Hot Door CADtools 5: technické výkresy v Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Hot Door CADtools 5: technické výkresy v Adobe Illustratoru

25. července 2007, 00.00 | Nová verze pluginu pro Adobe Illustrator, určeného k manipulaci s klasickými 2D a izometrickými CAD objekty, přesnému kótování a snadné tvorbě popisek
objektů může významně usnadnit občasnou práci například s různými technickými výkresy. Představení již páté stěžejní verze CADtools a také jejího doplňku Hot Door
CADpatterns, nabízejícího mnoho zajímavých vektorových vzorů pro technické ilustrace, vám nyní nabízíme.

Jak jistě dobře víte, Adobe Illustrator ani žádný jiný klasický vektorový grafický editor – například typu CorelDRAW apod. – není primárně určený ke kreslení a tvorbě CAD výkresů. Sice každý z uvedených editorů zpravidla má některé funkce pro manipulaci s 2D CAD a občas i s izometrickými objekty a také funkce pro kótování, pro reálné používání mají však tyto speciální editační prostředky řadu omezení. Naštěstí existují různé doplňky, které zmíněné problémy alespoň částečně řeší. Na novou verzi jednoho z nich se teď podíváme trochu podrobněji.

CADtools 5 společnosti Hot Door je aktuální verzí pluginu pro Adobe Illustrator na tvorbu prakticky libovolných technických či 2D architektonických výkresů, které bylo dříve možné vytvářet pouze ve specializovaných CAD aplikacích. V České republice nabízí produkty společnosti Hot Door například Amos Software, a to v případě CADtools (v ceníku je ovšem zatím pouze verze 4) za 6 745 Kč bez DPH.

Novinky

Od předchozí verze CADtools se pátá verze pluginu liší v celé řadě funkcí a vlastností. Mimo již nezbytné kompatibility s Adobe Illustratorem CS3 (tzn. včetně kompatibility s DXF a DWG formáty CAD aplikací) a možnosti ukládat nastavení jednotlivých CADtools palet se v páté verzi pluginu setkáte například s novým nastavením měřicích jednotek (včetně definování uživatelských měřítek) a také s novými nástroji na kreslení a úpravu rozměrů některých geometrických objektů. Upraveny byly též funkce na tvorbu popisek objektů a kót, inovované jsou i palety CADtext a CADstyle.


Hot Door CADtools 5 - kreslicí a manipulační nástroje pluginu a jednotlivé pracovní palety

Kreslení a kótování

CADtools 5 se v Adobe Illustratoru stará o nástroje pro technické kreslení v rámci integrovaných vektorových objektů. Sada nových tlačítek v nástrojové liště (toolboxu) nabízí mimo jiné třeba řadu funkcí pro kótování vertikálních i horizontálních linií, izometrické kreslení, zobrazování kót ve vícenásobných jednotkách, dále funkce pro projektování či trimování a také nástroje na tvorbu několika typů popisek.

Po importu běžných CAD výkresů můžete kreslit běžné oblouky, kružnice, elipsy, čáry a další geometrické objekty definující základní strukturu či „kostru“ technického výkresu, interiéru/exteriéru aj. Kótování 2D objektů je opravdu dětsky snadné, má ale jednu dost „hloupou“ vlastnost. Daný objekt či jeho část totiž musí být vybraná, aby bylo možné kóty vytvořit. Nejprve tedy musí uživatel kliknutím objekt označit a teprve poté překliknout na příslušný kótovací nástroj a vytvořit novou kótu. Jednotlivé kóty pak pochopitelně mohou být spojeny s objektem, což samozřejmě mnohonásobně usnadňuje následné přesouvání objektů.

Další specializované nástroje v CADtools se starají o vyřezávání objektů, jejich zkosení, spojování, s pomocí jiného nástroje pak lze měřit rozměry podobně jako na mapových podkladech. Hodně zajímavá je i paleta CADtracker, ve které mimo informačních funkcí pro výpočty ploch či délek najdete různé funkce pro transformaci objektů a jejich duplikaci. Izometrické funkce zajišťuje paleta CADisometric, pomocí které můžete nechat automaticky "přetvořit" (či spíše transformovat) jakoukoliv 2D plochu na izometrický 3D objekt, na který se vztahují samostatné nástroje pro izometrické kótování, a přitom je stále k dispozici ve svém původním 2D tvaru.

Samostatné palety pak slouží k podrobnému nastavení a práci s objekty a jejich kótami, včetně automatického přizpůsobení číselných hodnot dané kóty rozměrům objektu. Pracovat přitom lze s mnoha architektonickými a "strojírenskými" měřítky, můžete si dokonce vytvořit vlastní měřítka. Pro snazší manipulaci s objekty a kótami lze aktivovat mřížku a pravítka s nastavením přímých nebo izometrických linií v mřížce a upravit jejich barvu a způsoby uchycení objektů.

Mimo kót lze pomocí CADtools přidávat k objektům i popisky nejrůznějších typů, včetně jejich ohraničení a tvarů. Pro popisky i kóty funguje stylování pomocí jedné z palet pluginu CADtools, ve kterém lze pracovat jak s typem a stylem písma, tak i se styly šipek, barvou a dalšími vlastnostmi.


Hot Door CADtools 5 – práce s izometrickými objekty a jejich kótování jsou možná nejatraktivnější funkcí pluginu


Hot Door CADtools 5 – ukázka jednoho z výkresů s kótami a popiskami vytvořená s pomocí pluginu CADtools


Hot Door CADtools 5 – ukázka rozsáhlejšího výkresu upraveného pomocí pluginu CADtools

CADpatterns & Code Zebra Symbols

Šikovným doplňkem pro CADtools a vlastně všeobecně i pro další podobně specializované pluginy pro Adobe Illustrator je sada Hot Door CADpatterns. Jedná se o (na CADtools zcela nezávislý) prostředek, který přidá přes 130 vektorových vzorů (ve standardu ANSI) pro grafické ilustrace. Typickým využitím sady vzorů CADpatterns jsou například klasické či pouze schematické návrhy interiérů i exteriérů budov, neboť CADpatterns nabízí mimo jiné spoustu vzorů pro cihly, žilkování dřeva, dlaždice, kameny a různé jiné stavební materiály. Cena CADpatterns je 2 413 Kč bez DPH. Každý vzorek, respektive objekt vyplněný vektorovým vzorem z knihovny CADpatterns, lze libovolně rotovat, zrcadlit, oříznout a poté aplikovat vzorek na objekt. Všechny vzory je pochopitelně možno dále upravovat v příslušné paletě vzorníku.

Na podobném principu jako CADpatterns fungují i další sady symbolů série Code Zebra. Tentokrát se jedná o několik knihoven nejrůznějších technických symbolů z oblasti architektury a stavebnictví, tvorby krajinných objektů, dále o symboly pro různá elektrotechnická schémata, ruční i mechanické stroje, kancelářské symboly a řadu jiných speciálních symbolů pro použití v dokumentech Illustratoru. Každá sada stojí 89 USD, všech sedm momentálně dostupných sad lze koupit za 359 USD. Vytvoření jednotlivých symbolů či spíše jejich umístění do kresby či dokumenty je velmi snadné – stačí daný symbol přetáhnout myší z nabídkové palety a případně upravit jeho parametry včetně velikosti, barvy, zkosení apod.

Závěr

CADtools 5 se zdá být užitečným pomocníkem zejména při kótování 2D a izometrických 3D objektů a všeobecně poměrně kvalitním pluginem, rozšiřujícím možnosti Adobe Illustratoru i do oblastí, ve kterých by se program uplatnil jen velmi těžko. Přesto však zdaleka nečekejte funkce obvyklé u běžných CAD/CAM aplikací, kterým CADtools v žádném případě nemůže konkurovat, a to především v případě automatizace kótovacích funkcí, provázání vlastností jednotlivých objektů či práce s 3D objekty. Protože cena pluginu není zrovna nejnižší, určitě si napřed CADtools důkladně otestujte. Zkušební verzi CADtools 5 si můžete stáhnout na stránkách produktu.


Hot Door CADpatterns – sada vzorů v paletě CADpatterns


Hot Door Code Zebra Symbols – několik sad symbolů ze série Code Zebra


Hot Door Code Zebra Symbols – paleta se symboly série Code Zebra

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: