Dropbox 1.0: populární služba pro online úložiště přichází s novými a vylepšenými funkcemi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Dropbox 1.0: populární služba pro online úložiště přichází s novými a vylepšenými funkcemi

27. prosince 2010, 00.00 | Výrazné zvýšení výkonu, opravy mnoha chyb a problémových situací a zejména funkce selektivní synchronizace, umožňující zvolit, jaké složky se mají kopírovat na daný počítač. Takové jsou novinky známé online služby Dropbox pro synchronizaci, zálohování a sdílení souborů napříč platformami. Více podrobností o novinkách Dropboxu 1.0 přinášíme v tomto článku.

Online službu Dropbox pro zálohování, synchronizaci a sdílení souborů napříč počítačovými platformami (Mac OS X, Windows, Linux, mobilní zařízení, webové rozhraní) není třeba ani čtenářům Grafiky příliš představovat. I v oblasti publikačního průmyslu si totiž Dropbox pro promyšlenou koncepci, jednoduchost obsluhy a dobře použitelnou bezplatnou podobu získal své přívržence. Připomeňme proto jen v krátkosti (pro podrobnosti doporučujeme tuto naši starší recenzi), že se jedná o službu, jenž prostřednictvím klientských aplikací instalovaných na jednotlivých počítačích dovoluje přenášet do online úložiště obsah zvolených složek souborového systému. Soubory z úložiště jsou daným způsobem spolehlivě zálohovány (přičemž k dispozici je i správa verzí souborů a možnost obnovení souborů smazaných), navíc je lze synchronizovat mezi klientskými počítači připojenými k témuž účtu, velmi snadno je rovněž možno obsah zvolené složky Dropboxu nabídnout ke sdílení jiným uživatelům. Základní podoba služby je k dispozici zdarma, přičemž kapacita úložiště je zde omezena na 2 GB, placené podoby služby nabízejí vyšší kapacitu (50 GB za 9,99 USD měsíčně, 100 GB za 19,99 USD měsíčně) a některé dodatkové služby.

dropbox1f.jpg

V publikačním průmyslu našel Dropbox své místo zejména při sdílení (týmové zdroje) a synchronizování (práce v kanceláři, doma a na cestách na různých počítačích apod.) souborů (dokumenty kancelářských a publikačních aplikací, fotografie, video aj.), funkce sdílení přitom poslouží také při výměně podkladů a náhledů s klienty. Bezesporu se nejedná o jediné řešení svého druhu (viz např. tento přehled na Wikipedii) - na skutečně přelomového konkurenta GridIron FLOW 2.0, jenž zdarma přináší nejen větší kapacitu úložiště (4 GB), ale hlavně velmi sofistikovaný způsob správy a využití vazeb mezi soubory publikačních projektů se hodláme podívat v nejbližší době. Jednoduchostí instalace i užití nicméně Dropbox stále představuje špičku ve svém oboru.

Možnosti Dropboxu byly nedávno výrazně vylepšeny ve verzi 1.0 (dosavadní podoby dosud nesly – byť jsou zde již po několik let – pouze desetinková čísla verzí). Novinkami zde jsou:

Selective Sync

V předvolbách klientské aplikace může uživatel nyní určit, které složky z úložiště Dropboxu se mají v daném počítači synchronizovat a které nikoli. Danou funkci ocení zejména uživatelé netbooků či jiných počítačů s omezenou diskovou kapacitou, dále se tím eliminuje zbytečné synchronizování například u domácího počítače, jenž nemusí disponovat pracovními soubory apod.

dropbox10-1f.jpg

Zvýšení výkonu

Kompletně přepracovaný klientský engine nyní slibuje výrazně efektivnější a tedy rychlejší sdílení. Nároky na operační paměť se snížily až o padesát procent, rychlejší by měla být odezva služby.

Opravy chyb

Nový Dropbox přináší také opravy chyb a řešení problémů daných mimo jiné multiplatfomností daného řešení a specifiky různých aplikací. Zástupci společnosti takto zmiňují například neplatná souborová jména ve Windows, problémy s case sensitive souborovými názvy na platformě Macintosh či uzamykání souborů ve Wordu a Excelu. Uživatele na platformě Macintosh potěší podpora resource forks, tj. skrytých částí souborů, užívaných některými aplikacemi na dané platformě k ukládání důležitých dat: Dropbox 1.0 nyní spolu s viditelnou částí souboru přenáší korektně i tuto část skrytou.

Vylepšený uživatelský interface
Začátky s Dropboxem by nyní měly být snazší díky kompletně nové podobě průvodce pro iniciální nastavení sdílení. Mac OS X verze byla kompletně přepsána pro framework Cocoa, a odpovídající verze Dropboxu je tedy více „Mac-like“, navíc se pak objem jejího instalátoru zmenšil o 20 %.

Instalační soubory klientských aplikací Dropboxu 1.0 pro jednotlivé platformy jsou k dispozici pod tímto odkazem. Ti, kdo se službou teprve začínají, si musí zřídit odpovídající účet, v případě bezplatné podoby lze volit mezi variantou úložiště o objemu 2 GB (normální registrace) a 2,25 GB (registrace přes náš referenční odkaz). Mimo oficiální nápovědy doporučujeme pro efektivní používání Dropboxu, a to i jeho zkušeným uživatelům, tento soubor tipů a triků ze serveru Appstorm.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: