DxO FilmPack 3: nové simulace vlastností filmových materiálů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

DxO FilmPack 3: nové simulace vlastností filmových materiálů

5. září 2011, 00.00 | Simulátor vzhledu a vlastností filmových materiálů společnosti DxO Labs nově nabízí celkem šedesát druhů barevných a černobílých filmových i fotografických materiálů a vylepšuje jejich rendering včetně konverze barevných snímků do odstínů šedi, zrnitosti, barevnosti a dalších vlastností filmů. FilmPack 3 je momentálně k dispozici samostatně nebo jako plugin pro DxO Optics Pro, připravuje se též zásuvný modul pro Adobe Photoshop, Lightroom a Apple Aperture.

Vlajkovým produktem společnosti DxO Labs je editor RAW snímků i běžných JPEG či TIFF fotografií DxO Optics Pro, který ve dvou edicích nabízí poměrně velkorysou paletu funkcí pro barvové, obrazové, geometrické a různé jiné korekce snímků. Simulátor filmových materiálů DxO FilmPack je pak druhým hlavním produktem DxO Labs a je k dispozici jako samostatná aplikace i jako plugin pro zmíněný DxO Optics Pro, do jehož verze 6.6 se DxO FilmPack integruje na úrovni pracovní palety.

Aktuální třetí stěžejní verze DxO FilmPack bude v blízké době k dispozici i jako plugin pro Adobe Photoshop, Adobe Lightroom (ve verzích pro Windows i Mac OS X) a Apple Aperture. Plugin i standalone aplikace se prodávají ve dvou edicích Essential a Expert, které se liší počtem profilů filmových/fotografických materiálů a pochopitelně také cenou.

Nižší cena nebo více typů filmových materiálů?

Edice FilmPack 3 Essential obsahuje celkem třináct profilů černobílých filmových materiálů, dvacet barevných filmů, osm filtrů, šest typů tónování a 33 přednastavení pro filmové zrno, to vše za 79 EUR respektive za 49 EUR v současné promo akci. Ve dražší edici FilmPack 3 Expert s cenou 129 EUR (promo za 99 EUR) najdeme celkem 26 černobílých filmových materiálů, 36 barevných filmů, 18 filtrů, stejný počet přednastavení pro tónování a 62 šablon zrnitosti, které lze samozřejmě vzájemně kombinovat.

Edice Expert má navíc funkce pro hromadné zpracování snímků (u pluginu FilmPack 3 pro DxO Optics Pro je to samozřejmost), možnost uživatelských předvoleb pro jednotlivé efekty a filtry a dále ještě celou řadu funkcí pro korekce barev, konverze do podoby černobílých snímků, redukci šumu a nastavení vinětace.


DxO FilmPack 3 - plugin musíte v DxO Optics Pro nejprve aktivovat, poté se FilmPack 3 objeví jako volitelná pracovní paleta
DxO FilmPack 3 - výběr modelu digitálního fotoaparátu, případně dalších způsobů renderingu barevnosti snímků

Nové prostředí a hromadné zpracování snímků

Samostatně fungující aplikace DxO FilmPack 3 není k dispozici jako zkušební verze, testovat můžete zatím jen plugin pro DxO Optics Pro. Standalone DxO FilmPack 3 je vlastně klonem DxO Optics Pro s výrazně zredukovaným počtem funkcí a má i prakticky totožné grafické rozhraní pro výběr snímků a podobné pracovní panely s možností jejich dokování. Podobně tomu bude u pluginu pro Adobe Photoshop, Lightroom a Aperture, kde se DxO FilmPack 3 opět otevře ve stejném GUI jako DxO Optics Pro 6.6.

Velký náhled nabízí možnost zobrazení zdrojové a finální podoby upravovaného snímku, navolit můžete i nezbytnou lupu, která se používá především pro kontrolu detailů v zrnitosti, šumu a případně v menším zoomu i pro kontrolu barevnosti snímků.

Po nastavení processingu a všech nezbytných předvoleb pro rendering barev podle zvoleného filmového materiálu (případně ICC profilu a jiných vlastností barev), výběru eventuálního filtru a tónování a také nastavení intenzity redukce šumu (pouze u verze Expert) si můžete uložit všechna uživatelská nastavení (opět pouze u verze Expert) a použít je ke zpracování více snímků.

Samozřejmostí je zobrazení histogramu a u edice Expert pak také případná kompenzace expozice, nasycení barev, kontrastu a míchání barvových kanálů. Mezi další novinky verze DxO FilmPack 3 patří posuvník pro manipulaci s jasovou složkou, nastavení redukce šumu a také manipulace s „uměleckou“ vinětací.


DxO FilmPack 3 - plovoucí paleta s funkcemi pluginu v DxO Optics Pro 6.6
DxO FilmPack 3 - zvolený filmový materiál a jeho vlastnosti

Filmové/fotografické materiály, filtry a volba zrna

Několik desítek typů známých i méně používaných filmových/fotografických materiálů pro černobílou a barevnou fotografií pracuje lze simulovat s pomocí laboratorně vytvořených profilů jednotlivých materiálů, které obsahují všechny potřebné vlastnosti od globální barevnosti (dané především chemickými vlastnosti daného materiálů) přes tónování až po zrnitost. Individuálně pak lze navolit dodatečné tónování, různé barevné filtry či jiný typ filmového zrna, což z DxO FilmPack 3 dělá precizní fotografickou laboratoř s rozsáhlými schopnostmi simulace profilovaných filmových materiálů.


DxO FilmPack 3 - volba tónování snímku a barevných filtrů

Na výběr máte například simulace reprodukce černobílých a barevných filmů značek a typů Kodax Tri-X/Kodachrome/EktaColor, Fuji Reala/Neopan, různé materiály Polaroid, Agfa Precisa/Vista/Ultra, Lomography X-Pro, legendární Illford Delta, různé varianty materiálů Rollei a řadu dalších „analogových“ chemicky vyvolávaných filmů ve variantách pozitiv či negativ.

Na upravované snímky lze aplikovat barevné filtry označené jako Mauve, Cyan, Bright cyan, Purplish blue, Purple, Bright orange, Light orange, Brown, Pink a Magenta, tedy odstíny studených i teplých barev. Pro oblast kreativních fotografií nabízí DxO FilmPack 3 tzv. cross processing v podobě profilů vlastností materiálů Kodak Elite 100 a Fuji Superia 200, tónování je možné v odstínech Gold Selenium, Ferrous sulfate, Sepia, Gold sepia a Earth sepia.
DxO FilmPack 3 - nastavení zrna daného filmového materiálu a vestavěný Channel mixer pro konverzi černobílých fotografií

Závěr

DxO FilmPack 3 patří společně s pluginem Alien Skin Exposure mezi nejkvalitnější nástroje pro realistickou simulaci vzhledu a vlastností filmových/fotografických materiálů, které lze na současně trhu koupit. Zadarmo to není, ovšem výsledky simulací DxO FilmPack 3 působí výborným vizuálním dojmem, navíc s rozsáhlými možnostmi kombinací renderingu barev, manipulace se zrnitostí, vinětací a různých barevných filtrů.

Plugin DxO FilmPack 3 si můžete vyzkoušet jako součást balíku DxO Optics Pro 6.6, jehož trial verzi je ke stažení zdarma na webových stránkách společnosti DxO Labs.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: