FontLab Photofont Start 2.0: barevná obrázková písma pro Adobe Photoshop - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

FontLab Photofont Start 2.0: barevná obrázková písma pro Adobe Photoshop

20. září 2007, 00.00 | Jako doplněk k editorům a konvertorům vektorových či bitmapových písem nabízí společnost FontLab plugin pro Adobe Photoshop a jiné grafické programy, s pomocí
kterého lze pracovat s barevnými bitmapovými fonty nativně podporujícími průhlednost. Popis pluginu vám nyní nabízíme.

Společnost FontLab má na trhu celou řadu aplikací pro editaci a konverzi písem. Photofont patří mezi doplňkové utility portfolia softwarových produktů FontLabu a jeho úkolem je zprostředkovat Adobe Photoshopu a dalším grafickým editorům práci s obrázkovými fonty. Photofont existuje ve verzích pro Windows i Macintosh a na rozdíl od všech ostatních aplikací Fontlabu je k dispozici zcela zdarma. Společnost FontLab zaručuje kompatibilitu Photofont Start 2.0 jak s Photoshopem, tak i s Adobe Illustratorem CS/CS2/CS3 (bohužel ne pro verze pro Macintosh), CorelDRAW 12, Paint Shop Pro X či s Photoshop Elements.

Photofonts a novinky Photofont Start 2.0

Photofonts jsou soubory písem s koncovkou .phf. Každý Photofont může mít jak klasické černobílé, tak i barevné znaky, ze kterých můžete relativně rychle skládat libovolné nápisy či 2D i 3D titulky s různým použitím. Interní struktura a specifikace formátu Photofont jsou k dispozici zdarma, jedná se o v podstatě o XML kombinované s PNG obrázky, díky kterým nativně podporují Photofonty průhlednost.

Barevné bitmapové fonty lze používat už řadu let, vzhledem k současným technologiím vektorových písem je však využití obrázkových písem poměrně malé. Samotný plugin pro Adobe Photoshop je tedy spíše jakýsi lifting důležitý k tomu, aby vůbec bylo možné stávající barevné bitmapové fonty smysluplně používat v moderních grafických editorech v čele s Adobe Photoshopem CS3. Hlavní novinkou Photofont Start 2.0 je tedy podpora Photoshopu CS3 pro Macintosh a také výrazné navýšení rychlosti zobrazování náhledů písem (až 10x) i jejich výběr.

Plugin pro Photoshop

Prostředí pluginu Photofont Start 2.0 je dost spartánské (viz screenshoty). Mimo průhledného si můžete zvolit ještě bílé nebo černé pozadí, k dispozici je i lupa pro náhled textových nápisů. Photofonty lze instalovat přímo z pluginu, žádné jiné funkce mimo psaní jednořádkových textů Photofont Start nenabízí. Každý Photofont může mít několik pevně daných velikostí, u ukázkových obrázkových písem je zpravidla k dispozici pouze jedna velikost. Díky podpoře průhlednosti lze k nápisům přidávat v Photoshopu či jiném grafickém editoru další efekty, jako je například stín, záření, reliéf či 3D tvary.


Photofont Start 2.0 - plugin pro Adobe Photoshop a další grafické editory je poměrně jednoduchý, vytvořené nápisy nelze zpětně editovat


Photofont Start 2.0 - výběr obrázkových písem v pluginu

Pár slov na závěr

Photofonty sice můžete používat zdarma, s jejich editací je to ale o poznání horší. K editaci a především k tvorbě barevných obrázkových písem totiž v podstatě existuje pouze FontLab BitFonter, který ale patří mezi profesionální nástroje na tvorbu písem a proto stojí 500 USD. Budoucnost vývoje Photofontů je navíc dost nejistá - díky efektovým stylům Photoshopu lze obrázková písma defacto vytvářet i z běžných vektorových fontů se současným zachováním možnosti zpětné editace napsaných textů. Plugin Photofont Start si můžete stáhnout zdarma na webových stránkách společnosti FontLab.


Photofont Start 2.0 - ukázky několika bitmapových písem

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: