Dia 0.88 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Dia 0.88

1. srpna 2001, 00.00 | Schémata, plánky a diagramy zadarmo? S pomocí freewarového balíku Dia pro Windows, UNIX a Linux je to maličkost.

Už samotný název program Dia dokonale vystihuje jeho zaměření na tvorbu nejrůznějších diagramů, schémat, plánků, nákresů a dalších podobných věcí. Dia má ale na rozdíl od svých komerčních kolegů jednu nezanedbatelnou výhodu, je totiž v rámci GPL licence zdarma a můžete ho pro své vlastní potřeby používat bez jakýchkoliv omezení. Dia je k dispozici ve verzích pro Linux, Irix a také pro Windows 95/98/ME/NT4/2000.Grafické rozhraní programu je sice podobné okénkům Windows, kromě hlaviček okének ale veškerá podobnost končí a ovládání (včetně kontextových menu a kurzorů) i styl práce s Dia jsou shodné s verzí pro Linux. Protože program umí pracovat s vrstvami, nebudete při kreslení a kombinování objektů nijak omezeni. Totéž platí o knihovnách nástrojů a nejrůznějších objektů, které si můžete v případě potřeby dokreslit a doplnit do programu sami, neboť Dia používá pro tyto účely vektorový "ascii" grafický formát SVG, jednotlivé segmenty jsou pak psány v XML, což je v podstatě hlavní formát souborů ukládaný programem.Na obrázcích jsou některé z knihoven nabízených ve verzi Dia pro Windows - v základní nabídce je mnoho desítek objektů roztříděných do kategorií podle zaměření nebo podle možností jejich použití. Spokojeni budete určitě i s podporou grafických formátů u importu a především u exportu - mimo svého vlastního formátu DIA umí program importovat formáty DXF, WPG a FIG (formát vektorového kreslícího programu XFig známého především z X-Windows), exportovat pak můžete vektorové a bitmapové formáty DXF, CGM, EPS, HPGL, PNG, SVG, TEX, WMF, WPG a FIG.
Protože je Dia typickým objektově koncipovaným programem, má každý objekt svoje vlastnosti, které jsou dostupné po klasickém dvojkliku (u verze pro Windows) na objekt nebo přes kontextové menu - viz obrázky. Podporuju jednotlivých grafických formátů, práce s objekty, kreslení a další věci zajišťují plug-iny psané v jazyce Python 2.0, takže umíte-li tento jazyk, můžete si možnosti Dia dále rozšířit - mimo několika ukázek ale bohužel není k dispozici zatím žádná dokumentace o plug-inech. Pokud by náhodou dělal některý z plug-inů potíže, můžete ho v preferencích programu deaktivovat a při příštím startu ho už Dia nebude při své inicializaci nahrávat.


Pokud vám vyhovuje poměrně spartánské ovládání programu (nebo si na něj zvyknete) a jeho celkové možnosti, je Dia sice nikterak přepychový, ale přesto použitelný nástroj na výrobu nejrůznějších diagramů a schémat. Výhodou programu je bezesporu nulová cena a rozšiřitelnost knihoven objektů (jednotlivé objekty si můžete nakreslit přímo v programu) i slušné exportní možnosti, mezi drobné nevýhody pak patří nepříliš velká rychlost verze pro Windows na pomalejších počítačích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: