Foxit Reader 5.0.1: rychlý prohlížeč PDF dokumentů s redakčními funkcemi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Foxit Reader 5.0.1: rychlý prohlížeč PDF dokumentů s redakčními funkcemi

2. června 2011, 00.00 | Stále populárnější alternativní freewarový prohlížeč PDF dokumentů přináší ve své páté stěžejní verzi vylepšené skinovatelné grafické rozhraní se skupinami záložek, definovatelné klávesové zkratky, rozšířené funkce pro prohledávání obsahu dokumentů, nové pohledy na dokument, podporu RMS a mimo jiné též zobrazování náhledů PDF dokumentů v Průzkumníku Windows a MS Outlooku.

Foxit Reader společnosti Foxit Software je bezplatný software na prohlížení a redakční úpravy PDF dokumentů, jehož hlavní předností je především rychlost celého prohlížeče včetně spouštění aplikace a také celá řada užitečných funkcí pro úpravy obsahu PDF dokumentů.

Prohlížeč existuje v bezplatné verzi pro Windows XP/Vista/7, komerční verzi (s jinými funkcemi) pro Windows Mobile a je též integrovaný do několika komerčních aplikací společnosti Foxit Software pro editaci a úpravy PDF dokumentů. Daní za nulovou cenu jsou nenápadné reklamy na komerční produkty Foxit Software, které se zobrazují v malé liště vedle záložek prohlížených PDF dokumentů.

Nové grafické rozhraní a volitelné klávesové zkratky

Pátá stěžejní verze Foxit Readeru má nové grafické rozhraní s volitelnými skiny. Aktuálně jsou v instalaci prohlížeče čtyři skiny v různých barvách od decentní tmavé po křiklavou fialovou, přičemž všechny dodávané skiny mají shodné ovládací prvky.

Dalším společným prvkem všech skinů Foxit Readeru je možnost aktivace záložkového rozhraní (je nutný restart prohlížeče), které trochu připomíná Ribbon UI a sdružuje v jednotlivých záložkách skupiny pracovních, prohlížecích, manipulačních a editačních funkcí. Záložky lze minimalizovat a získat větší plochu obrazovky na zobrazení PDF dokumentů, nebo můžete zůstat u původního systému ikonkového ovládání prohlížeče a jeho funkcí.


Foxit Reader 5.0.1 - nové grafické rozhraní prohlížeče a funkce pro automatické zobrazení viditelné plochy PDF dokumentu
Foxit Reader 5.0.1 - součástí instalace prohlížeče jsou celkem čtyři skiny


Foxit Reader 5.0.1 - alternativní záložkové rozhraní s pracovními nástroji a volbami prohlížeče v jednotlivých skupinách záložek

Uživatelský komfort Foxit Readeru navyšuje možnost nadefinovat si v příslušných předvolbách prohlížeče vlastní klávesové zkratky pro ovládání jednotlivých funkcí programu – například pro anotace, kreslení, práci se soubory apod.


Foxit Reader 5.0.1 - ovládání programu nově rozšiřuje možnost nastavení vlastních klávesových zkratek pro různé funkce prohlížeče či práce s anotacemi

Nové typy zobrazení PDF dokumentů

Obsah PDF dokumentů umí Foxit Reader 5 zobrazit s novou volbou FIt Visible, která automaticky zobrazí viditelnou plochu stránek bez ohledu na jejich prázdné okraje. Novinkou v zobrazování jsou i dva nové prohlížecí módy Split a Spreadsheet Split, které nabízí rozdělené pohledy na obsah PDF dokumentů ve dvou či čtyřech panelech s nezávislým nastavením pravítek a jiných příbuzných prohlížecích funkcí.
Foxit Reader 5.0.1 - dva nové pohledy na PDF dokument s dvěma nebo čtyřmi dělenými okny


Foxit Reader 5.0.1 - předvolby prohlížeče počítají i s českou lokalizací programu, která ale zatím není pro verzi 5.x hotová

Pluginy a další novinky

Vylepšené jsou externí moduly Foxit Readeru, s jejichž pomocí se zobrazuje obsah PDF dokumentů ve webových prohlížečích a náhledů dokumentů ve Windows Exploreru a Microsoft Outlooku – instalaci uvedených modulů/pluginů si určíte v rámci instalace samotného Foxit Readeru.
O vyplňování obsahu formulářů s XFA (XML Form Architecture) se v prohlížeči nově stará XFA form filler, obsah formulářů můžete exportovat ve formátu FDF, nebo odeslat obsah formulářů e-mailem.

Vylepšené jsou funkce pro prohledávání obsahu PDF dokumentů, kde Foxit Reader nově nabízí možnost vyhledávání textů v komentářích a záložkách dokumentů. Bezpečnostní prvky zahrnují nyní též podporu Active Directory Rights a RMS s napojením na příslušný server, který pak řídí práva uživatelů týkající se daného PDF dokumentu.
Foxit Reader 5.0.1 - vyhledávat nově můžete i v záložkách a komentářích PDF dokumentů


Foxit Reader 5.0.1 - novinkou je též integrovaná podpora Rights Management Service

Závěr

Foxit Reader je ve své aktuální páté verzi kvalitní software na prohlížení a redakční úpravy obsahu PDF dokumentů, který se vyznačuje nulovou cenou a různými "vychytávkami", které v Adobe Acrobat Readeru nenajdeme. Šikovné jsou zejména redakční změny textového obsahu PDF dokumentů včetně historie jejich schvalování a kreslení grafických poznámek (ukládají se v samostatných vrstvách PDF dokumentu), občas se hodí i interaktivní funkce pro měření vzdáleností a rozměrů.

Pokud vám jde o vizuální kvalitu zobrazování jednotlivých stránek, a to zejména vyhlazování písem, asi se vám Foxit Reader bude líbit o něco méně než Acrobat Reader, neboť hlavně malá písmenka zobrazuje zkrátka o něco lépe. Foxit Reader má naopak náskok v možnostech ovládání, volitelných pohledech na PDF dokument, užitečných funkcích pro práci s anotacemi a grafickými poznámkami a také v celkové rychlosti programu už od jeho prvního spuštění.

Foxit Reader si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu. Česká lokalizace GUI prohlížeče zatím není pro verzi 5.x k dispozici, lze však předpokládat, že se brzy objeví společně s dalšími překlady.


Foxit Reader 5.0.1 - redakční funkce prohlížeče pro označování a zvýrazňování textů
Foxit Reader 5.0.1 - textové poznámky a historie jejich schvalování/redakčních změn


Foxit Reader 5.0.1 - tvorba grafických poznámek s kreslicím perem


Foxit Reader 5.0.1 - měření rozměrů a vzdáleností v ploše PDF dokumentu


Foxit Reader 5.0.1 - tiskové funkce programu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: