ePageWiz: interaktivní PDF Flash dokumenty - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

ePageWiz: interaktivní PDF Flash dokumenty

10. března 2010, 00.00 | Prohlížení PDF dokumentů na webu není nijak složité ani náročné, nezbytnou podmínkou je však vhodný plugin pro používaný web browser, který propojí web browser na PDF prohlížeč. ePageWiz používá malý trik - umí PDF dokumenty převést do Flashe, díky jehož rozšířenosti lze zkonvertované PDF dokumenty prohlížet prakticky všude včetně některých mobilních zařízení a navíc s bez nutnosti zdlouhavě spouštět či instalovat PDF reader.

Převod PDF či jiných typů elektronických dokumentů do Flashe je poměrně stará myšlenka, která využívá největší přednost technologie Flash neboli její rozšíření napříč různými operačními systémy například včetně mobilních zařízení. S flashovými dokumenty dříve poměrně úspěšně koketovala společnost Macromedia, jejíž (mimochodem dost zajímavá) technologie FlashPaper bohužel byla odsunuta do zapomnění po akvizici celé Macromedie společností Adobe, která k tomu měla své logické důvody.

Jak jsem uvedl, jednou z největších předností Flashe je v současné době dostupnost a především rozšíření technologie Flash a příslušných pluginů pro webové prohlížeče pro různé operační systémy, nehledě na případnou programově ovlivnitelnou interaktivitu Flash animací, a tudíž i dokumentů. Flash zkrátka zatím najdeme na počítačích častěji než PDF reader s pluginem schopným otevírat PDF dokumenty v okně web browseru.

Online katalogy a elektronické knihy

ePageWiz participuje na rozšířenosti Flashe, do kterého umí PDF dokumenty převést a ve webovém prohlížeči pak zobrazit formou jednoduché elektronické knížky. Využitelnost zkonvertovaných či v ePageWiz editoru přímo vytvořených Flash dokumentů směřuje nejen do oblasti ebooků, ale hlavně jako platforma pro nejrůznější elektronické katalogy, brožury a vícestránkové dokumenty.

Společnost DNAML přitom provozuje vlastní webové servery s elektronickými knihami (ebook.com) a katalogy (e-Catalog), takže zpřístupnění ePageWiz a konvertoru PDF dokumentů do Flashe bylo jedním z prvních logických kroků.

Editor ePageWiz

Celý editor systému ePageWiz je sám napsaný ve Flashi a nabízí automatizovaný převod PDF dokumentů do podoby Flash objektů, které se pak online prohlíží opět prostřednictvím příslušného Flash prvku. Ukázky katalogů, brožur a eknih působí vcelku dobrým dojmem, hlavní je pochopitelně jejich obsah.


ePageWiz - poměrně povedené prostředí editoru Flash (ePublications) dokumentů, který je samotný napsaný ve Flashi

Stěžejním nastavením pro převod PDF dokumentů do Flashe jsou v ePageWiz editoru předvolby pro nastavení rozlišení stránky finálního Flash dokumentu a dpi (72 až 200 dpi), které pak využívá především lupa v prohlížeči. Zkonvertovaný PDF dokument do Flashe totiž v ePageWiz ztrácí vlastnosti klasických vektorových písem s libovolným stupněm zvětšení, z hlediska úspornosti velikosti výsledného Flash dokumentu se převádí i rozlišení grafických prvků v dokumentu.

Samotná konverze PDF dokumentů do Flashe je plně automatická a chvilku trvá. Po jejím dokončení můžete manipulovat se stránkami, které editor zobrazuje formou malých náhledů a velké editační plochy. Výstupní Flash dokumenty se v ePageWiz nazývají jednoduše ePublikace a můžete je nahrát na váš vlastní hostovací server, nebo publikace zdarma sdílet na firemních serverech autorů ePageWiz.

Zkonvertované PDF soubory se do Flashe převádí s korektní češtinou, u textů psaných přímo v editoru do textových rámečků bohužel čeština podporovaná není. Vyjma textových polí můžete v ePageWiz editoru do dokumentů přídávat i běžné geometrické prvky (víceméně pro zvýraznění textů či grafických prvků), manipulovat s usazením objektů na stránce, přidávat do dokumentů nové obrázky či fotografie a provádět transformace rozměrů stávajících či nově přidaných objektů. Do dokumentů lze v editoru přidávat i multimediální prvky v podobě videa či zvukových nahrávek.


ePageWiz - nastavení zásadních vlastností dokumentu typy rozlišení a dpi využijete hlavně při převodu PDF souborů do Flashe


ePageWiz - editor umí do nových či zkonvertovaných dokumentů přidávat grafické objekty a textové rámečky, češtinu ale bohužel při psaní textů do rámečků nezvládá

Prohlížeč Flash dokumentů

Prohlížeč Flash dokumentů v systému ePageWiz je poměrně jednoduchý, má hezké grafické prostředí a funguje v podstatě jako obyčejná kniha. V eknihách a katalogových listech můžete listovat ručně pomocí šipek nebo průběžného posuvníku, druhou možností je pak automatické slideshow. Prohledávání dokumentů je dost spartánské a nefunguje s češtinou, celkově je ale prohlížeč docela dobře použitelný a může pracovat i s vypnutým pozadím jako by v plovoucím okně. Lupa funguje v současné verzi prohlížeče pouze jednorázově a při tvorbě PDF katalogů je s tím třeba počítat.


ePageWiz - prohlížeč Flash dokumentů má hezké grafické prostředí, lupu pro zvětšení textů, podporuje vyhledávání textů a umí simulovat efekt otočení stránky

Závěr

Flash dokumenty vytvořené s pomocí ePageWiz mají v článku uvedené své klady i zápory. Mezi negativa patří zejména nemožnost dokument nabídnout ke stažení a pohodlnému offline prohlížení či tisku, na druhou stranu to je u ekatalogů spíš záměr. Cena ePageWiz je 99 USD za jednu licenci, rozšířená edice ePageWiz Pro s možností hostovat Flash dokumenty na vlastním serveru se prodává za 299 USD.

Velkým konkurentem pro ePageWiz je například server respektive služba Scribd, která funguje výhradně online a nemá žádný vlastní offline editor dokumentů, nicméně je pro běžné použití zdarma. Autoři ePageWiz mohou uživatelům nabídnout i další služby například v podobě aplikací
PDF to ePub na konverzi PDF dokumentů do obecně hodně rozšířeného formátu elektronických knih nebo PDF to Kindle na převod dokumentů do formátu ebook readeru Amazon Kindle.

Zkušební verzi ePageWiz si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: