Directory Opus 6 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Directory Opus 6

13. července 2001, 00.00 | File managery, třeste se, přichází Directory Opus pro Windows. První pohled na jeden z nejzajímavějších správců souborů poslední doby.

Majitelům či uživatelům počítačů Amiga nemusím Directory Opus vůbec představovat, stačí lakonické prohlášení, že nic lepšího v oblasti file managerů pro Amigu prostě neexistuje. Portace programu pro Windows přišla po mnoha letech sice poměrně nečekaně, ale vzhledem k situaci kolem Amigy a možnosti konečně rozumným komerčním způsobem využít zkušeností programátorů GPSoftware se nelze divit. Directory Opus pro Windows přichází rovnou ve verzi 6 (analogická verze je k dispozici pro Amigu), která stojí 80 USD a je určena pro Windows 95/98/ME/NT4/2000 s nainstalovaným MS Internet Explorerem 4.x.Na první pohled toho na Directory Opusu 6 pro Windows mnoho neuvidíte, vypadá takřka stejně jako klasický Explorer. Nemusím ale snad zbytečně zdůrazňovat, že v případě DOpusu zdání klame, a to tak, že hodně. DOpus totiž nabízí značnou flexibilitu při výběru a nastavování "sebe sama", tedy pracovních ploch zvaných shodně jako na Amize - "Lister". Tím ale veškerá podobnost končí, samozřejmě až na standardní manipulační operace se soubory a navigace v DOpusu, který je ve verzi pro Windows z valné míry přepsán a přepracován. DOpus tak může sloužit nejen jako file manager, ale také jako image browser s poměrně rychlým náhledovým systémem, nebo jako FTP klient či archivační program a umí toho samozřejmě ještě mnohem víc.

Hlavní věcí, která zaujme většinu detailistů, jsou konfigurační možnosti každého Listeru i samotného Directory Opusu. Bez nadsázky lze říci, že nastavit si můžete snad úplně všechno, na co jen dokážete pomyslet a co byste kdy mohli k práci s profesionálním file managerem potřebovat. Bohužel právě tyto konfigurační možnosti v některých situacích podstatně ztěžují orientaci v programu samotném, neboť jsou porůznu roztroušeny u dílčích částí programu a i když nabízí DOpus i samostatné a celkem přehledné preference, nějak to není ono. Uživatel "znalý věci" se sice může vyřádit dosyta, ale všichni ostatní si budou patrně zoufat nad bezpočtem porůznu se otvírajících preferenčních oken - na druhou stranu je ale otevírat vůbec nemusí, neboť Directory Opus je ihned po instalaci připraven k práci.


Při kopírování a všeobecně při práci se soubory se nemusíte obávat prodlev programu, DOpus totiž striktně zachovává vlastnosti multitaskingu a multithreadingu. Za zmínku stojí i vyhledávací engine, který autoři DOpusu oproti tomu klasickému z Windows rozšířili o práci s operátory a několik dalších voleb usnadňujících nalezení požadovaného souboru či textového řetězce - jeden příklad za všechny: DOpus umí například nalézt MP3 soubory s bitrate 160 kbps uloženými na disk od úterý do středy a další podobné "chuťovky".

O preferencích programu už byla řeč (viz obrázky všude kolem), budu se tedy věnovat ještě pár maličkostem. Directory Opus zatím není k dispozici v několika lokalizovaných verzích jako Windows Commander, to se ale může časem změnit. Měnit se ale určitě nebudou funkce pro tisk souborů a obsahu adresářů, které má program vestavěny, stejně jako podpora značného množství grafických a zvukových formátů, jenž umí prohlédnout, přehrát či jednoduše řečeno zobrazit.

Directory Opus 6 zúročuje cca 12leté zkušenosti vývoje tohoto špičkového file manageru na Amize a verze pro Windows je důkazem toho, že GPSoftware zkrátka UMÍ. Poměrně vysoká cena programu a relativní složitost konfigurace ale bohužel zřejmě bude překážkou k jeho většímu rozšíření a popularitě, ze které se zatím u Windows těší zejména Windows Commander, Salamander a jiné souborové managery. Doufejme, že se to časem změní, neboť Directory Opus pro Windows si naši pozornost rozhodně zaslouží.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: