pro tisk fotek, tvorbu panoramatických snímků a HDR obrazů s vysokým dynamickým rozsahem, zvětšování fotografií s fraktálovými algoritmy a několik jiných zajímavých funkcí.

Edice programu

Všechny základní editační operace i správa digitálních snímků jsou k dispozici zdarma ve verzi ImagingShop Free, ve které lze snímky prohlížet, přidávat jejich popisky či hodnocení, importovat snímky například z paměťové karty, upravovat je v integrovaném editoru a také tisknout s pomocí tiskových šablon. Free edice i následující komerční varianty ImagingShopu jsou zkompilovány pro 32 bitové i 64 bitové verze Windows a mají českou i anglickou lokalizaci, kterou si zvolíte v preferencích programu.

Komerčních verzí ImagingShopu je hned několik a liší se zmíněnými moduly pro různé speciální operace s obrazem. Edice ImagingShop Fraktál s cenou 1 100 Kč včetně DPH umožňuje fraktálově zvětšovat snímky a nabízí také funkci Seam Carving pro chytrý ořez obrazu a změnu poměru jeho stran. Dražší edice Panorama s cenou 1 500 Kč má opěr modul Seam Carving a funkci na tvorbu panoramatických snímků, za shodnou cenu 1 500 Kč vč. DPH je pak nabízena edice ImagingShop HD s modulem na tvorbu HDR obrazů včetně expoziční fúze, v rámci které lze vytvářet HDR fotografie v jednom kroku. Nejvyšší edice ImagingShop Full stojí 2 100 Kč vč. DPH a obsahuje všechny zmíněné moduly a funkce dostupné v komerčních variantách aplikace.

PDF manuál k aplikaci funguje současně i jako nápověda, momentálně si ale můžete v manuálu přečíst pouze nadpisy jednotlivých editačních a manažerských funkcí ImagingShopu, neboť jejich podobný popis zatím chybí. Podle informací na webu by měl být manuál k programu hotový v nejbližší době, přesnější časový údaj zmíněn není.


ImagingShop 2.1 - prostředí organizéru fotografií s kalendářem pro snazší vyhledávání snímků podle data jejich pořízení

Organizér a prohlížeč fotografií

Prohlížeč náhledů digitálních fotografií v ImagingShopu je relativně jednoduchý a spojuje v sobě některé základní funkce průzkumníka Windows a kalendáře, s pomocí kterého lze přehledně vybírat a třídit snímky podle data jejich pořízení. Součástí organizéru jsou nezbytné funkce pro práci s metadaty klasických i RAW snímků, celkem program podporuje 36 grafických formátů + různé RAW formáty. Metadata zahrnují popis, hodnocení i manuální přidávání zeměpisných souřadnic ke snímkům (tzv. geotagging), popis ImagingShopu hovoří o podpoře EXIF, GPS, XMP a IPTC metadat. Podpora RAW snímků není úplně ideální, například některé novější CRW či CR2 RAW fotky program jednoduše nezobrazí a nabídne pouze jejich otevření v externí aplikaci.


ImagingShop 2.1 - zobrazení náhledů RAW snímků s doplňkovými EXIF informacemi a dalšími dialogovými okny například pro hodnocení fotografií a jejich komentování

Správce snímků umožňuje fotografie importovat z digitálního fotoaparátu, paměťové karty či ze skeneru, samostatně pak funguje import RAW snímků, které je vhodné před jejich editací v ImagingShopu zkonvertovat. Jednotlivé snímky lze hodnotit systémem hvězdiček a dávkově je zkonvertovat a přejmenovat, k čemuž má ImagingShop vcelku zajímavé dialogové okno s nabídkou formátovacích řetězců se specifickými vlastnostmi fotografií získávanými (utilitou ExifTool) z jejich metadat.

Tiskové funkce ImagingShopu jsou stejně jako správce snímků opět poměrně jednoduché. Zvolit si můžete tiskovou šablonu (šablony jsou interně definovány v XML souborech), podle které pak program rozmístí vybrané fotografie do předdefinovaného layoutu tiskového archu (včetně jeho velikosti), který pak můžete vytisknout či s vhodným ovladačem například vyrobit z fotografií PDF dokument. Nabídka tiskových šablon je ve stávající verzi ImagingShop 2.1 prakticky nulová, na výběr máte reálně pouze jednu alternativní šablonu s více snímky na tiskový arch.


ImagingShop 2.1 - v okně vlastností souborů lze měnit datum a čas vytvoření snímků


ImagingShop 2.1 - šikovné funkce pro hromadné přejmenování snímků


ImagingShop 2.1 - několik sekcí předvoleb a různých nastavení programu týkajících se prohlížeče snímků, metadat, zpracování barev aj.


ImagingShop 2.1 - fotografie můžete v programu hromadně konvertovat


ImagingShop 2.1 - tiskové funkce programu využívají XML šablony, momentálně je bohužel k dispozici pouze jedna šablona s přednastaveným jedním snímkem na stránku


ImagingShop 2.1 - nastavení zobrazení ikon pro některé důležité funkce prohlížeče a editoru snímků

Editor snímků

Integrovaný editor digitálních fotografií je výrazně lepší než správce. Prakticky všechny funkce editoru jsou zařazeny už do edice ImagingShop Free, díky čemuž získává program opravdu slušné možnosti při úpravách běžných JPEG či TIFF snímků. Upravovat můžete fotografie s 8 bitovými i 16 bitové barvovými kanály v prostorech RGB a Lab, edice ImagingShop HD pak umí zpracovat i se 32 bitovými barvovými kanály.


ImagingShop 2.1 - editor fotografií s funkcí pro opravu perspektivy snímku

V editoru najdeme solidní nabídku funkcí pro úpravy barev, tónování snímků, manipulaci s jasem/kontrastem a snímků, které se ovládají v několika dialogových oknech, u kterých máte navíc hrací kostku pro návrh nastavení posuvníků či vlastností jednotlivých filtrů. Editační operace nejsou limitovány počtem kroků zpět či vpřed, u většiny z funkcí pak lze nechat zobrazit histogram snímku. Oříznutí fotografií lze provádět s možností zamčení poměru stran snímku, se zlatým řezem či centrováním a vodícími linkami.

Hodně užitečné jsou funkce na srovnání horizontu a perspektivy snímků, stejně jako redukce šumu, korekce soudkovitosti/poduškovitosti a eventuální přepočet rozlišení fotky s vybranou metodou nesamplování obrazových dat. Snadnou vizuální či automatickou redukci červených očí jsem v editoru překvapivě nenašel, stejně jako funkce pro manipulaci s vinětací a potlačení chromatické aberace.


ImagingShop 2.1 - zobrazený histogram a manipulace s úrovněmi barev + světlosti fotografií
ImagingShop 2.1 - funkce na redukci šumu a zaostřování snímků s pomocí unsharp maskingu

Samozřejmostí jsou běžné transformace (natočení snímků apod.), standardní fotografické efekty, ostření snímků, manipulace s úrovněmi barev či světelnosti a úprava barev/tónování snímků manipulací s barvovou křivkou. Hezky je v editoru řešeno nastavení teploty barev, program navíc nabízí jakýsi grafický „ekvalizér barev“ pro vizuální úpravy odstínů barev.


ImagingShop 2.1 - funkce na rychlé nastavení teploty barev


ImagingShop 2.1 - zajímavě graficky řešený "barvový ekvalizér"


ImagingShop 2.1 - úprava barev prostřednictvím klasických křivek barvových kanálů


ImagingShop 2.1 - při změně rozlišení snímků máte na výběr několik metod pro přepočet obrazových dat

Komerční rozšíření aplikace

Placené edice ImagingShopu dále rozšiřují funkce editoru o následující moduly:

Tvorba HDR obrazů a expoziční fúze – spojování shodných snímků s odlišnou expozicí do jednoho HDR obrazu s vysokým dynamickým rozsahem, který pak můžete uložit ve vhodném formátu. ImagingShop HD či Full umí vyrobit HDR fotku i z jedné RAW fotografie, u HDR obrazů pak můžete při jejich skládání/tvorbě manipulovat s kompozicí a tone mappingem snímků.
Panoramatické fotografie – plně automatizovaný modul na sestavení panoramatického záběru nabízí čtyři typy projekce panoramatu (plošný, vertikální a horizontální válcovité a kulovité mapování). Hotový panoramatický snímek lze uložit v některém z nabízených bitmapových grafických formátů, interaktivní Flash panorama či QTVR panorama bohužel ImagingShop edice Panorama/Full vyrobit neumí.
Fraktálové zvětšování snímků v ImagingShop Fraktál/Full umí změnit rozlišení fotografií (například pro velkoplošné tiskové rozlišení) s omezením degradace detailů a jejich ostrosti na rozdíl od běžných metod přepočtů obrazových dat.
Seam Carving – funkci budete možná znát z nových verzí Adobe Photoshopu, kde lze využívat poměrně revoluční metodu „úpravu a spojování švů“. Seam Carving zohledňuje důležité objekty či obrazové struktury na snímku a umí sofistikovaným způsobem oříznout plochu snímku a změnit jeho poměr stran.


ImagingShop 2.1 - Fraktálový zoom umožňuje přepočítat fotografie do vyššího rozlišení s vyšší kvalitou a ostrostí, než to umí běžné algoritmy převzorkování obrazových dat
ImagingShop 2.1 - doplňkové funkce na tvorbu panoramatických snímků a HDR obrazů s vysokým dynamickým rozsahem

ImagingShop 2.1 - volby u tvorby panoramat a HDRI snímků


ImagingShop 2.1 - Seam Carving slouží v editoru k chytrému oříznutí snímků a změnu jejich poměru stran se zachováním hlavních obrazových struktur

Závěr

Cesta k digitální fotografii je v případě ImagingShopu možná trochu trnitější, nicméně jako celek působí zejména editor digitálních snímků poměrně povedeně. Minusové body získává ImagingShop (v současné verzi 2.1) za chybějící manuál či nápovědu k jednotlivým funkcím programu, občasné pády editoru i jeho nedořešené chování u některých RAW formátů digitálních fotografií.

Cena nejvyšší edice ImagingShopu je relativně vysoká, vybírat ovšem můžete i z levnějších variant správce + editoru. Rozhodně zajímavá a domnívám se, že i hodně užitečná může být edice Free pouze se základními funkcemi editoru, které ovšem bohatě stačí pro běžné úpravy digitálních fotografií.

30 denní zkušební/Free verzi ImagingShop si můžete stáhnout z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: