Další dění okolo Final Cutu Pro X - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Další dění okolo Final Cutu Pro X

24. června 2011, 00.00 | Nově uvedený Final Cut Pro X vyvolal jak u uživatelů, tak u recenzentů značně smíšené reakce, některé nedostatky programu by měly vyřešit následné aktualizace. A Automatic Duck vydala exportní doplněk Pro Export 5 pro Final Cut Pro X.

Kreativní animační software Anime Studio Pro už několik let pokračuje v tradici původního editoru vektorových animací Moho, který společnost Smith Micro Software převzala od Lost Marble. Celá koncepce Anime Studia Pro 8.0 stále přímo vychází z grafického rozhraní, filozofie ovládání i funkcí animačního balíku Moho a i když se v průběhu vývoje Anime Studia některé funkce animátoru dost změnily, původ programu je stále zcela evidentní.

Mimo levné edice Anime Studio Debut je osmá stěžení verze editoru nabízena za 200 USD v edici Anime Studio Pro, která existuje stejně jako Anime Studio Debut 8.0 ve verzích pro Windows a Mac OS X.

Projekty a nové renderovací styly

Anime Studio 8 přichází s novými barvami uživatelského grafického rozhraní. Barvy GUI a s GUI spojené editační sekce lze změnit v preferencích editoru, kde najdeme i login pro napojení programu na server YouTube a nastavení řady dalších vlastností editoru. Vylepšený systém nástrojů v paletě Smart Tool zobrazuje pouze aktuálně platnou skupinu pracovních nástrojů pro editaci či kompozice, což zpřehledňuje ovládání celého Anime Studia.


Anime Studio Pro 8.0 - prostředí editoru s časovou osou a volbami pro zobrazení kvality obsahu scény

V nastavení vlastností animačního projektu nově najdeme několik renderovacích stylů, které globálně ovlivňují vizuální podobu jednotlivých spočítaných snímků v animaci. Renderovací styly mohou například napodobit typický vzhled komiksových kreslených animací, manipulovat s pozadí, nebo třeba imitovat kresbu pastelkou, křídou či perem.

Vektorové ilustrace a práce s vektorovými tvary mají svá poměrně jasně daná specifika, kterými se Anime Studio Pro 8.0 řídí a přidává k nim několik užitečných nových vlastností u výběru a editace vektorových tvarů a například i v oblasti převodu bitmapových objektů do vektorů.

V Anime Studiu 8 můžete stejně jako v předchozí verzi programu vytvářet projekty 3D animací. Stereoskopické animace můžete v aktuální verzi editoru zpracovat a renderovat jako anaglyf pro červeno modré brýle, nebo pro jiný typ polarizačních brýlí například jako paralelní projekci dvou obrazů vedle sebe s možností nahrání 3D videa na YouTube či export videa v různých formátech.


Anime Studio Pro 8.0 - výběr rozlišení animačního projektu


Anime Studio Pro 8.0 - v nastavení dalších vlastností projektu najdeme například i anaglyfy/stereoskopické animace


Anime Studio Pro 8.0 - novinka v podobě globálních renderovacích stylů


Anime Studio Pro 8.0 - předvolby programu


Anime Studio Pro 8.0 - z editoru můžete animace/video publikovat na server YouTube


Anime Studio Pro 8.0 - palety a sady pracovních nástrojů editoru

Vylepšený import a propojení objektů

Nově lze do Anime Studia 8 importovat PSD soubory Adobe Photoshopu včetně vrstev, režimů prolnutí, průhlednosti vrstev a také smart objektů a smart filtrů, které se Anime Studio snaží převést do svých vlastních animačních/efektových vrstev – což se mu ale povede pouze občas a u složitějších PSD souborů program někdy i úplně zamrzne.

Hodně užitečné je propojení importovaných obrázků, videa a zvukových souborů na živé externí zdroje, díky čemuž umí Anime Studio 8 aktualizovat obsah scén v projektech i po případné úpravě daného grafického, video či zvukového souboru v externím editoru.

Bitmapové objekty lze v nové verzi Anime Studia Pro nechat ihned převést na vektorové tvary. Pro tyto účely má editor vestavěný poměrně rychlý vektor tracer s několika předvolbami, které slouží k ovlivnění barevnosti předlohy a přesnosti vektorizačních algoritmů.


Anime Studio Pro 8.0 - editor umí do scény importovat mnoho grafických a multimediálních druhů souborů včetně PSD s vrstvami


Anime Studio Pro 8.0 - nahrávání hlasových poznámek


Anime Studio Pro 8.0 - importované bitmapová předloha pro funkci Tracing Image


Anime Studio Pro 8.0 - Trace Image umí vektorizovat bitmapovou grafiku

Editor animovaných postav, editační funkce a dokonalejší skriptování

Další velmi užitečnou pomůckou je Character Wizard určený na rychlé sestavení animované postavičky. Pro každou postavu si můžete výběrem z šablon zvolit pohlaví a věk (určuje vždy daná šablona), upravit styl chůze/pohybu zvolené postavy, vybrat si oblečení, částečně upravit tvář a další parametry postavy (například nos, hlavu, ústa apod.), upravit velikosti nohou, rukou apod.


Anime Studio Pro 8.0 - v zajímavě řešeném Character Wizardu si můžete poskládat lidskou postavu s různými vlastnosti, tváří či oblečením

Samotné editační nástroje nově obsahují zdokonalené kreslicí funkce u nástroje pro kreslení od ruky, který nyní umí mazat okraje vektorových tvarů a inteligentně přitom uzavírá vektorové cesty. Hodí se to hlavně při skicování a úpravách objektů, kde přijde vhod také rozšířená nabídka stylů štětců a volitelné typy ukončení prvků čar a křivek. Další nový nástroj Vector Shape Selector pro interaktivní výběr vektorových tvarů, který současně přepne editační mód na odpovídající vrstvu.

Skupiny vrstev patří k naprosto nezbytným kompozičním prvků, neboť s jejich pomocí můžete ve vlastnostech vrstev definovat řadu efektů, nastavit průhlednost objektů a spoustu jejich dalších vlastností. Nový typ vrstev Patch Layers slouží v Anime Studiu 8 pro design, tvorbu a práci s animovanými postavami, které lze v Patch Layers maskovat a schovat tak vybrané části objektů v obsahu vrstvy.

Skriptování je v Anime Studiu 8 rovněž vylepšené o podporu většího množství funkcí editoru a práci s daty přes rozšířené skriptovací rozhraní. Součástí programu je několik nových skriptů pro automatizované akce a úpravy objektů, export animací a propojení se skriptovacími doplňky editoru.
Anime Studio Pro 8.0 - vlastnosti vrstev, do kterých lze přidávat i různé efekty


Anime Studio Pro 8.0 - práce s kostmi u postav


Anime Studio Pro 8.0 - postava/objekt vytažený do prostoru


Anime Studio Pro 8.0 - o spoustu užitečných automatizovaných efektových a dalších funkcí se starají vestavěné skripty

Závěr

Nová verze Anime Studia 8 může být dobrou volbou i pro zkušenější animátory, neboť editor nabízí za solidní cenu 200 USD pokročilé funkce pro práci s kostmi u postaviček, bohaté importní, exportní a efektové funkce (formou efektů přímo pro vrstvy), jednoduchou manipulaci s časovou osou a mimo jiné i tvorbu stereoskopických animací. Hodně užitečný je pomocník na tvorbu postav a jejich vlastností, za povedenou považuji i knihovnu objektů a objektových prvků s možností rychlého vyhledání objektu. Naopak relativně chudé jsou kreslicí a zejména skicovací schopnosti programu, které lze částečně „globálně“ nahradit zvolením renderovacího stylu projektu.

Zkušební verzi Anime Studia 8 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek programu.
Anime Studio Pro 8.0 - volby manuálního či hromadného exportu animací/videa
Anime Studio Pro 8.0 - knihovna grafických objektů a prvků


Anime Studio Pro 8.0 - vyhledávání v knihovně objektů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: