eFX 0.40 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

eFX 0.40

2. dubna 1999, 00.00 | Po recenzi na prográmek WindowBlinds měnící GUI Windows přichází na řadu další podobná utilita s názvem eFX.

     Po recenzi na prográmek WindowBlinds měnící GUI Windows přichází na řadu další podobná utilita s názvem eFX. Celý prográmek eFX se skládá z hlavního exe souboru, DLL knihovny a nezbytných skinů. Hlavní část bez skinů má velmi sympatických cca 100KB, což považuji v dnešní době nekonečných programových balíků za hlavní klad eFX.

      Na prvním obrázku jsou preference eFX. Jak je vidět, oproti WindowsBlinds nabízí eFX podstatně menší možnosti nastavení a tedy i ovlivnění celého prostředí Windows. Uživatele Windows NT zřejmě zklamu, ale eFX se pod tímto OS nechová příliš korektně a v současné verzi 0.40 ho nedoporučuji s Windows NT používat. V preferencích můžete pouze vybrat skin (viz další obrázek), jehož náhled bohužel není k dispozici. Nastavit lze pozici titlebaru, zákázat použití fontů uvedených přímo ve skinu, zvolit hlavní font pro zobrazování, barvy okénka a stejně jako ve WindowBlinds též zakázat použití eFX pro jednotlivé programy, nic dalšího eFX nenabízí.


     Pro eFX je k dispozici značné množství skinů všech typů, tvarů a motivů, tři z nich si můžete prohlédnout jako ukázku. eFX je stejně jako starší verze WindowBlinds ke stažení i používání zcela zdarma. Škoda, že nejde nastavit pozadí v okénkách, stavové liště a měnit vzhled requesterů stejně jako tomu je u WindowBlinds. eFX pracuje bez restartu a zvolený skin je okamžitě aplikován na všechna otevřená i minimalizovaná okénka. Popis cest a rozmístění jednotlivých částí skinů (jedná se opět o obrázky ve formátu BMP) se nachází v textovém souboru skininfo.txt, který je vždy součástí každého skinu.

     Tak to byly ty lepší stránky eFX, a teď realita. eFX ve verzi 0.40 je na můj vkus dost nespolehlivý a způsobuje občas padání ostatních spuštěných programů. Neříkám pořád, ale speciálně u Adobe Photoshopu je po jeho zavření (zajímavé že až po ukončení) provedena pro Windows tak typická neplatná operace. Je pochopitelně možné Photoshop dát do seznamu výjimek, ale podobně se bohužel chová spousta dalších programů. Dalším problémem je nekorektní chování eFX při přesunu okna v některých programech se zapnutým překreslováním obsahu okna (testováno na RivaTNT a ATI RagePro s referenčními ovladači), kdy po dokončení přesunu zmizí všechny okraje skinu respektive okénka, což vytváří řadu nežádoucích efektů nehledě na skutečnost, že tento stav nelze odstranit jinak než zavřením okna či jeho minimalizací a opětovným uvedením do původního stavu. Je klidně možné, že zmíněný problém nastává pouze u některých gr. karet, ale stejně se jedná o vážný nedostatek eFX, neboť WindowBlinds podobné zmatky nedělají.


     eFX v současné verzi není pro WindowsBlinds vážným konkurentem, chybí mu spousta jeho vlastností a také spolehlivost programu není zrovna nejvyšší. Pokud používáte Windows NT, držte se od eFX raději dál. Na druhou stranu existuje pro eFX přibližně 2x vyšší množství skinů, celý prográmek je velmi krátký a na rozdíl od nových verzí WindowBlinds je to stále freeware.

Recenzi na program WindowBlinds naleznete ZDE.

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: