Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
FotoSlate 2.0
27. září 2002, 00.00 | Na ACDSee 5.0 si ještě musíme pár dní počkat, nová verze FotoSlate na rychlou tvorbu a tisk elektronických alb obrázků a fotografií je však k dispozicí už nyní.
FotoSlate společnosti ACD Systems je elektronické album obrázků a digitálních fotografií se zaměřením na tisk obrázků v podobě nejrůznějších plakátů a obrázkových kolekcí. FotoSlate stojí 30 USD a funguje pod všemi verzemi Windows od Windows 95 výš, vyžadována je pouze přítomnost MS Internet Exploreru 5.x nebo vyšší verze. Protože se jedná o program z produkce ACD Systems, nikoho snad nepřekvapí plná kompatibilita s plug-iny ACDSee 3.1+ a PicaView 2.0+, díky kterým můžete ve FotoSlate pracovat s velkým množstvím nejrůznějších grafických formátů (je jich něco přes 40 včetně vícestránkových TIFFů) od těch nejpoužívanějších až po ty méně či více exotické. FotoSlate jako slušně vychovaný program od ACD Systems pochopitelně umí přímo spolupracovat s ACDSee, ve kterém ho u verze 4.x najdete tzv. "Activities" pod položkou "Create" společně s dalšími doplňky jako jsou například "FotoAngelo", "Contact Sheet", "HTML" a další.
FotoSlate 2 - pracovní prostředí programu
FotoSlate je sám o sobě poměrně jednoduché elektronické album, ve kterém budete marně hledat funkce obvyklé u klasických managerů digitálních fotografií. Díky svému zaměření je totiž FotoSlate primárně určen pro rychlé poskládání alba z takřka libovolného množství obrázků a fotografií a jejich následnému tisku. Sestavení alba je opravdu velmi rychlé a provádí se s využitím nabízených předloh tiskových archů. Tiskových předloh obsahuje FotoSlate 2.0 víc než dost, v základní nabídce najdete něco přes 450 předloh (viz obrázek dole), další si můžete vyrobit sami s pomocí interního "Template Designeru". Po výběru požadovaných předloh (pro každou stránku můžete použít jinou předlohu s jiným rozvržením pozic jednotlivých obrázků) a přidání obrázků do obrázkové galerie respektive jakéhosi zásobníku obrázků nalevo hlavního okna programu jednoduše obrázky "naházíte" myší do požadované tiskové předlohy. FotoSlate přitom sám pozná, zda má obrázek otočit a přizpůsobit tak jeho poměr stran (portrait/landscape) vybrané tiskové předloze nebo přizpůsobit jeho rozměry velikosti políčka v dané předloze. Rozmístění obrázky lze pomocí drag&drop přetáhnout do libovolné z jiných tiskových aktivních předloh v daném elektronickém albu, další možností je pak jejich smazání z alba. Přemísťování obrázků v předlohách funguje celkem inteligentně a po přetažením obrázku na jiné místo v předloze se původní obrázek nepřepíše, nýbrž si elegantně vymění místo s přemísťovaným obrázkem. Některé předlohy obsahují i místo na textové popisky, které můžete vkládat přes kontextové menu "Caption/Text Entry" (viz ukázka). Při psaní textových popisek si mimo zarovnání a natočení celého textu můžete vybrat také velikost, barvu a styl písma, barvu pozadí textové popisky, případně vložit do popisku informace o názvu a rozlišení obrázku, počtu barev apod.
FotoSlate 2 - výběr tiskové předlohy
Používáte-li FotoSlate ve spolupráci s ACDSee, stačí si obrázky vybrat přímo v ACDSee a aktivovat FotoSlate, který si vybrané obrázky už sám umístí do svého galerie, ze které je pak musíte přidat do tiskových předloh. Každý obrázek můžete po jeho umístění do předlohy samozřejmě také natočit ručně nebo upravit s pomocí jednoduchého efektového editoru. Rozmístění obrázků na jednotlivých tiskových předlohách si můžete kdykoliv uložit, výsledný soubor ale neobsahuje samotné obrázky, nýbrž pouze cestu k obrázkům, takže pokud obrázky před tiskem alba přemístíte na jiném místo na disku, budete muset u obrázků v předlohách ručně upravit cesty k příslušným souborům.
FotoSlate 2 - editor tiskových předloh
Velmi užitečná je možnost prohlížet si alba vytvořená alba ve FotoSlate přímo v ACDSee, kde je vidíte nejen formou náhledu, ale můžete si také prohlížet jednotlivé obrázky (cesty k nim si ACDSee už samozřejmě najde samo), a to ve všech definovaných tiskových předlohách včetně možnosti konverze obrázků do jiných formátů nebo jejich extrakce z předlohy a uložení na disk. S pomocí editoru předloh "Template Designer" si můžete poměrně rychle vyrobit novou tiskovou předlohu s libovolnými rozměry, nabídka vzorů stránek v albu je ale tak široká, že se s tvorbou nových předloh patrně nebudete muset vůbec zabývat.
FotoSlate 2 - integrovaný efektový editor
Interní efektový "Image Editor" ve FotoSlate nápadně připomíná původní a obdobně zaměřený editor FotoCanvas z produkce ACD Systems. Není divu, FotoSlate totiž obsahuje velmi podobné funkce, na rozdíl od FotoCanvas je ale o něco jednodušší. Každý obrázek či fotografii v albu si můžete s pomocí "Image Editoru" oříznout, natočit, stranově převrátit, převést do jiného počtu barev, upravit jeho rozlišení, vyvážení barev a pochopitelně na obrázek také aplikovat několik obvyklých image processingových efektů jako jsou například Blur, Sharpen, Despeckle, Sepia, Colorize apod. Hotové album zbývá pak už jen uložit na disk nebo vytisknout. Samotné tiskové funkce jsou poněkud překvapivě celkem spartánské a nic jiného než výběr rozsahu tištěných stránek, tisk pozadí, zapnutí gamma korekcí a testu stránky před vytištěním (zda se použitý rozměr alba vejde na tiskový arch) nic dalšího nenabízí.
FotoSlate 2.0 je sice celkem jednoduchý, ale šikovný doplněk pro ACDSee a nemáte-li ACDSee, nevadí, můžete FotoSlate i samostatně. Teprve s ACDSee respektive jeho plug-iny a možností přímo si elektronická alba v ACDSee prohlížet a dále s nimi manipulovat v rámci možností ACDSee vyniknou schopnosti FotoSlate rychle a pohodlně vyrobit album obrázků či například fotografií z dovolené. O něco vylepšit by ale potřebovali tiskové funkce FotoSlate, hodil by se například náhled před tiskem nebo třeba dodatečné úpravy rozměrů předloh před tiskem. Jinak ale nelze FotoSlate 2.0 příliš co vytknout, program se chová přesně tak jak má a se slušným komfortem dobře slouží k tomu, k čemu byl navržen.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024