DAZ 3D Bryce 7/Bryce 7 Pro: nová verze editoru 3D krajin - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

DAZ 3D Bryce 7/Bryce 7 Pro: nová verze editoru 3D krajin

13. srpna 2010, 09.00 | Známý a kdysi velmi populární program na tvorbu, generování, modelování a animace 3D modelů krajin dospěl již do své sedmé stěžejní verze. Společnost DAZ 3D jakožto aktuální vlastník Bryce přidala do sedmé bezplatné verze editoru i komerční verze Bryce Pro několik zajímavých novinek, o kterých se můžete dočíst v článku.

Společnost DAZ 3D určitě budete znát především ve spojení s 3D obsahem a různými aplikacemi na tvorbu a animace 3D postav či jiných objektů, vizualizace prostorových scén – zkrátka všeho, co nějak souvisí s 3D objekty a jejich vlastnostmi. Editor 3D krajin Bryce je pouze střípkem v softwarové mozaice produktů DAZ Production respektive DAZ 3D, která před pár dny uvolnila jeho sedmou stěžejní verzi.

Bryce 7 PLE zdarma a Bryce 7 Pro za peníze

K dispozici jsou dvě edice 3D modeleru/editoru Bryce 7.0. První z nich je víceméně klasická varianta Personal Learning Edition poskytovaná bezplatně a dostupná ve verzích pro Windows a Mac OS X. Bryce 7 PLE nemá žádná zásadní omezení týkající se rozlišení generovaných snímků a nevkládá do scén žádné vodoznaky, licence je ovšem striktně omezena na soukromé a nekomerční používání editoru.
Komerční edice Bryce 7 Pro je v prodeji za 100 USD (do 16. 8. 2010 platí zaváděcí cena 50 USD) a stejně jako PLE varianta editoru využívá technologii Image Based Lighting, která se mimo jiné stará o globální nasvícení celé krajiny či jiné 3D scény včetně případných mraků a jiných atmosférických jevů či efektů.

Důležitou vlastností Bryce 7 Pro je nový Instancing Lab (viz dále) a stejně jako u Bryce 7 PLE rozšířené možnosti importu + exportu objektů ve formátech FBX a COLLADA, což oběma variantám editoru dává základní schopnosti výměny dat s dalšími animačními, modelovacími a renderingovými programy. Do Bryce 7 lze tedy nově importovat i modely z Google SketchUp či „příšerky“ z ekosystému Spore. Mezi jiné zbývající a poměrně užitečné novinky v Bryce 7 patří podpora více monitorů, HDRI tone mapping a průhlednost a animované materiály či displacement mapy u komerční edice Bryce 7 Pro.
DAZ 3D Bryce 7.0 - drátový model ukázkové scény a jeho spočítaný náhled


DAZ 3D Bryce 7.0 - jednoduchá ukázka vytvořeného modelu krajiny se stromem


DAZ 3D Bryce 7.0 - detail editoru modelů terénů


DAZ 3D Bryce 7.0 - jeden z pohledů kamery s náhodně navrženými barvami scény


DAZ 3D Bryce 7.0 - dialog pro výběr bitmapových obrázků a fotek pro objekty na scéně


DAZ 3D Bryce 7.0 - v Advanced Motion Lab lze jednoduše ovládat animace objektů či pohyb kamery

Editory Light Lab a Sky Lab

Většina nových a pro modelování krajin zásadních funkcí Bryce 7 se týká komerční verze Bryce 7 Pro. Stávající editory osvětlení, vlastností atmosféry a noční oblohy Light Lab, Sky Lab jsou v Bryce 7 Pro vylepšené o několik nových druhů světelných zdrojů včetně různých souběžných a celoplošných světel, s jejichž pomocí lze lépe simulovat hloubku scény či světla vycházejícího zevnitř libovolných objektů. Editor Sky Lab umí nově používat oblohu jako samostatný zdroj světla, má dokonalejší nástroje pro ovládání průhlednosti světla, tone mappingu a stínů například pro mraky.
DAZ 3D Bryce 7.0 - editor osvětlení, ovzduší, mraků a dalších objektů a vlastností scény souvisejících s pozicí a vlastnostmi slunce, noční oblohy, mlhy apod.


DAZ 3D Bryce 7.0 - Deep Texture Editor slouží k nadefinování několika speciálních vlastností textur pro objekty na scéně


DAZ 3D Bryce 7.0 - editor materiálů s prozaickým názvem Materials Lab


DAZ 3D Bryce 7.0 - vlastnosti jednoho z objektů


DAZ 3D Bryce 7.0 - editor stromů, rostlin a vegatace Tree Lab

Instancing Lab a Particle Emitter

Velmi důležitou součástí Bryce 7 Pro je již výše zmíněný editor Instancing Lab, který slouží k automatizovanému rozmístění objektů v krajině včetně jejich usazení na úroveň příslušného místa terénního modelu. V Instancing Lab můžete objekty jednoduše duplikovat a rychle tak vysázet třeba les, stromový park či skupiny skal.

Zcela nový je v Bryce 7 tzv. Particle Emitter, což je interní funkce editoru na tvorbu animovaných částic vrhaných z kulovitých objektů s možností ovlivnit velikost a jiné běžné vlastnosti částic včetně jejich gravitace. Využití Particle Emitteru směřuje do oblasti dokonalejších vizualizací záření hvězd, slunce či jiných speciálních objektů.


DAZ 3D Bryce 7.0 - Instancing Lab ovládá rozmístění objektů v modelu krajiny

DAZ Bridge s napojením na zdarma dostupné DAZ Studio

Další šikovnou novinkou v Bryce 7 (tzn. i v bezplatné verzi editoru) je DAZ Studio Bridge v podobě automaticky fungujícího importu a exportu objektů do 3D modeleru DAZ Studio 3 (specializuje se na animace a ovládání modelů postav a jiných obdobných 3D modelů), který je stejně jako Bryce 7 PLE k dispozici pro soukromé použití zcela zdarma. S pomocí DAZ Studia můžete do modelů krajiny a dalších 3D scén v Bryce zařadit například lidské figury, zvířata či libovolné jiné 3D objekty.
DAZ 3D Bryce 7.0 - DAZ Studio 3 lze použít jako doplněk pro úpravy objektů scén Bryce 7

Závěr

DAZ 3D Bryce umí stále potěšit, i když byť třeba i jen tím, že ani po tolika letech a několika akvizicích editor nestagnuje. Nové funkce editoru svědčí, a i když většinu z nich najdeme pouze u komerční verze Bryce 7 Pro, je alespoň vidět, současní vlastníci editor dále rozvíjejí a doplňují o užitečné vlastnosti. Částečným negativem programu vycházejícím z jeho minulosti (a kdysi revolučního grafického rozhraní), jsou malinké ovládací prvky GUI, které se příliš nehodí pro větší rozlišení monitorů, což je nepříjemné hlavně u jednotlivých modulárních editorů.

Mezi konkurenty Bryce 7 PLE patří třeba (taktéž bezplatná) edice generátoru a editoru 3D krajin a přírodních scenérií Vue 8 Pioneer, nebo například rovněž známý generátor krajin Terragen, možnosti obou zmíněných konkurenčních aplikací jsou ale trochu odlišné a Bryce 7 tak stále tvoří „svůj“ vlastní svět.

Bryce 7 PLE si můžete stáhnout (i soukromě používat) zdarma, nezapomeňte si uložit sériové číslo ze stránky s odkazem ke stažení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: