HomeSite 5 - legenda s novým stylem? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

HomeSite 5 - legenda s novým stylem?

Homesite 5

7. listopadu 2001, 00.00 | Pod hlavičkou společnosti Macromedia se poměrně nečekaně objevila nová verze profesionálního HTML editoru HomeSite, který s lehkou nadsázkou používaly snad už i naše babičky. Co nového HomeSite 5 nabízí a co naopak chybí?

HomeSite patří mezi nestory profesionálních HTML editorů a řada webdesignérů na něj prostě nedá dopustit. Po několika prvních verzích přišla na svět verze 3, kterou dodnes řada uživatelů používá k tvorbě webových stránek. Čtvrtá verze přinesla mnoho nového a také několik problémů, které více či méně úspěšně odstranilo několik patchů. Nejnovější pětka je už zcela v kompetenci Macromedie, která autora HomeSite - firmu Allaire - zakoupila takříkajíc se vším všudy. HomeSite 5 je určen pro Windows 98/ME/NT4/2000/XP (Windows 95 už nejsou oficiálně podporovány) a bude v ČR v prodeji za 4 854 Kč bez DPH, pořídit si samozřejmě můžete i upgrade (cca 30 USD).Většina z novinek obsažených v HomeSite 5 není na první pohled přímo viditelná, jsou ale lakonicky řečeno všudypřítomné. Jednou z hlavních novinek je plná podpora XHTML a rozšířené editační možnosti u různých skriptovacích jazyků, zejména u ASP a CFML. XHTML ale HomeSite už díky relativně vysoké "otevřenosti" celého editoru podporoval i v předchozí verzi, nyní je to tedy podpora oficiální. Vylepšena byla integrace práce s WYSIWYG HTML editorem Dreamweaver a grafickým editorem Fireworks (se kterým je ale spolupráce stále ještě dost těžkopádná), mít ale všechny programy spuštěné současně znamená slušnou zátěž pro hardware a paměť. HomeSite už v minulé verzi nabízel velmi rozsáhlé možnosti konfigurace, pětka jde ale ještě dál, a tak si můžete dle libosti upravit celé prostředí snad až do posledního pixelu a takřka veškeré funkce týkajících se jednotlivých podporovaných standardů. Novinkou je i druhý souborový manager (ikonka počítače s číslem 2) pro pohodlnější práci, podpora dvoubytového kódování fontů (to to trvalo) umožňujícího bez problémů editovat webové stránky třeba v japonštině a dalších podporovaných světových jazycích.Upraveny byly funkce týkající se validace kódu a codesweeper, které nyní nabízí jeden z nejlépe uzpůsobitelných validátorů podle aktuální potřeb webdesignéra a formátování kódu podle rozličných uživatelských předvoleb. Zajímavou novinkou je i "pseudo"jazyk VTML (Visual Tag Markup Language) umožňující nadefinovat si vlastní dialogové requestery v Tag Editoru. Stávající kontextová nápověda by sice vydala za slušný manuál a u HTML editorů hned tak nenajdete něco lepšího, i nápověda ale byla mírně upravena a objevuje se v hlavním editačním okně po označení tagu a stisku klávesy F1. HomeSite umí už také editovat referenční / vložené soubory, integrovaný FTP klient zase podporuje SSL se 40bitovým šifrováním. Novinkou je i automatizace zálohovacích funkcí s možností pohodlného obnovení původního souboru, což může například usnadnit práci těm, kteří často HTML atp. dokumenty ukládají v různých verzích.


A to už je z hlavní skupiny novinek všechno. Nemusím snad připomínat, že se autoři programu snažili implementovat některé zásadní a často "připomínkované" funkce, ve většině případů jsou to ale pouze kosmetické změny a samotné funkčnosti programu se dotýkají jen okrajově. Nový HomeSite 5 je ale vlastně celý jen o kosmetických změnách, opravdu zásadních nových funkcí je v pětce poskrovnu. Celý program tak zatím evidentně směřuje k lepší provázanosti s produkty Macromedie a právě k těmto účelům byla pětka upravena a uvedena na trh. Pokud tedy trváte na nové verzi a hodí se vám některé z popsaných novinek, pořiďte si upgrade, v opačném případě můžete klidně zůstat u předchozí verze.

Poznámka šéfredaktora:
Jsem dlouholetým uživatelem HomeSitu, a proto si nemohu odpustit několik praktických zkušeností s cca týdenním aktivním užíváním verze 5.0. Za bezesporu dobré zprávy považuji dvě skutečnosti. Tou první je výrazně vyšší stabilita minimálně pod Windows98, kde všechny podverze 4.x měly jisté problémy. Druhou dobrou zprávou je, že přes přibližování ke standardu Macromedie je HomeSite v podstatě stále stejný a to jak po stránce visuální, tak i co se týče ovládání. Přesto si neodpustím i několik drobných popíchnutí. Hlubší integrace s Dreamweavrem kromě jiného spočívá v tom, že zcela zmizel design mod, tedy integrovaný WYSIWYG editor. Rozšířená konfigurace dovoluje upravit skoro cokoli, ale první nakonfigurování HomeSitu 5 je už na takovou menší střední školu. A upřímně řečeno ti, kdož touží po starém dobrém a čistém HTML asi budou trochu litovat rozšířených dialogů pro editaci TAGů. Logicky v nich přibyla celá řada atributů, jejichž použití je spíš v rovině experimentální či hodně futuristické.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: