Helicon Focus 5.1: spojování hloubky ostrosti a plošné ostření sériových fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Helicon Focus 5.1: spojování hloubky ostrosti a plošné ostření sériových fotografií

25. března 2011, 00.00 | Automatické složení digitální fotografie ze série snímků shodné scény s různou hloubkou ostrosti a zaostřením na odlišná místa na snímku zvládne unikátní aplikace Helicon Focus. Helicon Focus umí nejen celoplošně ostřit sériové snímky a slučovat jejich hloubky ostrosti, nýbrž i skládat panoramata, retušovat fotografie, vytvářet ze snímků animace a navrch ještě plastické 3D modely focených scén.

Režimy prolnutí, manipulace s průhledností, maskování a ostření snímků, korekce hloubky ostrosti a tak pořád dokolečka u mnoha vrstev - připomíná vám to něco? V každém případě jde o nesmírně otravnou a relativně komplikovanou činnost, kterou se žádný rozumný fotograf či grafik nechce zabývat. A právě pro tyto účely navrhla společnost Helicon Soft aplikaci Helicon Focus, která umí ze snímků s různou hloubkou ostrosti a zaostřením na jinou část snímku složit a vytvořit jednu fotografii s celoplošným zaostřením.

Helicon Focus funguje jako postprocessingový systém pro zpracování digitálních makrofotografií a také mikrofotografií s fotoaparátem připojeným k mikroskopu. Výstup z aplikace lze exportovat i do Adobe Lightroom, součástí Helicon Focus jsou pak v některých edicích i retušovací a různé speciální funkce.


Helicon Focus 5.1 - výběr sady zdrojových snímků shodné scény a rozlišení

Helicon Focus umí importovat různé grafické formáty souborů, běžné digitální fotografie i některé RAW formáty, ukládat lze například TIFF, JPEG, JPEG2000 či BMP soubory. Počet sériových snímků není nijak omezený, přičemž jejich rozlišení může být klidně i 100 megapixelů.

K využití programu budete potřebovat minimálně dva snímky shodné scény, kterou chcete plošně zaostřit. Pokud bude snímků víc, tím lépe – Helicon Focus je analyzuje a sloučí do jedné výsledné fotografie, na které se projeví ostření různých částí fotky. Interpolační algoritmy použité v Helicon Focus jsou jedním slovem vynikající a stejně tak dobré jsou výsledky tohoto svým způsobem unikátního postprocessingového nástroje.

Helicon Focus 5.1 - prostředí programu s jedním se seznamem zdrojových snímků a výslednou fotografií s celoplošným ostřením a sloučenou hloubkou ostrosti

Roční nebo časově neomezená licence

Helicon Focus se prodává v několika edicích pro Windows a Mac OS X. Nejlevnější z nich je Helicon Focus Lite s cenou 30 USD za roční licenci, po které se program vrátí do demonstračního módu, případně za 115 USD za časově neomezenou licence s bezplatnými updaty.
Dražší edice Helicon Focus Pro s cenou 55 USD respektive 200 USD za neomezenou licenci se dodává s modulem Helicon Remote a obsahuje i retušovací a různé jiné doplňkové funkce.

Prémiová edice Helicon Focus Pro X64 může využívat více než 3 GB operační paměti a může být tedy ještě o něco rychlejší při zpracování většího množství fotografií s vysokým rozlišením. V prodeji je i několik speciálních příslušenství pro využívání Helicon Focus a modulu Helicon Remote ve studiových a laboratorních podmínkách.

Helicon Remote

Dálkové ovládání fotoaparátů je nezbytnou součástí studiového či laboratorního hardware, softwarovou část obstarává aplikace Helicon Remote, která je součástí edice Helicon Focus Pro i 64 bitové edice Premium.

Helicon Remote podporuje některé modely profesionálních zrcadlovek Canon a Nikon (výčet modelů viz webové stránky produktu) a má vestavěný modul AF Calibrator pro ovládání automatického ostření pro pořizování statických i sériových snímků. Helicon Remote umí navíc využívat plný dynamický expoziční rozsah daného modelu digitálního fotoaparátu (tedy i více než obvyklých +/- 2 EV) pro sériové snímky s mírně upravenou expozicí (tzv. auto exposure bracketing).

Retuše snímků a další doplňkové funkce

Jednou z doplňkových funkcí edice Helicon Focus Pro jsou retuše fotografií prostřednictvím vestavěných korekčních nástrojů a štětců. Patří mezi ně zejména štětec na odstraňování prachových částic (poměrně častý problém u fotografií s velkým zvětšením) s pomocí retušovacího štětce s nastavitelnou velikostí a vlastnostmi, mezi které patří i klonování objektů s volitelnou tvrdostí a citlivostí štětce.

V editační sekci Text/Scale lze do snímků přidávat uživatelské textové informace, nebo texty automaticky přebírané z metadat daného snímku, vše se třemi typy efektů zvýraznění textu (obrys, reliéf, písmo se stínem). Další doplňkovou funkcí Helicon Focus je rychlé vytvoření 2D panoramat ze sérií snímků, panoramata a celou sérií snímků pak lze exportovat jako obrázek nebo jako poskládanou animaci.


Helicon Focus 5.1 - retušovací funkce slouží především k odstraňování prachových částic


Helicon Focus 5.1 - vkládání textových informací do plochy snímku


Helicon Focus 5.1 - tvorba panoramatických snímků

Hodně zajímavá je tvorba matematického 3D modelu výsledného snímku, ve kterém Helicon Focus zohlední a dopočítá mimo jiné hlavně prostorové zvýraznění reliéfu snímků. Výsledný model scény se pak zobrazí v prohlížeči Helicon 3D View, model lze uložit ve vlastním formátu H3D, nebo můžete snímek exportovat ve formátu Wavefront OBJ či jako AVI, QuickTime nebo Flash animaci pro Web. Vytvořený 3D model můžete navíc exportovat jako anaglyf/stereogram pro barevné brýle.
Helicon Focus 5.1 - spočítaný 3D model ze sady fotografií


Helicon Focus 5.1 - skládání a export animací


Helicon Focus 5.1 - ukládání sloučené masky hloubky ostrosti pro případné další zpracování


Helicon Focus 5.1 - tiskové funkce aplikace

Závěr

Helicon Focus lze použít pro specifickou fotografickou praxi, hlavní přednosti má přitom program v oblasti makro či mikro fotografií a korekcích hloubky ostrosti snímků. Ceny Helicon Focus přitom nejsou nijak dramatické a pro méně náročné použití postačí i edice Lite. Naopak chcete-li používat program bez Adobe Photoshopu, budou se vám hodit i retušovací funkce a v případě využití programu v laboratoři a u studiového focení makro fotografií pak i dálkové ovládání fotoaparátu připojeného k počítači.

Demoverzi Helicon Focus si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Helicon Focus 5.1 - předvolby programu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: