Digital ROC & Digital SHO 1.x - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Digital ROC & Digital SHO 1.x

22. října 2002, 00.00 | Potřebujete rychle upravit vyvážení barev u digitálních či naskenovaných fotografií nebo zvýraznit detaily v tmavých plochách? Plug-iny Digital ROC a Digital SHO to udělají za vás.

K úpravě a automatickému vyvážení barev a také ke zvýraznění detailů u digitálních fotografií nebo naskenovaných obrázků či fotek můžete mimo několika specializovaných freewarových či komerčních programů použít také Adobe Photoshop kompatibilní plug-iny z dílny společnosti Applied Science Fiction. Pro automatické úpravy barev je urče plug-in Digital ROC prodávaný za 50 USD a dostupný ve verzích pro Windows a Macintosh. Digital ROC umí obnovit původní barvy, přesněji řečeno obnoví barvy, které si spočítá a o kterých "předpokládá", že se v originálním snímku nacházely. Plug-in umí například skvěle restaurovat barvy a jejich vyvážení u různých fotografií focených v umělém prostředí s fluorescenční zářivkou nebo jiným nepříliš vhodným světelným zdrojem či snímky s nádechem do modra, červena, zelena apod. a můžete tedy do jisté míry nahradit nevhodně zvolené parametry expozice digitálního fotoaparátu. Digital ROC využívá stejnojmennou technologii, která je součástí některých profesionálních high-end skenerů a výsledný výstup z plug-inu je opravdu velmi kvalitní. Na testovaném snímku s jasně patrným nádechem zelené barvy si můžete prohlédnout účinnost plug-inu Digital ROC. Ovládání plug-inu je velmi prosté a mimo náhledů původního snímku a výsledku nabízí ještě klasické CMY slidery pro případné manuální vyvážení hodnot těchto tří barvových složek - kontrast a hodnota černé / bílé barvy se počítají automaticky. Minimální rozlišení upravovaného obrázku či fotografie musí být 480 x 480 bodů, s menšími předlohami plug-in pracovat neumí, neměl by totiž dostatek pixelů pro své jednotlivé výpočetní algoritmy.


původní nevhodně exponovaná předloha s viditelným nádechem do zelena


výsledek po úpravě v plug-inu Digital ROC s "živými" barvami

Druhým plug-inem od Applied Science Fiction je Digital SHO prodávaný opět za 50 USD. Stejně jako Digital ROC také Digital SHO existuje ve verzích pro Windows a Macintosh a funguje jak v Photoshopu 5.x a vyšších verzích (včetně Photoshopu 7.x a verze 5.x LE), tak i v dalších programech jako je například Adobe Photoshop Elements 1.x/2.x, Adobe PhotoDeluxe 2.x/4.x pro Mac / Windows, PaintShop Pro 7.x a další. Na rozdíl od Digital ROC je Digital SHO určen pro detailnější automatické procesy. Detailnější je to pravé slovo, neboť Digital SHO umí zvýraznit a restaurovat drobné i větší detaily "skryté" například v tmavých plochách, stínech či naopak detaily u částečně přeexponovaných ploch fotografií. Algoritmy plug-iny vyžadují obrázek s rozlišením alespoň 350 x 350 bodů a jejich princip práce spočívá v analýze a automatických úpravách barvových přechodů (stín/světlo a naopak). Při použití plug-inu můžete manipulovat s hodnotami představujícími stupeň intenzity přechodů mezi tmavými a světlými barvami, nastavit je možné i celkovou intenzitu barev. Vhodně demonstrovat výstup z plug-inu Digital SHO je už o dost složitější, ukázka úpravy fotky je tentokrát tedy opravdu pouze ilustrační. Výrazně tmavý ("podsvícený") obrázek s minimálním kontrastem přepočítá Digital SHO do použitelnější podoby, kterou je pak obvykle nutné ještě doupravit ručně manipulací s jasem, kontrastem případně použitím filtrů typu unsharp masking apod.

Ceny obou plug-inů jsou relativně přijatelné a pokud se zabýváte zpracováním digitálních fotografií na profesionální úrovni, určitě si oba plug-iny vyzkoušejte. Kvalita jejich výstupu totiž převyšuje výstup z některých freewarových i komerčních programů stejného zaměření, u demoverze obou plug-inů se budete muset smířit s vodoznakem vkládaným do výsledného obrázku.


zdrojová nekvalitní předloha


částečně zvýrazněné detaily


finální podoba fotografie

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: