FILTERiT 4.4 & Xtream Path 1.4: duplikační/deformační efekty a lepší práce s vektorovými cestami v Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

FILTERiT 4.4 & Xtream Path 1.4: duplikační/deformační efekty a lepší práce s vektorovými cestami v Adobe Illustratoru

26. října 2010, 09.00 | Dva pluginy pro Adobe Illustrator rozšiřují schopnosti editoru například o různé speciální efekty na bázi duplikování objektů a vylepšují manipulaci s křivkami a jejich segmenty. S pomocí doplňku FILTERiT lze poměrně snadno vytvářet například obrysové či reliéfové živé efekty stejně jako různé motion efekty navozené změnou pozice duplikovaných objektům, nebo provádět specializované 2D a 3D transformace a deformace objektů, Xtream Path pak slouží k sofistikovaným úpravám a editaci vektorových cest včetně práce se symetriíí objektů.

FILTERiT

FILTERiT společnosti CValley je zásuvný modul pro Adobe Illustrator, jehož funkce FILTERiT rozšíří o různé varianty interaktivních deformací objektů a především jejich duplikování v matematicky přesných odstupech. Duplikováním objektů lze realizovat celou řadu motion efektů, kde se dojem pohybu navodí právě zduplikováním shodných objektů do pozadí.

Cena pluginu FILTERiT je 129 USD, v ceně dostanete verze pro Adobe Illustrator 8 až CS5 pro Windows a Mac OS X. Demoverzi pluginu si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti CValley.

Pracovní palety a živé efekty

Pracovní nástroje a funkce pluginu jsou částečně dostupné z toolboxu Adobe Illustratoru a v menu filtrů, ze kterého lze aktivovat samostatné paletky pro přidávání tzv. live neboli živých efektů přiřazených k vybraným objektům a vektorovým tvarům. Všechny filtry a efekty jsou čistě vektorové a lze je použít pouze na vektorové objekty, vše samozřejmě s možností zpětné editace objektů a úprav stylů jednotlivých efektů.


FILTERiT 4.4 - několik nástrojových palet pluginu pro jednotlivé efekty

Živých efektů nabízí FILTERiT celkem 13, přičemž jejich název dostatečně vystihuje funkci daného efektu: Live Border, Live Circle, Live Cutout, Live Emboss, Live Explosion, Live Frame, Live Galaxy, Live Generation, Live Neon, Live Reflection, Live Shadow, Live Tiling a Live Trail.


FILTERiT 4.4 - nabídka efektových "živých" filtrů aplikovatelných na vektorové objekty


FILTERiT 4.4 - efekty exploze a geometrického uspořádání duplikovaných zdrojových vektorových objektů
FILTERiT 4.4 - další nástrojové palety pluginu a ikonky některých jeho funkcí v toolboxu Adobe Illustratoru

Deformace objektů a jejich animace

Dalšími efekty v pluginu FILTERiT jsou perspektivní (3D) deformace v samostatném okně, ve kterém po výběru typu deformace jednoduše natočíte, překlopíte, či umístíte označený objekt v prostorové mřížce. Prostřednictvím 3D transformací můžete ve FILTERiT částečně izometrické oblouky, spirály, kulovité tvary, závity, válce či imitovat vzhled točících se nebo vířících objektů, vlnění apod.

Jedním z velmi efektních prostorových seskupení objektů jsou například zduplikované drátové objekty zkombinované navíc s warpingem, čímž snadno docílíte dojem vrstvených skupin objektů v prostoru. S pomocí nástrojových palet efektů Craft, Lens, Broom aj. lze opět velmi snadno deformovat a transformovat objekty přímo v kreslicí ploše, provádět jejich fraktalizaci, „překroutit“ stávající vektorové tvary, či s pomocí palety MetaBrush kreslit různé speciální objektové tvary.

FILTERiT navíc trochu iluzorně fušuje do řemesla i animačním editorům, neboť umí s využitím volby Trace (sleduje objekty na křivce) připravit objekty pro jejich poskládání do animace, kterou lze pak uložit ve formátu Flash (SWF).


FILTERiT 4.4 - součástí pluginu je i modul na řadu variant prostorové deformace objektů v 3D mřížce


FILTERiT 4.4 - paleta pro vizuální warping objektůFILTERiT 4.4 - ukázky výstupu z pluginu a jeho některých efektových a deformačních nástrojů


FILTERiT 4.4 - imitace pohybu objektu realizovaná s pomocí skupiny nástrojů Craft a volbou Trace


FILTERiT 4.4 - další ukázka funkce deformačních/transformačních nástrojů Broom, Lens a Craft

Xtream Path

O 10 USD (tzn. celkem 139 USD) dražší je druhý stěžejní softwarový produkt společnosti CValley, kterým je plugin Xtream Path. Opět se jedná o zásuvný modul pro Adobe Illustrator 8 až CS5 (pro Windows i Mac OS X), jehož doménou je vylepšená manipulace s vektorovými cestami.

Čáry, křivky a libovolné jiné vektorové cesty můžete s využitím funkcí pluginu Xtream Path takřka libovolně natáhnout a přesouvat (míněno z libovolného místa křivky a ne pouze v místě jejich kontrolních či styčných bodů), napínat/protahovat či naopak stlačit a různě jinak zformovat, zrcadlit a kreslit či upravovat symetrii objektů.

Nástroje pro snazší práci s vektorovými cestami

Trochu zmatečně může na první pohled působit 36 nástrojů pro manipulaci s vektorovými cestami sdruženými pod několik nových ikon v toolboxu Adobe Illustratoru (viz jeden z obrázků), později se vám ale určitě budou intuitivní editační funkce pluginu líbit, stejně jako paleta pro eventuální numerické zadávání parametrů křivek.


Xtream Path 1.4 - některé z celkem 36 pracovních nástrojů pluginu


Xtream Path 1.4 - hlavní editační schopnosti pluginu

Několik ilustračních ukázek toho, jak Xtream Path vlastně funguje a co umí, najdete na webu autorů pluginu – animované ukázky názorně demonstrují interaktivitu především při manipulaci s křivkami, které lze s vybranými pracovními nástroji například jednoduše tvarovat a upravovat segmenty objektů včetně jejich symetrie mnohem rychleji, než to jde v samotném Adobe Illustratoru.

Součástí Xtream Path je také filtr na zaoblování ostrých okrajů vektorových cest a objektů, který funguje i pro efektové úpravy textů. Demoverzi pluginu si opět můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.


Xtream Path 1.4 - jeden z nástrojů na tvorbu a úpravy symetrických objektů


Xtream Path 1.4 - předvolby filtru pro zaoblování ostrých hran objektů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: