e-on Vue 8.5 xStream: generování, modelování a animace krajin v nové verzi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

e-on Vue 8.5 xStream: generování, modelování a animace krajin v nové verzi

23. července 2010, 00.00 | Nová verze generátoru a editoru statických i animovaných krajin a komplexních přírodních scenérií přináší vylepšený editor terénních modelů s kreslením libovolnými materiály, interaktivní úpravy procedurálních krajin i jednotlivých mraků včetně jejich animací v planetárním měřítku, rozšířený editor materiálů a různé další inovace týkající se například manipulace s ekosystémem přírodních scenérií, viewportů a animací postav.

e-on Vue xStream je profesionální generátor a animátor modelů krajin a libovolných přírodních scenérií v lokálním i celoplanetárním měřítku. Schopnosti Vue xStream prolínají běžné 3D modelovací editory s animátory postav a funkcemi pro snadné ovládání pohybů objektů v krajině, kterou umí Vue 8 vytvořit z procedurálních či reálných digitálních dat.

Součástí Vue 8 je poměrně vyspělý editor atmosférických podmínek včetně špičkových modelů mraků a především editor ekosystému krajiny, ve kterém lze objekty v krajině jednoduše kreslit speciálním štětcem. Tím ale možnosti Vue 8 xStream zdaleka nekončí, neboť celý program umí přímo spolupracovat se studiovými animačními, vizualizačními a renderingovými systémy typu 3ds Max, Maya, LightWave, Cinema4D ši Softimage.

Update aplikace na verzi 8.5 je pro všechny stávající uživatele Vue 8 xStream zdarma, k dispozici jsou jako obvykle verze pro Mac OS X a 32 i 64 bitová verze pro Windows. V ceníku Vue 8 najdete případné možnosti upgradů z nižších verzí balíku či z odlišných edic Vue. Samotný Vue 8 xStream s oficiální cenou 1 250 EUR je nejvyšší edicí balíku Vue 8 a je dostupný ještě v dražších verzích (1 496 nebo 1 914 EUR) s několika druhy firemní podpory. Licence pro síťový rendering typu RenderNode či RenderCow se přikupují zvlášť za 149 EUR, na větší počty licencí je samozřejmě poskytována sleva.


e-on Vue 8.5 xStream - prostředí editoru krajin se zvětšeným náhledovým oknem s jedním ze spočítaných snímků


e-on Vue 8.5 xStream - volby a nastavení pro rendering obrázků a animací


e-on Vue 8.5 xStream - zjednodušené volby pro postprocessing spočítaného snímku

Vylepšené editory krajiny a ekosystémů

Hlavní novinky najdeme u většiny stěžejních editorů balíku Vue 8 xStream. Jedná se například o Terrain Editor a EcoSystem Painter, které přidávají několik šikovných nových funkcí. Vektorové terénní modely můžete upravovat a modelovat s pomocí několika nových sochařských nástrojů respektive štětců pojmenovaných Ping, Flatten, Plateau a UniSlope. Modelovací štětce umí například sbližovat vrcholky horských úbočí, manipulovat se svahy a zešikmením ploch, vyhlazovat či vyřezávat skalní stěny apod.
e-on Vue 8.5 xStream - ukázky terénních modelů v Terrain Editoru


e-on Vue 8.5 xStream - zobrazení vegetace (zde konkrétně modelů stromů) v krajině


e-on Vue 8.5 xStream - terénní model podloží označený pro jeho následnou editaci

Každý model krajiny lze nově pokreslit neomezeným počtem materiálů s libovolným počtem detailů. Masky samotných materiálů jsou přitom nyní nezávislé na zbytku vlastností daného materiálu, díky čemuž můžete měnit rozlišení/velikost konkrétních materiálových ploch. Vizualizační schopnosti editoru krajin nově obsahují možnost aplikovat libovolnou bitmapu na terénní model a zobrazovat použitou bitmapu přímo v Terrain Editoru včetně deformací se všemi dostupnými sochařskými nástroji pro úpravu krajiny. Použití bitmapových fotografií s vysokým rozlišením se ideálně hodí pro tvorbu či zpracování reálných modelů krajin například podle satelitních snímků.

Další novinky související s editací modelů krajiny najdeme v samotném editoru. Jedná se především o interaktivní nástroj pro extrakci krajiny – u procedurálních terénních modelů stačí v Terrain Editoru označit příslušnou zónu (výřez) krajiny a v hlavním editoru Vue 8.5 xStream pak jednoduše myší provedete extrakci.


e-on Vue 8.5 xStream - s pomocí EcoSystem Painteru můžete interaktivně kreslit štětcem rostliny a libovolnou další vegetaci přímo v modelu krajiny


e-on Vue 8.5 xStream - nabídka modelů rostlin, travních porostů, stromů a jiné vegetace s napojením na online databázi 3D obsahového serveru Cornucopia3D


e-on Vue 8.5 xStream - model krajiny s noční oblohou

Interaktivní manipulace s modely oblaků a globální modely mraků

Interaktivní editační funkce umožňuje v hlavním editoru pracovat s jednotlivými mraky, které jsou nyní v rámci Cloud Layers chápány editorem jako regulární objekty (tzn. zobrazují se i ve World Browseru) a můžete je tedy na scéně například libovolně přesouvat, natáčet a měnit jejich velikost bez nutnosti neustále vyvolávat Atmosphere Editor.

V generátoru ovzduší a atmosférických podmínek si ve Vue 8.5 xStream nově můžete nadefinovat animované mapy na úrovni globálních planetárních modelů, které mají samostatnou zobrazovací vrstvu uvnitř Cloud Layers a slouží hlavně k realizaci animací mraků v celoplanetárním měřítku – například znázornění cyklónů, velkých bouří a dalších efektů se skupinami mraků a ovzduší.


e-on Vue 8.5 xStream - přímá vizuální editace modelů mraků v samostatné vrstvě je jednou z novinek Vue 8.5


e-on Vue 8.5 xStream - Atmosphere Editor slouží k vytvoření a úpravě modelu ovzduší včetně mraků a řadu dalších vlastností modelu atmosféry

Editace materiálů

Editor materiálů byl rovněž vylepšený o několik šikovných funkcí. Jednou z nich je nové volby „Relative to sea“ zohledňující u materiálů výšku v terénním modelu – použít lze relativní nadmořskou výšku či absolutní výšku danou přesnými souřadnicemi modelu krajiny. Nový je i vstupní node „Sea level“ integrovaný i do Function Graph editoru pro manipulaci s objekty a jejich rozměry v uživatelem nastavených měřítcích. V ekosystému lze nově kreslit s podkladovou kresbou u materiálů, což přijde vhod právě u zmíněných novinek souvisejících s respektováním výšky v modelu krajiny.


e-on Vue 8.5 xStream - výběr materiálu/druhu a typu horniny pro samotný model terénu


e-on Vue 8.5 xStream - nabídka materiálů pro různé účely od modelování samotného modelu krajiny až po potažení objektů zvoleným materiálem

Další novinky

Užitečný je zbrusu nový Motion Browser ve spojení se Skeleton Editorem, ve kterých můžete vybírat a pracovat s animační pochyby postav či objektů. Konečně lze jednoduše měnit i více materiálů současně, přičemž soubory materiálů lze uložit pro pozdější použití a kopírovat je mezi objekty.

Zbývající novinky už nejsou tak významné, byla by ale škoda se o nich alespoň v krátkosti nezmínit. Vylepšení se dočkaly editory Color Map a Filter Editor a OpenGL akcelerace pro jednotlivé pohledy na scénu (nově včetně expozice použité u kamery). Šikovná je možnost přesouvat více objektů, rostlin a jiné vegetace v rámci ekosystému krajiny do tzv. populačního seznamu pro komplexní animace a vývoj vegetace například v průběhu časových simulací. Renderer zobrazuje spoustu nových diagnostických informací, výrazně vylepšený by pak měl být tzv. displacement rendering.

Zkušební verzi Vue 8 ve formě verze Personal Learning Edition si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti e-on software.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: