FusionPro Desktop: revoluce v personalizovaném tisku na obzoru? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

FusionPro Desktop: revoluce v personalizovaném tisku na obzoru?

25. listopadu 2005, 00.00 | Společnost Printable nedávno oznámila razantní snížení ceny svého řešení pro
variabilní tisk a elektronické publikování FusionPro Desktop.
Jedná se o výprodej nebo nabídku, kterou by neměl uživatel přehlédnout? Jak dané řešení
funguje a kdo využije jeho možností? Naznačené otázky se pokusíme zodpovědět v naší
recenzi.

Svět variabilního (jinak též personalizovaného) tisku, potažmo publikování (neboť stále častěji se setkáme i personalizovanými kampaněmi, které v sobě buďto kombinují tisk a elektronickými dokumenty nebo jsou vedeny výlučně elektronicky) je oblastí, která přitahuje pozornost stále více uživatelů. Důvody, proč tomu tak je, jsme na stránkách Grafiky rozebírali již mnohokrát a tak pouze připomeňme, že personalizace dnes úzce souvisí především s on-demand digitálním tiskem, již naznačeným cross-media publikováním a také výrazným nárůstem in-house publikování v kancelářích, podnicích a organizacích.

I pro daný typ publikování jsou k dispozici odpovídající nástroje a technologie (typu speciálních formátů, jako je PPML či PPML/VDX). Co se nástrojů týče, nalezneme jich vzhledem k stále rostoucí poptávce skutečně značné množství. Nabídka jejich funkcí je přitom rozsáhlá, problémem však ale bývá cena, kterou výrobci (někdy trochu vypočítavě) šroubují nahoru zejména vzhledem k předpokládané oblasti nasazení a tudíž i odpovídající návratnosti. V poslední době lze nicméně zaznamenat snahu zpřístupnit variabilní publikování i těm, pro které bylo dosud právě z cenových důvodů málo zajímavé. Zmínit takto můžeme poměrně jednoduchý doplněk Data Merge v Adobe InDesignu CS2 a ještě více pak podporu, kterou pro danou publikační metodu připravuje společnost Quark v XPressu 7, za zmínku pak stojí i různá řešení pro personalizaci na bázi PDF formulářů. Bezesporu nejzajímavějším počinem v dané oblasti za poslední období je nicméně nedávné snížení ceny produktu společnosti Printable FusionPro Desktop z původních 4 200 USD na cenově velmi přijatelných 399 USD. Nejedná se přitom o nějaký "výprodej": daný produkt je nástupcem ceněného řešení společnosti Datalogics DL-100 a je používán a použitelný skutečně všestranným způsobem i v hodně náročných aplikacích daného typu. Není tudíž divu, že jsme se na možnosti FusionPro Desktop rozhodli podívat blíže v této recenzi.

Základní přiblížení

FusionPro Desktop zajišťuje personalizované publikování z prostředí Adobe Acrobatu (5-7) na platformách Windows a Macintosh. Jedná se tedy o plugin daného produktu, jež je doplněn několika dalšími prostředky (doplňky pro InDesign a XPress aj. - viz další výklad). Práce na projektu začíná v daném případě obvykle v prostředí InDesignu či XPressu, kde uživatel vytvoří design publikace a ten exportuje do PDF. Následně se v prostředí Acrobatu provede definování polí, určujících vložení proměnných textových a grafických prvků a spolu s tím se přiřadí odpovídající datové zdroje, obsahující proměnné údaje. Konečně se provede naplnění polí daty a tedy vygenerování odpovídajícího výstupu. Tolik k základním principům, podívejme se nyní na jednotlivé fáze zpracování podrobněji.

fusion1f.jpg

FusionPro Desktop v akci

Návrh designu

Předlohu pro podkladový PDF dokument je možno vytvářet v prakticky libovolné aplikaci. V případě InDesignu i XPressu má ovšem uživatel FusionPro Desktop k dispozici příslušné pluginy, které mu přímo v designu dovolují vyznačit proměnné prvky a (v případě QuarkXPressu) využít některé jejich atributy (nastavení textu, barev, čar apod.) v samotném personalizovaném výstupu. Po exportu do PDF se v Acrobatu doladí další vlastnosti rámečků určujících umístění i další chování: možné je například řetězení textových rámečků, podrobné určení textových atributů či různorodé polohování grafiky. Podporovány jsou speciální prvky typu čárových kódů či hypertextových odkazů, prvky lze na jednotlivých stránkách opakovat pomocí master pages. Zvláštní pozornost pak zaslouží využití pravidel, určujících způsob naplnění proměnných polí. FusionPro zde podporuje nasazení Acrobat JavaScriptu k danému účelu, takže možnosti jsou zde skutečně bohaté: mimo ohlídání správnosti vkládaných dat (např. ošetření prázdných záznamů apod.) lze také provádět výpočty či jiné podmíněné vkládání na základě obsahu jiných polí atd. Produkt také disponuje bohatými možnostmi, jak zabránit přetečení či podtečení textového obsahu (copyfit).

fusion2f.jpg

Nastavení vlastností proměnného textu

Vstupní data

Mimo "povinných" textových souborů s oddělovači, které uživatel může získat exportem z prakticky libovolné databáze či také třeba tabulkového procesoru je na platformě Windows umožněno i přebírání dat z ODBC databází. Produkt dále podporuje tagovaný text, s jehož pomocí lze dopředu nastavit formátování textového i obrázkového výstupu a vytvářet i komplexně formátované tabulky, dále je poskytována podpora pro tvorbu grafů z proměnných dat. Sloučení designu a vstupních dat za účelem případných korekcí, odstranění či ošetření problémových položek aj. ještě před samotným výstupem lze zkontrolovat díky odpovídající náhledové funkci (zobrazí nejkratší či nejdelší položku aj.).

Výstup

Poté, co uživatel nastaví vše potřebné, může provést sloučení designu a proměnných dat a generovat tak odpovídající dokumenty. Možnosti výstupu jsou opět značně různorodé. Využít lze takto samozřejmě PDF, u kterého se nabízí možnost v podstatě souběžně generovat podobu pro tisk i elektronické publikování, přičemž pro druhý typ výstupu se zde naskýtají například možnosti uzamčení některých vlastností generovaných PDF dokumentů či třeba vložení písem a linearizace pro snadné načítání na Webu.

fusion3f.jpg

Podporován je výstup do řady formátů

Hodně silná je pak příprava výstupu pro tisk, zajištěná přes podporu specializovaných formátů pro variabilní tisk, za kterou si jiní výrobci (je otázkou či oprávněně či nikoli) účtují nemalé částky. V seznamu takto nalezneme například VDX, PPML a HP PPML či VPS, dále lze provést i výstup do obyčejného PostScriptu. Výstup daným způsobem je možný jak do souboru (s možností rozdělení například podle počtu položek) či přímo na tiskovém zařízení připojeném k danému počítači. To co pak dané možnosti ještě výrazně násobí, je modul pro archovou montáž. S jeho pomocí lze zajistit především vyřazení typu step & repeat či brožur, k dispozici jsou přitom odpovídající prostředky pro tiskové značky apod., nastavení vyřazení se ukládají do konfiguračních souborů, které pak lze snadno přenášet mezi úlohami.

fusion4f.jpg

Rozhraní modulu pro archovou montáž

Závěrem

FusionPro Desktop je v dané třídě aplikací skutečně hodně povedeným prostředkem, který lze využít mnoha různorodými způsoby - několik zajímavých ukázek je na serveru produktu. V tomto našem přiblížení jsme jeho vlastnosti mohli načrtnout jen ve stručnosti, více se lze dovědět při testech odpovídajícího dema: to není na serveru Printable sice k dispozici, zástupci společnosti nám jej nicméně na e-mailový dotaz bez průtahů poskytli. Těm, kterým by náhodou schopnosti verze Desktop nestačily a chtěli by je dále posílit například o možnosti nasazení v serverových či webových (Web-to-Print) aplikacích, jsou pak k dispozici další odpovídající produkty (FusionPro Server, Web, Designer aj.), jejichž cenové nastavení již nicméně není tak výhodné jako v případě Desktop verze.

Pro tuzemského uživatele (který by jinak určitě nemusel váhat nad návratností 399 USD v případě řešení daného typu) je zde minimálně jedno "ale". Je dáno tím, že produkt nepodporuje české dělení textu. Existují zde nicméně různá provizorní řešení, především (pracné) vytvoření doplňkového slovníku s odpovídajícím dělením či nasazení pouze při úlohách, které dělení nevyžadují. Je pak otázkou, nakolik by byl výrobce na požádání schopen a ochoten zapracovat na příslušné implementaci, která by (dle našeho názoru) snad nemusela být až tak složitá (pokud by šlo využít například odpovídající slovníky, kterými disponuje TeX). Každopádně se domníváme, že aktuální cenové nastavení FusionPro Desktop může příznivě ovlivnit ceny či výkonnost dalších produktů daného typu, což samozřejmě bude výhodou i v našich končinách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: