Extensis Universal Type Server 2.0.1: dokonale centralizovaná správa a synchronizace písem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Extensis Universal Type Server 2.0.1: dokonale centralizovaná správa a synchronizace písem

13. srpna 2009, 00.00 | Profesionální server pro správu písem s centrálním přístupem ke všem funkcím a vlastnostem úložiště s fonty nabízí Universal Type Server společnosti Extensis. Mimo zjednodušené správy knihoven s libovolným počtem písem přináší Universal Type Server 2.0 například integraci s Microsoft Active Directory či Apple Open Directory, podporu MS SQL serveru, analýzu licencí fontů, jejich vylepšenou synchronizaci a v neposlední řadě vyšší počet pluginů pro automatickou aktivaci písem.

Společnost Extensis má ve svém portfoliu softwarových produktů hned několik správců písem s různým zaměřením a s odlišnou oblastí využití. Připomenu Suitcase Fusion, což je desktopový manažer fontů pro Mac OS X a Windows, nebo FontDoctor pro diagnostiku písem a případnou nápravu problémů s jejich instalací. Universal Type Server patří do trochu jiné kategorie, a to nejen svou cenou, ale především možnostmi danými architekturou server/klient.

Extensis nabízí dvě varianty Universal Type Serveru s přídavkem Professional (cena na vyžádání) a Lite (cena od 1 395 USD výš), která má o něco menší možnosti centralizované správy písem a je určena do pracovních skupin s počtem maximálně 10 klientů napojených na server s fonty. Obě varianty Universal Type Server Professional i Lite existují ve verzích pro Windows a Mac OS X, přičemž samotný server vyžaduje Mac OS X 10.1.11 či novější nebo Mac OS X Server, v případě Windows lze použít i Windows 2000 Server či Windows Server 2003/2008. Klientská část pak funguje u verze pro Windows pouze s Windows XP a Vista, starší verze nejsou vůbec podporovány a je tedy s tím třeba počítat.

Správa a obecné vlastnosti Universal Type Serveru

Správa a ovládání centrálního serveru s fonty je stejně jako u verze 1.x realizována přes webový prohlížeč, ve kterém musí být nainstalovaný Flash 10 nebo novější. Grafické rozhraní „webové“ aplikace je prakticky totožné s předchozí její verzí (tzn. místy možná až příliš graficky orientované) a v případě remote ovládání se bohužel opět setkáme s prodlevami při aktivaci flashe a jednotlivých sekcí v preferencích serveru.

Běžné funkce Universal Type Serveru není třeba popisovat (viz screenshoty), spočívají především v nastavení přístupových práv pro jednotlivé klienty a také pro aktivace sad písem, které si server s klienty automaticky synchronizuje. Administraci serveru lze provádět i přes příkazovou řádku, pomocí příkazů lze také využívat většinu z funkcí Universal Type Serveru.

Klientská část standardně pracuje s integrovanou databázovou architekturou SQL Lite (volitelně s MS SQL Serverem), prakticky vše je přitom naprogramováno v Javě/J2EE. Klient pochopitelně nemusí mít permanentní online přístup k databázi Universal Type Serveru, stačí se 1x připojit a písma se adekvátně sesynchronizují a aktivují podle nastavených skupin a přístupových práv – klientská část tedy v tomto případě neustále běží na pozadí. Pomocí specializovaného doplňku EDM je možné napojit Universal Type Server na externí databázi Microsoft SQL Serveru 2005/2008 a pracovat přímo s jeho obsahem.

S Universal Type Serverem 2.0.1 získáte autoaktivační pluginy pro Adobe Illustrator + InDesign CS2/CS3 a CS4 a dále pluginy pro aktivaci písem pro QuarkXPress 7.x a 8.x. Proč i nadále není s font serverem dodáván například i plugin pro Adobe Photoshop vysvětlit smysluplně neumím – je to tedy spíše otázka filozofie přístupu ke grafickým dokumentům, to je ovšem asi poněkud chabé vysvětlení.


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - informace o aktivitě a statusu font serveru


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - podrobné nastavení portů pro ovládání služeb font serveru


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - snadné plánování pro zálohování obsahu font serveru


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - administrace týkající se sad písem v klientovi


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - nastavení časových prodlev při synchronizaci font serveru s klientem


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - některé ze zásad pro defaultní písma

Novinky

Zjednodušené ovládání serveru i klienta je možné realizovat prostřednictvím volitelného doplňku Directory Integration Module, který se stará o automatizovanou správu uživatelů pomocí Microsoft Active Directory či Apple Open Directory a pochopitelně také o synchronizaci uživatelů a jednotlivých pracovních skupin. Podporováno je nově také síťové ověřování typu Kerberos, součástí serveru je i více pluginů pro automatickou aktivaci písem.

Napojení klienta na server u nové verze Universal Type Serveru mi nepřišlo nijak znatelně rychlejší (i když by prý být mělo, neboť verze 2.x má optimalizovaný přenos dat mezi serverem/klienty), záleží tedy opět spíše na rychlosti internetu, či lokální sítě. O pohodlnější připojení se stará vylepšená klientská část s předdefinovanými typy konektivity, klient si samozřejmě umí na dva kliky myší najít „svůj“ server s fonty.

Při startu Universal Type Serveru můžete serverem nechat aktivovat libovolnou sadu písem například pro univerzální použití, nebo cíleně pro jednotlivé klienty. Fonty lze přitom aktivovat dočasně pro každého klienta zvlášť, nebo globálně pro všechny připojené klienty, aktivaci zvolené sady, či sad, lze navíc provést permanentně. Klientská část prohlížeče písem umí zkoumat a zobrazovat také náhledy jednotlivých glyfů zvolených fontů a kopírovat obsah fontů do různých aplikací pomocí drag&drop.

Novinkou je dále analýza licencí jednotlivých písem a s analýzou přímo související generování zpráv například o závislosti či nutnosti zakoupit aktuální licenci na serverem zkoumané fonty, nebo naopak znepřístupnění písem bez platné licence, a to i pomocí často používaných tzv. whitelistů.

Zajímavé a určitě užitečné je v případě permanentně aktivovaných písem zachování jejich konzistence pro „obecné“ grafické a DTP dokumenty, což se týká i samotné synchronizace fontů s jednotlivými klienty. Šikovné jsou také (opravdu dětsky snadné) funkce pro zálohování obsahu font serveru, tzn. sad písem, které lze v případě potřeby stejně snadno obnovit i napříč platformami Windows či Mac OS X a jejich databázovými enginy na bázi Microsoft SQL Serveru (pouze přes volitelný doplněk).


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - Universal Type Client a jeho vestavěný prohlížeč glyfů


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - náhledy písem v aplikaci Universal Type Clientu


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - vyhledávání písem podle různých kritérií a jejich kombinací


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - z Universal Type Clienta si můžete vytisknout náhledy fontů


Extensis Universal Type Server 2.0.1 - předvolby klienta

Závěr

Universal Type Server 2.0 patří mezi jedno z nejpraktičtějších řešení pro velké firmy podnikající v oboru typografie, DTP, prepressu apod., pro soukromé uživatele nemá aplikace žádné praktické využití. Varianta Universal Type Server Lite se mi zdá trochu předražená, a to i když vezmu v potaz licenci až pro 10 uživatelů. Celkově se však v obou případech jedná o poměrně elegantní řešení pro pohodlnou synchronizaci písem mezi centrálním serverem a klienty rozmístěnými prakticky kdekoliv na internetu či intranetu. Osobně by se mi u Universal Type Serveru líbila například bezplatná integrace některého z typických offline správců písem, i když na druhou stranu je fakt, že pokud si můžete dovolit nákup samotného Universal Type Serveru, pak asi dalších několik desítek (až cca 100 USD) určitě postrádat nebudete.

Zkušební verzi balíků Universal Type Server a Universal Type Client si můžete stáhnout zdarma z webu společnosti Extensis. Nezapomeňte si při testování aktivovat trial licenci přímo v serveru, jinak budete marně zkoumat, proč vlastně server "nic nedělá". Ušetřím vám ještě trochu čas při čtení manuálů pro přístup k serveru, defaultní login a heslo jsou "administrator" a "password".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: