Grafika News 12-13/2007 (1 MB) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Grafika News 12-13/2007 (1 MB)

9. července 2007, 00.00 | Vyšlo 5. 7. 2007. Obsahuje novinky z oblasti pre-pressu, tisku, elektronického publikování, digitální fotografie a produktů společnosti Apple na celkem 36ti stranách. Hlavní témata: Adobe Digital Editions, nové MacBooky Pro, Markzware FlightCheck Professional 6. PDF formát (1 MB).

Nová generace publikačních nástrojů společnosti Adobe Creative Suite 3 přináší hned šest produktových bundlů, určených k různým účelům. Zatímco ty, které jsou zaměřeny na tiskovou produkci a webdesign – tedy CS3 Design Standard/Premium a Web Standard/Premium – jsou již nějaký čas na trhu, byly podoby Production Premium a Master Collection, přinášející nové podoby produktů Adobe pro zpracování videa a zvuku, ohlášeny až na léto (nicméně nejvýznamnější komponenty daného balíku, tedy Premiere, After Effects a Soundbooth bylo možno po nějaký čas otestovat prostřednictvím odpovídajících pre-release verzí, zveřejněných na serveru Adobe Labs). Čekání na dané produktové bundly pak skončilo na začátku tohoto týdne, kdy Adobe oznámila jejich uvedení do prodeje. V tomto článku bychom rádi nové produktové balíky představili trochu blíže.

cs3ob1-1f.jpg

Production Premium

Balík Production Premium (navazuje na dřívější bundle Adobe Production Studio Premium) je zaměřen na ty uživatele, kteří potřebují zejména stříhat video či toto doplňovat o různé post-procesingové efekty a dále pracovat se zvukem, animacemi či statickou grafikou (ať už samostatně nebo v kombinaci s videem) – nejde zde jen o přípravu videa, např. pro vysílání v televizi či prodej na DVD, ale též třeba o tvorbu webového nebo mobilního dynamického obsahu, spojeného zejména s platformou Flash.

Zásadním nástrojem daného balíku je Premiere Pro CS3, nová verze známého střihového softwaru, který si postupně (díky svým dřívějším Pro verzím) vydobyl své místo na slunci i v případě profesionálních pracovišť. Hlavní novinky Premiere Pro CS3 jsme nedávno představili v recenzi její pre-release podoby, na tomto místě tedy pouze připomeňme, že se uživatelé dočkali jak vylepšení týkající se rozhraní a editace (která mohou výrazněji zvýšit každodenní produktivitu), tak lepšího provázání s jinými aplikacemi Adobe (After Effects, Photoshop), k dispozici je možnost testovat video vyvíjené pro mobilní zařízení prostřednictvím nové komponenty Device Central aj.

hrabi18-00f.jpg

Obdobně jsme pak již dříve přinesli informace o nové podobě nástroje pro efektové zpracování videa a tvorbu videoanimací After Effects CS3 Professional. Ta například nabízí (obdobně jako Premiere) možnost sdílet a komentovat projekty přes PDF prostřednictvím tzv. Clip Notes, rozpohybování jakéhokoli tvaru či textu dovoluje Puppet Tool, k dispozici je pak třeba i Brainstorm pro snadné generování a porovnání různých podob animace.

K záznamu a střihu zvukových nahrávek je v Production určen nový nástroj SoundBooth, který by podle vyjádření Adobe neměl nahradit dosavadní obdobný produkt Audition: Audition má zůstat nástrojem pro audio profesionály a být vyvíjen samostatně. SoundBooth namísto toho poskytuje intuitivní funkce určené zejména pro ty, u kterých práce se zvukem většinou začíná a končí potřebou připojit zvukový doprovod do videa stříhaného v Premiere či Flash prezentace.

V rámci dodávky Production a dále též samostatné Premiere je nyní k dispozici nový software pro direct-to-disk recording OnLocation (nástupce řešení DV Rack HD společnosti Serious Magic), vyznačující se podle prvních ohlasů hardwarovou nenáročností a bohatými možnostmi nastavení kamery i monitorování natáčení. Jinou novinkou je Ultra CS3, prostředek pro keying videa, jenž dovoluje snadno sestavovat pozadí scény, určené pak k montáži v Premiere či AfterEffects.

adobecs3master1f.jpg

S Production i Premiere se dále dodává nová verze známého softwaru pro tvorbu DVD Encore CS3, nyní s podporou Blu-ray disků, převodem projektu z Blu-ray na DVD či tvorbou Flash animace z projektu. Jedná se tedy o poměrně silný nástroj pro (souběžné) elektronické publikování obsahu vytvořeného v dalších nástrojích Production, na fyzických nosičích a Internetu.

Bundly Creative Suite jsou hodně o integraci jednotlivých komponent. V dané souvislosti je vhodné připomenout, že Production za daným účelem nabízí nejen správce digitálních zdrojů Bridge a dále prostředek pro versioning a skupinovou spolupráci Version Cue, ale též Dynamic Link, nástroj dovolující různé propojení funkcí After Effects, Premiere a Encore v rámci projektů.

V Production pak najdeme (v CS3 verzích) rovněž Flash Professional, Photoshop Extended a Illustrator. Kombinace videa vytvořeného ve výše popsaných komponentách Production a Flash rozhraní může vést k hodně atraktivním webovým prezentacím (či chcete-li aplikacím). Od věci pak není připomenutí toho, že Photoshop ve verzi Extended nabízí (kromě třeba podpory 3D obsahu a vědecké grafiky) právě rozšířené funkce pro práci s animacemi a videem.

pspcs3ext-2f.jpg

CS3 Production Premium znamená poměrně významný návrat produktů Adobe pro editaci videa a zvuku na platformu Macintosh. S výjimkou OnLocation (kterou lze na Intel Macích spustit s pomocí řešení jako je Boot Camp) a Ultra (jež je dodávána pouze s Windows edicí) jsou všechny ostatní komponenty daného bundlu k dispozici jak pro Windows, tak i Mac OS X. Některé (Premiere, Soundbooth) přitom běží pouze na Intel Macích, což znamená další (očekávaný) ústup platformy PowerPC. Za zmínku a prostudování stojí hardwarové nároky Production, vzhledem k zaměření na předpokládané zpracování obrovských objemů dat v reálném čase zde platí, že zejména množství RAM a rychlost procesoru by měly být skutečně na úrovni, 23,5 GB diskového prostoru zabraného při plné instalaci je také více jak úctyhodný objem.

Master Collection

Bundle Master Collection představíme na tomto místě pouze ve stručnosti. Nejedná se totiž o nic jiného nežli o kompletní dodávku všech nástrojů Creative Suite 3 (čemuž odpovídají příslušné hardwarové nároky, jež jsou ve stylu toho, co jsme řekli výše o CS3 Production Premium). Jde zde tedy o softwarovou sestavu, která nabízí velmi úctyhodnou škálu publikačních možností – od tisku přes Web až po v podstatě jakýkoli multimediální obsah. Využití zde předpokládáme například na pracovištích různých médií (tisk, rozhlas, televize), v reklamě a marketingu, korporátní sféře apod.

Trial

Ti, kdo by rádi Production Premium a Master Collection před koupí vyzkoušeli, mají možnost. Konkrétně si lze ze serveru Adobe po bezplatné registraci stáhnout jednotlivé nástroje daných balíků (přičemž je třeba počítat s downloady v objemech stovek megabajtů). K odzkoušení kompletní podoby (vhodné zejména pro případ, kdy je třeba otestovat kooperaci jednotlivých komponent a v neposlední řadě svižnost a stabilitu na konkrétním hardwaru) poskytuje Adobe za manipulační poplatek odpovídající trial DVD, nevíme zatím, nakolik tato nabídka platí i v tuzemských podmínkách. V případě jednotlivých komponent i DVD vyprší trial verze po 30 dnech. Mimochodem, pokud máte se zprovozněním trial podob jakékoli problémy (dané třeba tím, že jste na daném počítači již provozovali některou z pre-release verzí toho či onoho nástroje), určitě nepřehlédněte odpovídající nápovědu na serveru Adobe. Zajímavou novinkou oproti minulosti pak je, že trial verzi lze snadno přeměnit ve verzi ostrou zakoupením sériového čísla a jeho následným zadáním v prostředí trial podoby.

Závěrem

Adobe Creative Suite 3 Production Premium i Master Collection jsou nyní v prodeji v USA a v Kanadě prostřednictvím elektronického Adobe Store a dále též autorizovaných dealerů společnosti. Production Premium je nabízena za 1 699 USD, Master Collection pak za 2 499 USD, k dispozici jsou různé upgrade programy. Adobe Store pro Eastern Europe – pod který spadá Česká republika – pak daný software nabízí za podstatně méně příznivé ceny, konkrétně 1 999 euro (bez DPH) za Production Premium a 2 799 euro (bez DPH) za Master Collection. Online store společnosti Amos Software pak ke dnešnímu dni nabízí daný software za ceny 60 325 Kč, resp. 84 465 Kč (uvádíme bez DPH a při online nákupu), stejně jako u jiných podob CS3 se nicméně v tuzemsku dají u tohoto i dalších dodavatelů čekat různé promo akce, výhodné upgrady apod.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: