FontLab SigMaker 3: obrázková písma za pár minut - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

FontLab SigMaker 3: obrázková písma za pár minut

18. září 2007, 00.00 | Zajímavý a relativně levný program na přidávání ikon, symbolů a libovolných jiných obrázků má ve svém portfoliu společnost FontLab. Popis SigMakeru vám nyní
nabízíme.

Utilitu SigMaker má již od roku 1997 na svědomí společnost Pyrus, která SigMaker vyvinula pro účely konverze bitmapových obrázků do vektorových písem. Třetí verze SigMakeru pochází již od společnosti FontLab, přičemž účel programu se příliš nezměnil – stále se tedy jedná o nástroj na vkládání původně bitmapových obrázků na místo libovolných znaků ve zvoleném písmu. SigMaker 3 se prodává ve verzích pro Windows i Macintosh, cena utility je 30 USD.

Novinky

Novinkou SigMakeru 3 je například podpora tzv. OpenType fontletů, což jsou úzce specializovaná písma tvořená jednoglyfovými fonty. Další novinkou je podpora Adobe InDesign CS2 a CS3 kompatibilních SING glyfů (respektive „glyphletů“), podpora OpenType písem a konečně také podpora Unicode písem. „Glyphlets“ jsou klasické glyph objekty, které lze přiřadit k fontům bez nutnosti modifikace těchto písem – zpravidla pro typografické účely pro sazbu asijských jazyků.

Přidání obrázku do písma

V každém vybraném fontu může být pouze černobílá kresba s přesně daným umístěním na pozici daného znaku v TrueType či OpenType fontu. Obrázky můžete importovat do SigMakeru 3 ve formátech BMP (pouze u verze pro Windows), GIF, JPEG, PICT, PNG, TIFF a dále ve formátech AI, EPS a PDF (jen u verze pro Macintosh). Přidání loga či symbolu do fontu probíhá celkem v šesti krocích. Prvním krokem je pochopitelně výběr písma, do kterého chcete přidat importovaný obrázek či ilustraci, která bude převedena na glyf. Druhý krok představuje samotný importní modul, který mimo náhledu obrázku či klipartu nabízí i možnost jeho oříznutí, zrcadlení a natočení. Třetí a čtvrtý krok slouží k zvolení pozice znaku ve vybraném písmu a k úpravě pozice vkládaného loga/symbolu. Poslední dva kroky pak slouží k nastavení názvu, rodiny a případně i dalších vlastností písma a k jeho uložení na disk. Uložené písmo lze rovnou i rovnou nainstalovat pro okamžité otestování fontu.


FontLab SigMaker 3 - výběr obrázku včetně jeho základních úprav (zrcadlení, natočení, ořez aj.)


FontLab SigMaker 3 - volba pozice ve znakové sadě ve zvoleném fontu


FontLab SigMaker 3 - nastavení umístění obrázku v písmu včetně velikosti a šířky daného obrázku


FontLab SigMaker 3 - nastavení názvu, rodiny, stylu atp. ukládaného písma

Závěr

SigMaker se hodí například pro rychlé vložení černobílého loga, ikony, symbolu či jiného speciálního znaku do TTF či OTF písma. Výhodou programu je automatizovaný proces pro vložení bitmapového obrázku do fontu, nevýhodu pak naopak prakticky nulové možnosti dodatečných úprav vloženého symbolu. Zkušební verzi SigMakeru si můžete zdarma stáhnout na webových stránkách společnosti FontLab. Jako doplněk si můžete stáhnout ještě bezplatný plugin Photofont Start pro Adobe Photoshop a další grafické editory kompatibilní s plugin architekturou Photoshopu pro práci s bitmapovými obrázkovými fonty (s definovanou průhledností), které mohou obsahovat nejen černobílé, ale také barevné obrázky, loga či symboly - doplněk Photofont si představíme v samostatném článku.


FontLab SigMaker 3 - výběr písma pro vložení obrázku


FontLab SigMaker 3 - v podrobných volbách najdete různé identifikátory pro upravované písmo


FontLab SigMaker 3 - hotové písmo můžete uložit a rovnou i nechat programem nainstalovat do systému

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: