Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
FontLab Fontographer 5.0: návrat legendy
25. června 2010, 00.00 | Zbrusu nová stěžejní verze kdysi velmi známého editoru vektorových písem přináší přepracované grafické rozhraní, vyhlazené zobrazování vektorových cest, inovovaný dialog vlastností písem, rychlé vyhledání glyfů v Unicode fontech, vylepšené funkce pro práci s metrikou i kerningem a především podporu aktuálních formátů vektorových písem v různých formátech.
Původní autorem editoru vektorových písem s prozaickým názvem Fontographer byla společnost Altsys, která Fontographer nabízela jako vůbec první aplikaci s podporou Beziérových křivek, a to dokonce dva roky před první verzí Adobe Illustratoru respektive tři roky před Freehandem. V roce 1990 se Altsys sloučil se společností Macromedia, která v roce 1996 uvedla poslední oficiální verzi již zastarávajícího Fontographeru 4.1.4 pro Macintosh a poté už na Fontographer začal pomalu sedat prach.
Zlomovým datem pro font designéry stále využívaný Fontographer byl rok 2005, kdy editor od Macromedie zakoupila společnost FontLab, která tak (pravděpodobně za hodně výhodnou cenu) elegantně zlikvidovala konkurenci, neboť její vlastní produkt FontLab a nynější FontLab Studio patří mezi špičku právě v oblasti designu, tvorby a editace vektorových písem.
Oprášený Fontographer se zřejmě vhledem ke své stále solidní popularitě a jménu dočkal několika „udržovacích“ updatů, které nebyly nijak zvlášť rozsáhlé a v podstatě pouze zajišťovaly kompatibilitu s aktuálními verzemi operačních systémů Windows a Mac OS X a také s novými verzemi vektorových fontů.
Současná pátá stěžejní verze Fontographeru je na rozdíl od předcházejících updatů takříkajíc zcela jiná káva. Na technologii samotného editoru prodávaného za 399 USD ve verzích pro Windows a Mac OS X se zase tolik nezměnilo, přibyla však zcela zásadní podpora aktuálních verzí vektorových fontů a vyjma předělaného grafického rozhraní ještě celá řada drobnějších inovací, které výrazně navyšují komfort používání editoru.
FontLab Fontographer 5.0 - Outline editor slouží k samotné editaci vektorových cest jednotlivých glyfů ve fontu
Systém editačních oken
Na systému jednotlivých pracovních sekcí editoru je stále vidět původ z Macintoshe, pro který Fontographer původně vznikl. Každé okno ve Fontographeru je svým způsobem nezávislé a můžete mít tedy otevřeno i větší množství oken s jednotlivými glyfy, mezi kterými lze přepínat v menu nebo v samostatném „výběrovém“ okně.
K dispozici jsou čtyři hlavní typy oken – úvodní mapa znaků, Outline editor, Bitmap editor a editor metriky, ve které lze současně manipulovat s kerningem písem. Součástí okna s náhledy znaků ve fontu je nová funkce (něco jako Spotlight v Mac OS X) pro rychlé vyhledání glyfů v písmu jednoduchým napsáním například postscriptového pojmenování daného glyfu, kódového označení znaku apod.
FontLab Fontographer 5.0 - v mapě znaků importovaného písma nově najdeme rychlé vyhledávání glyfů pomocí alternativy funkce Spotlight v Mac OS X
Všechny vektorové cesty u glyfů nově zobrazuje Fontographer 5.0 vyhlazené ve všech oknech aplikace, už se tedy například nesetkáte s původními vyzubenými náhledy písem. Vylepšená je i lupa u editoru glyfů podporující nyní zvětšení až 1 600 procent. Vektorové tvary nemusíte nutně kreslit v Outline editoru Fontographeru, nýbrž je můžete kopírovat z Adobe Illustratoru či Freehandu, kopírovat přes schránku lze rovněž bitmapové předlohy pro autotracing s výstupem do vektorových cest.
FontLab Fontographer 5.0 - rychlý výběr mezi jednotlivými okny aplikace
FontLab Fontographer 5.0 - jedna ze sekcí předvoleb editoru
Import/export písem
Navenek skrytou, nicméně asi nejdůležitější, částí Fontographeru 5.0 je podpora vektorových písem v jejich aktuálních formátech. Z hlediska kompatibility s FontLab Studiem je důležitá možnost generovat a importovat FontLab VFB soubory.
Naprosto stěžejní je pak pro Fontographer podpora OpenType písem s plným počtem glyfů (Unicode 5.2) a s digitálními podpisy (DSIG) a také výrazně vylepšené generování Adobe Type 1 a TrueType fontů s interní technologií FontLabu včetně hintingu prostřednictvím rovněž integrovaných modulů Adobe PostScript autohinter a TrueType autohinter pocházejícího rovněž z FontLabu. Fontographer 5.0 umí dále načítat FFIL sady písem z Macu, dfonty a sdružená písma typu TrueType Collection.
FontLab Fontographer 5.0 - editor umí generovat vektorová písma ve všech nejpoužívanějších formátech
Vizuální metrika a generátor bitmapových řezů
Hinting Adobe Type 1 písem navíc můžete upravovat ručně, stejně jako metriku a kerning ve vylepšené sekci Metrics nabízející komfortní vizuální způsob úprav metriky a kontroly kerningových párů na uživatelem naspané skupině znaků v daném písmu. Upravené a patřičně rozšířené je dialogové okno Font Information se dvěma režimy pro přehledné či detailní informace o vlastnostech písem.
Svůj smysl má v editoru generátor bitmapových řezů z vektorových písem pro oba hlavní formátu TrueType a Adobe Type 1, přičemž bitmapové řezy lze samostatně exportovat ve formátu BDF.
FontLab Fontographer 5.0 - samostatné okno pro manipulaci s metrikou fontů
FontLab Fontographer 5.0 - volby pro automatické vytvoření kerningových párů pro importované písmo
FontLab Fontographer 5.0 - inovovaný dialog Font Information umožňuje definovat a nastavit základní informační vlastnosti písem včetně jejich stylů, kódování a licenčních podmínek
FontLab Fontographer 5.0 - další ze sekcí okna Font Information s typografickými údaji o upravovaném fontu
FontLab Fontographer 5.0 - základní informace o vybraném glyfu ve fontu
FontLab Fontographer 5.0 - v sekci Bitmap generujete a upravujete bitmapové řezy (v různých velikostech) daného vektorového fontu
Závěr
Fontographer se ve své páté stěžejní verzi opět dostal do (až nečekané) formy. Šikovný systém nezávislých editačních oken na ploše editoru doplňuje u Fontographeru 5.0 hezký facelift grafického rozhraní respektive hlavních toolboxů. Editor obecně zjednodušuje celý proces návrhu a tvorby vektorových fontů včetně jejich bitmapových řezů a umí generovat písma ve všech důležitých vektorových formátech včetně generování + exportu FontLab VFB souborů.
Dalším využití editoru směřuje do oblasti konverze starších písem do nových formátů, vynikající je pak vizuální editor metriky a kerningu fontů. Fontographer 5.0 se zkrátka povedl a pokud bude vývoj editoru pokračovat podobným tempem, rozhodně se máme i v budoucnu na co těšit.
Demoverzi Fontographeru si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti FontLab.
Tématické zařazení:
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024