HTMLDOC: převod HTML do PDF a PostScriptu zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

HTMLDOC: převod HTML do PDF a PostScriptu zdarma

20. prosince 1999, 00.00 | HTMLDOC je výkonný převodník, který stojí za vyzkoušení. Více se dovíte v naší recenzi.

Úvodem

Svět nástrojů pro tvorbu PDF souborů se utěšeně rozrůstá. Vedle komerčních aplikací stále přibývá i produktů typu freeware nebo shareware, jak o tom svědčí naše dřívější recenze DaVinceTools (viz zde) i dnešní seznámení s programem HTMLDOC.

Co HTMLDOC nabízí

Program slouží k převodu jednoho nebo více souborů ve formátu HTML do PDF nebo PostScriptu. Cílem autora bylo vytvořit nástroj, který by umožňoval laciným a rychlým způsobem připravit dokumenty určené k on-line publikování (HTML) pro elektronickou distribuci (PDF) a snadný tisk (PS). Aby bylo užití programu v rámci firmy či instituce skutečně univerzální, je program kompilovatelný pod UNIXem i Windows, přeložené podoby recenzované verze 1.8 jsou ke stažení zde. S programem vám doporučuji stáhnout i jeho dokumentaci, vytvořenou právě v HTMLDOC.

Popis programu

Program lze ovládat dvěma způsoby: přes uživatelský interface nebo z příkazového řádku. Oba způsoby mají své klady i zápory a dá se říct, že se tím spíše doplňují, než by si konkurovaly. Pro uživatelské spuštění má program jednoduché intuitivní rozhraní, na kterém lze snadno a jednoduše nastavit všechny parametry převodu. Pro spuštění z příkazového řádku obsahuje dokumentace programu ukázky automatického využití aplikace na www-serveru.

V naší recenzi popíšeme ovládání uživatelské aplikace, všechny popsané parametry lze pochopitelně nastavovat i z příkazového řádku.

Zpracování dokumentů vypadá následovně: uživatel nejprve zadá seznam HTML-souborů v pořadí, v jakém mají být převedeny. Uvedené nastavení pak může uložit do zvláštního souboru pro příští použití. Soubory v seznamu lze libovolně přesouvat, poklepáním se otevřou ve zvoleném HTML-editoru.

Poté uživatel zvolí, zda mají být dokumenty převedeny "tak jak jsou" ("Web Page") nebo jako "kniha" ("Book"). V prvním případě bude převeden obsah dokumentů bez jakýchkoli dalších úprav, v druhém budou HTML-tagy H1 až H6 chápány jako nadpisy, na jejichž základě bude dokument strukturován (mimo jiné lze generovat obsah – viz dále). Program jinak plně podporuje všechny tagy HTML 3 a některé prvky HTML 4. Tabulky převádí s mírnými omezeními, vůbec nejsou převedeny formuláře. Podrobný popis způsobu převodu jednotlivých tagů je obsažen v dokumentaci programu. Uživatel může pro knihu také nechat vygenerovat titulní stranu se zvoleným nadpisem a logem, umístěným v záhlaví nebo zápatí.

Nyní je třeba zvolit výstupní formát. Jak již bylo řečeno, nabízí se možnost převodu do PDF nebo PostScriptu. V obou případech lze podrobně specifikovat formát a rozměry dokumentu, autorské údaje, komprimaci JPEG grafiky, převod v odstínech šedi, podobu záhlaví a zápatí, použitý font (zvlášť pro nadpisy a ostatní text), řádkování, barvu textu a pozadí, podkladový obrázek atd. Pro volbu "Book" (viz výše) lze nastavit různé podoby obsahu generovaného z nadpisů. Pro PDF lze zvolit verzi a detailně specifikovat způsob zobrazování stránek v prohlížeči. U PostScriptu lze zvolit verzi (2 nebo 3), u PDF a PostScriptu verze 3 je také nastavitelná úroveň komprese. Možností je tedy opravdu mnoho!

Po nastavení lze konečně spustit konverzi, průběh konverze je znázorněn graficky.

Závěrečné zhodnocení

HTMLDOC je rozhodně zajímavý program s bohatými možnostmi pro různorodé užití. Můžete jej upotřebit jen občas, stejně dobře ale na něm lze vystavět celý systém publikování dokumentů ve vaši firmě či organizaci. Autor poskytuje program zcela zdarma, za blíže nespecifikovaných podmínek si u něj můžete předplatit za 99 dolarů ročně technickou podporu (podrobnosti zde).

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: