DTP Tools iDML: editujte dokumenty InDesignu na iPadu! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

DTP Tools iDML: editujte dokumenty InDesignu na iPadu!

Adobe InDesign 2011

31. srpna 2011, 00.00 | Společnost DTP Tools přichází v těchto dnech na trh s jednoduchým editorem InDesign dokumentů pro Apple iPad. Co vše daný prostředek nabízí a jak moc je skutečně použitelný v praxi?

Apple iPad je zařízením, které díky různým aplikacím nalézá své využití i na pracovištích publikačního průmyslu a designu. Příkladem za všechny zde mohou být rozmanité nástroje pro úpravy digitálních fotografií či řešení pro Adobe Photoshop postavená na Photoshop Touch SDK.

idml1f.jpg

V těchto dnech se daná oblast dočkala nové aplikace, kterou lze rozhodně – minimálně co se týká principů jejího nasazení – označit za vysoce inovativní. iDML z dílny známého tvůrce pluginů Adobe InDesignu, společnosti DTP Tools, totiž na iPadu dovoluje upravovat dokumenty InDesignu. V současné verzi je ovšem možnost této editace omezena pouze na textový obsah těch dokumentů InDesignu, které jsou uloženy do formátu IDML, což je původní binární formát InDesignu přepsaný do XML (k dispozici byl poprvé v InDesignu CS4).

idml2f.jpg

Uživatel si v iDML může zobrazit seznam článků dokumentu v IDML a otevřít pak zvolený článek k editaci. Možné jsou zde jak běžné úpravy textu (vložení, přepsaní, odstranění), tak přiřazení znakového či odstavcového stylu. K dispozici je pak i zobrazení seznamu všech písem a stylů užitých v dokumentu.

idml5f.jpg

Editace textu nabízená v iDML nevede ke změnám layoutu, samozřejmě s výjimkou přizpůsobení textu rámečku – narozdíl od redakčního editoru InCopy zde bude uživatel postrádat možnost precizního vyladění daného parametru. Lze ale doufat, že se uživatelé odpovídajících funkcí dočkají v některé z příštích verzí aplikace, pro které jinak výrobce slibuje jak možnost náhledu layoutu, tak zobrazení barvových vzorníků a odkazů vložených do dokumentu.

idml4f.jpg

Dokumenty k editaci je možno v iDML otevřít z různých úložišť. Podporovány jsou takto cloud služby Dropbox a iDisk, vedle toho lze načíst dokumenty z WebDAV úložiště, e-mailového účtu a úložišť spravovaných v iTunes.

iDML si lze z Apple App Store stáhnout za cenu 19.99 USD. To není zas až tak úplně málo, uvědomíme-li si jak málo daná aplikace umí. Na druhou stranu se jedná o cenu, kterou zřejmě bude akceptovat každý uživatel InDesignu, jenž touží mít k dispozici možnost úprav textového obsahu v dokumentech InDesignu skutečně odkudkoli – či, ještě pravděpodobněji, chce zjistit, zda takovýto způsob editace má vůbec nějaký smysl.

idml3f.jpg

Nicméně, aby se z iDML stal skutečně produkční nástroj, bude toho výrobce muset ještě hodně vylepšit. Minimálně se to týká kontroly napasování textu do rámečku, vizuálního náhledu layoutu a koneckonců i podpory nativního formátu InDesignu. Lze přitom předpokládat, že v mezičase neusne ani konkurence vyvíjející redakční systémy typu vjoon K4 či WoodWing Enterpris, a uživatelům dá do rukou pro iPad optimalizované stávající webové editory dokumentů InDesignu (postavené na InDesign Serveru). Takováto řešení jsou ale samozřejmě cenovými nastaveními někde úplně jinde a tak má iDML či jiný obdobný nástroj i přes danou konkurenci rozhodně šanci přitáhnout zájem mnoha uživatelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: