ImageFox 1.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

ImageFox 1.1

31. března 1999, 00.00 | Další zajímavý program ze stáje firmy ACD Systems, která vytvořila např. populární prohlížeč ACDSee. Copak že program umí?

     Prohlížeč ACDSee firmy ACD Systems jistě netřeba představovat. Dalším programátorským dílem ACD Systems je utilitka ImageFox.

     Zajímavé logo a ještě zajímavější program pro všechny, kteří pracují s různými grafickými formáty v libovolném programu. Základní funkcí ImageFoxu je totiž velmi užitečná věc - do všech souborových requesterů přidá možnost zvětšení okénka requesteru a po pravé straně pak náhled obrázku. Místo obvykle velmi malých náhledů obrázků, které navíc ještě nejsou vždy k dostupné (neboť nejsou v souboru uloženy) tak máte k dispozici dostatečně velké preview, ze kterého lze pohodlně rozponat i případné detaily. Na zmenšeném obrázku si jako příklad můžete prohlédnout requester z Adobe Photoshopu, kdy je vidět miniaturní náhled samotného Photoshopu v PSD souboru a vpravo pak velké preview ImageFoxe.     ImageFox má podle mne na vytváření náhledů stejné jádro jako ACDSeee (ostatně byl by div, kdyby byl napsán zcela jinak) a je tedy VELMI RYCHLÝ. Výčet podporovaných grafických formátů je stejný jako u ACDSee s jedním rozdílem - ImageFox samozřejmě neumí zapisovat ani provádět konverze grafických formátů, ostatně to ani není jeho účel.

Grafické formáty podporované ve verzi 1.1:

BMP - Windows Bitmap, Windows and OS/2. 2/8/16/24/32 bpp. RLE and uncompressed.
DCX - Multiple-page PCX. All sub-types and multiple pages supported.
EMF - Enhanced Metafile Format. Win32 enhanced metafiles.
GIF - Graphics Interchange Format. Single page and animated.
IFF - EA/Amiga Interchange File Format 1-24 bpp, including HAM and HAM8. Multiple pages and animations not supported.
JPEG - JPEG JFIF JFIF and Adobe CMYK.
KDC - Kodak KDC. Reads both the full image and the embedded thumbnail.
PCD - Kodak Photo CD Supported.
PCX - ZSoft Publisher’s Paintbrush. All sub-types supported.
PIC - SoftImage PIC. All sub-types supported.
PIX - Alias PIX, 24 bpp.
PNG - Portable Network Graphics. All sub-types supported.
PSD - Adobe PhotoShop Document RGB, grayscale, duotone, paletted and bi-level. Lab color interpreted as grayscale only.
SGI - SGI Image Format, 8-32 bpp; no colormaps. RLE or uncompressed.
TGA - Targa TGA. All sub-types supported.
TIFF - Tag Image File Format. 1/2/4/8/12/16 bits per sample, 1-4 samples per pixel. Bilevel/RGB/Paletted/CMYK/YCrCb/LOGL/LOGLUV. Uncompressed/PackBits/LZW//ThunderScan/ SGILog/CCITT/ZIP/NEXT/New-JPEG. (no v6.0 JPEG support). Support for multi-page documents.
WMF - Windows Metafile Format Win 3.x placeable metafiles.


     Preference programu jsou dostupné přes tray ikonu nebo z každého aktivního file requesteru, pokud jste ovšem funkci ImageFoxe pro daný program zrovna nezakázali. V prvním oddílu Global Options najdete základní nastavení všech obecných funkcí programu jako je právě přidání tray ikony, zobrazení informačního okénka při spuštění programu, změna toolbaru v souborových requesterech na vertikální, dále automatické přizpůsobení obrázku nastavené velikosti náhledu, gama korekce, zobrazování GIF animací (GIF89a), speciální volbu pro zvýšení kompatibility zobrazení náhledu (device-dependent bitmaps) a jako zajímavost také možnost přehrávání WAV souborů s délkou nepřesahující 1MB.     V druhé části preferencí lze pro každý program, z něhož byl souborový requester vyvolán, povolit či zakázat každou ze dvou hlavních funkcí ImageFoxe - náhled a přidání možnosti změnit velikost requesteru, nebo případně zakázat ImageFox celý. A jak programy do Local Options přidáte? Velmi snadno - v nabídce se totiž automaticky objeví každý program, ve kterém byl použit souborový requester a ImageFox byl v daný moment spuštěný a aktivní. Samozřejmě žádný progam není bez chyb a v tak v některých případech ImageFox prostě ke spolupráci nepřinutíte, ale to jsou jen mizivé výjimky.

     ImageFox je šikovný prográmek, který svou kvalitou, rychlostí a hlavně dobrým nápadem může být užitečným pomocníkem v mnoha situacích, kdy je kvůli orientaci dobré vidět náhled obrázku. Doufám, že i Vám se líbí.

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: