GridIron Flow: revoluční nástroj pro kreativní workflow přichází? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

GridIron Flow: revoluční nástroj pro kreativní workflow přichází?

18. ledna 2008, 00.00 | Novinka od společnosti GridIron Software slibuje přinést revoluci do způsobů, jakými se využívají digitální zdroje v tiskové produkci, webdesignu či při zpracování videa a zvuku. S pomocí Flow lze zaznamenat relace mezi soubory, sledovat čas strávený na projektech, přenášet či archivovat všechny zdroje relevantní pro daný projekt, podporováno je i zálohování verzí. Potřebné úkony provádí Flow automaticky na pozadí, tudíž nijak nenutí uživatele měnit jeho návyky, fungovat by měl s aplikacemi Adobe či Apple. Více naleznete v tomto článku.

U příležitosti Macworld Expo 2008 přišla dosud nepříliš známá kanadská společnost GridIron Software (v její nabídce je v současnosti plugin Nucleo, určený k zefektivnění renderingu v After Effects) s řešením Flow, jenž slibuje přinést revoluci do způsobu, jakým kreativci pracují s digitálními zdroji. Efektivně nasadit by daný prostředek přitom mělo jít jak v případě tiskové produkce, tak i webdesignu a multimediálních projektů, využívajících video a zvuk. Ostrá, resp. jakákoli testovací verze produktu dosud chybí (až na jaro je výrobcem ohlášen odpovídající betaprogram), nicméně i tak je k dispozici dosti informací o koncepci Flow, kterou tedy tímto můžeme blíže představit.

Základní principy

Posláním Flow je poskytnout kreativním pracovníkům nástroj, který jim umožní využívat informace o všech digitálních zdrojích použitých v rámci jejich projektů - konkrétně tedy třeba obrázcích, písmech, dokumentech grafických a video editorů či sázecích programů, pluginech, vzornících atp. Základem řešení je Real-Time Asset Tracking technology, která monitoruje na pozadí práci uživatele a na základě toho poskytuje odpovídající informace. Takovýto přístup k věci je poměrně inovativní a v mnoha ohledech znamená, že se uživatel nadále věnuje jen normální kreativní práci a nemusí se navíc starat o chod jiného řešení, jak je tomu v případě obvyklých nástrojů pro správu obsahu. Monitorovat lze přitom všechny obvyklé operace prováděné na úrovni souborů či jejich částí, jako jsou uložení, přenos přes schránku či import a export, a to na všech lokálních, síťových i výměnných paměťových médiích, řešení dokáže na interní úrovni zpracovat řadu formátů užívaných dnes v kreativním sektoru (výrobce takto zmiňuje nástroje Adobe - konkrétně třeba Photoshop, Illustrator či After Effects - a Apple), a proto dovede zpracovat i informace o vrstvách, linkovaných souborech apod.

gridiron1f.jpg

Workflow mapy

Na základě získaných údajů umí Flow nabídnout především tzv. workflow mapu. Jedná se diagram, zobrazující zdroje projektu a jejich vzájemné vztahy - uzly diagramu zde představují jednotlivé soubory, propojení uzlů pak vyznačuje vazby. Na základě diagramu lze přesně rekonstruovat průběh zpracování, zjistit, které zdroje jsou pro projekt nezbytné apod. Flow by pak měl umět upozornit uživatele ve chvíli, kdy chce určitý zdroj projektu přesunout či odstranit, že jsou na něm závislé jiné soubory - velmi užitečná pomůcka zabraňující nechtěným manipulacím. Workflow Map lze využít i k dohledání zdrojů, odpovídající vyhledávací nástroj přitom dovoluje pracovat i na interní úrovni dokumentů (vrstvy, pluginy, písma, barvy).

Sledování času

Flow dále umí monitorovat čas strávený prací se zdroji a projekty. Takovéto statistiky mohou být velmi užitečné při vyúčtování klientům, vyhodnocování efektivity, posuzování podílu toho či onoho pracovníka na provedené práci atp. Odpovídající Project Report lze pro fakturovací či jiné účely snadno vytvořit přenesením údajů z Flow do Microsoft Office či Apple iWork. Workflow Calendar navíc dovoluje prohledávat historii projektu v čase a dohledat tak zdroje užité k určitému datu apod.

Project Package

V kterékoli fázi zpracování je možno vytvořit tzv. Project Package. Jedná se o balík sestávající ze všech položek náležících k danému projektu. Package lze využít k předání podkladů na jiné pracoviště či též archivaci. Přibalená Workflow Map přitom napomůže uživateli zorientovat se ve významu jednotlivých souborů a případně snadno dále pokračovat v práci na podkladech, resp. v případě archivovaných podkladů rekonstruovat způsob zpracování apod. Soudě dle formulací ze stránek výrobce by mělo být možno použít Project Package například i při předávání tiskových zakázek (připomeňme na tomto místě, že dosud se k uvedenému účelu používají například odpovídající funkce sázecích aplikací či samostatných preflightových nástrojů, označené obvykle jako Collect for Output, možné je i předávání v podobě PDF dokumentů). Tím ale využití nekončí, obdobně by měli Packages nasadit ti, kdo připravují multimediální či webové projekty. a chtějí je předat spolupracovníkům či klientům.

gridiron4f.jpg

Versioning

Velmi užitečnou schopností Flow je, že ukládá verze souborů projektu, a to včetně minináhledů a metadat. Funkce Visual Versions dovoluje snadný návrat k některé z dřívějších verzí: stačí projít náhledy a kliknout na požadovaný z nich. Flow po aktualizaci dokáže ukázat, jak se daná změna projevila v rámci projektu, tj. které z navazujících souborů musí být updatovány, zda má být proveden nový rendering video souboru apod. Visual Versions mohou být použity na lokálních, síťových i výměnných médiích, přičemž uživatel může nastavit počet verzí a množství ukládacího prostoru použitého pro ukládání verzí.

gridiron2f.jpg

Metadata, tagy, poznámky

Flow by měl podle výrobce podporovat jak standardní metadatové formáty EXIF, IPTC, XMP a DICOM, tak i definování uživatelských tagů. Daným způsobem lze tedy minimálně teoreticky významně rozšířit možnosti zpracování zdrojů ve vazbě na další aplikace a systémy, metadata a tagy jsou rovněž zásadním prostředkem pro vyhledávání a organizaci zdrojů. V rámci Workflow Maps by mělo jít používat metadat například k indikování statusu daného zdroje ("ke schválení", "schváleno" apod.) - to napomůže při skupinové spolupráci nad zdroji. K obdobnému využití jsou zde i poznámky a upozornění.

gridiron3f.jpg

Závěrem

Jak již bylo řečeno výše, Flow zatím není k dispozici. Výrobce každopádně slibuje na toto jaro odpovídající betaprogram a ostré uvedení pak v létě, řešení bylo možno shlédnout v akci na Macworld Expo 2008. Podle výrobce by měl být Flow k dispozici jak pro Maca, tak i Windows, k dispozici je SDK pro implementaci podpory nových formátů a rozšiřování funkcionality produktu. Blogový příspěvek J. Nacka naznačuje, že na dalším vývoji produktu je zainteresována společnost Adobe, jejíž nástroje jsou primární platformou, pro kterou je Flow určen.

Pokud Flow bude schopen skutečně nabídnout funkce popsané v tomto článku, lze o něm opravdu hovořit jako o revoluční aplikaci. Jeho tvůrci přitom nepřinesli nějakou naprosto originální koncepci (modelování workflow i sledování práce na pozadí umí řada produktů), velmi dovedně ale zkombinovali několik stávajících koncepcí. Výsledkem by mohl být systém, který prakticky každému kreativnímu uživateli bude schopen více či méně výrazně zefektivnit jeho každodenní manipulaci se zdroji, a to přitom způsobem, který nebude vyžadovat změny ve stávajících přístupech k práci, složitá nastavování, modelování apod. Hovoříme zde nicméně o teoretickém potenciálu naznačené koncepce, hodně záležet bude také na technické realizaci a cenových nastaveních, na ty si ještě - minimálně nějaký ten měsíc - budeme muset počkat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: