Elektronický papír - od dynamických cenovek k displejům - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Elektronický papír - od dynamických cenovek k displejům

18. února 2002, 00.00 | Vývěsní štíty, cenovky a reklamní poutače - tak je v současné době nejčastěji využíván elektronický papír. Proč tomu tak je a v jakých dalších oblastech lze využití elektronického papíru předpokládat?

Elektronický papír v sobě snoubí výhody běžného papíru a elektronického zařízení. Jako papír je ohebný, číst z něj můžete při nejrůznějším osvětlení i různých úhlech pohledu, informace uvidíte i po "vypnutí", poznámky si můžete dělat tužkou - i když elektronickou. Zároveň lze takovýto papír až tisíckrát "recyklovat" - tj. smazat a znovu "nabít" informacemi.

V současné době jsou největšími konkurenty na poli vývoje a výroby elektronického papíru společnosti Gyricon Media (která se odštěpila od někdejšího vývojářského centra společnosti Xerox v Palo Alto) a společnost E-ink. Jejich výrobky (v podání Gyriconu jde o výrobek Smart Paper, E-ink prosazuje - jak je již patrno z názvu - název "elektronický inkoust") se od sebe liší technologicky, i když jejich princip je podobný. V současné době obě společnosti nabízejí především systémy, související s výrobou informačních a reklamních vývěsek.

Gericon Media
Technologii MaestroWare 1.0, která umožňuje bezdrátový přenos obsahu displejů, uvedla minulý týden na trh společnost Gyricon Media. V tomto případě se technologie netýká výhradně elektronického papíru, je použitelná pro ovládání nejrůznějších druhů displejů - LCD, monitory, plazmové displeje, touch-screeny a pochopitelně displeje vyrobené z elektronického papíru Smart Paper.

MaestroWare 1.0 slouží k vytvoření obsahu a designu sdělení na vývěskách či reklamních tabulích, k následnému bezdrátovému odeslání na příslušné zařízení a ke správě. V praxi si představme gigantický obchodni řetězec, kterému MaestroWare umožňuje zjednodušit celou řadu věcí. Tvorbu obsahu a designu usnadňuje celá řada nástrojů (spolupráce s databázemi cen, možnost editace v běžném HTML editoru apod.), další nástroje obstarají kupříkladu plánování, kdy se má na cedulích co zobrazit (tím lze zajistit hladký průběh nejrůznějších výprodejů, akcí apod.).

S touto technologií úzce souvisí další produkt společnosti, MaestroSign. V tomto případě jde o reklamní tabule vyrobené z elektronického papíru. Mohou fungovat zcela samostatně i v síti (a pak přichází ke slovu právě ovládací software MaestroWare). Síť tabulí z elektronického papíru má řadu výhod - snadná a rychlá aktualizace obsahu při snadné čitelnosti za různých světelných podmínek či energetická úspornost - k jednoročnímu provozu je potřeba pouhých 3 baterií AA.

Vývěsky využívající Smart Paper od Gyricon Media
Vývěsky využívající Smart Paper od Gyricon Media.

E-ink
E-ink má v nabídce celou produktovou řadu založenou na elektronickém papíře. Především na upoutání zákazníka sází Ink-in-Motion - jak už napovídá název, jde o animované vývěsní tabule. Další produktové řady jsou zaměřeny na znakové a grafické displeje. Pro zákazníky a vývojáře, kteří se o možnosti využití elektronického papíru zajímají, nabízí E-ink možnost nákupu nejrůznějších variant tzv. Design Kit-ů.

Vývěska využívající technologie Ink-In-Motion od E-ink
Vývěska využívající technologie Ink-In-Motion od E-ink.

Na počátku února oznámil E-ink dohodu o strategickém partnerství se společností Toppan Printing Company, Ltd. Kromě spolupráce výrobní a obchodní je předmětem dohody i investice Toppanu, který (po prvotní investici 5 milionů dolarů v květnu 2001) investuje dalších 25 milionů. Cílem je prosadit elektronický papír na trhu - a vzhledem k tomu, že spolupráce Toppanu a E-inku se týká především displejů vyráběných na bázi elektronického papíru, lze předpokládat, že nová generace displejů se už rýsuje na obzoru.

Závěrem
I když v současné době elektronický papír prodělává boom především v oblasti informačních či reklamních tabulí, jeho perspektivní využití je mnohem širší. Vlastnosti, kterými elektronický papír disponuje, ho předurčují k využití na nejrůznějších typech displejů - a vzhledem k nízkým nákladům na jeho výrobu lze očekávat jeho rozšíření. Další oblastí, kde by mohl elektronický papír "zabodovat", jsou elektronické knihy. Představa "papírově" vypadající knížky, kterou si lze za drobný peníz "nabíjet" novými bestsellery a listovat v ní večer v posteli, není až tolik nereálná... Můžeme se tedy těšit, jaké další způsoby využití e-papíru se na trhu v brzké době objeví...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: