CTBar, univerzální toolbar pro Adobe InDesign - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

CTBar, univerzální toolbar pro Adobe InDesign

18. srpna 2005, 00.00 | Ovládání Adobe InDesignu pomocí ikonek nemusí být v některých případech vůbec špatné. Protože ale samotný InDesign nemá žádnou univerzální nástrojovou lištu, musíme si pomocí vhodným plug-inem. Představení jednoho doplňku tohoto typu vám nyní nabízíme.

Práci v Adobe InDesignu si lze zpříjemnit hned několika způsoby. Tou první může být třeba sličná kolegyně (nebo kolega :-)) na vedlejší židli, tím dalším například nadefinování vlastních klávesových zkratek. S pokračujícím vývojem InDesignu se komfort ovládání programu trochu zvýšil (různé pop-up paletky apod.), uživatelem konfigurovatelný toolbar ale stále InDesign nemá ani ve verzi CS2. Chcete-li program ovládat nejen pomocí hotkeys, ale také prostřednictvím vlastního toolbaru, můžete si pomoci plug-inem CTBar společnosti Andromeda Software.

CTBar je plug-in, který v prostředí Adobe InDesignu zpřístupní univerzální nástrojový panel, který si můžete sami předefinovat přidáním ikonek některé z funkcí či příkazů InDesignu. CTBar je k dispozici ve verzích pro Windows i Macintosh, cena plug-inu nebyla v době přípravy tohoto článku známa.


Andromeda CTBar - toolbar CTBaru v prostředí Adobe InDesignu

Nástrojová lišta CTBar je v současně dostupné demoverzi plug-inu pouze horizontální, u finální verze plug-inu ji možná bude možní změnit i na vertikální. Toolbar CTBaru se automaticky přichytává k okrajům integrovaného toolbaru/toolboxu Adobe InDesignu, dokování k jiným paletám ale není podporováno. Panel CTBaru je rovněž respektován okny s otevřenými dokumenty (viz první screenshot) nebo s okny nových dokumentů, přičemž CTBar je navíc neustále na vrchu všech oken.

Několik základních ikon nabízí funkce pro vytvoření nového dokumentu, otevření a uložení stávajícího souboru a samozřejmě též vstup do preferencí plug-inu. V preferencích najdeme seznam cca 250 funkcí a příkazů Adobe InDesignu, které si můžete přidat do panelu CTBaru. Každý příkaz má samozřejmě vlastní ikonku a pomocný textový popisek, podle které se daný příkaz identifikuje. Pořadí ikon si můžete v preferencích plug-inu změnit, jiné volby pro tvar palety preference neobsahují. Součástí CTBaru je též padesát volitelných nových uživatelských ikon, které lze přiřadit k jednotlivým příkazům a editačním operacím v toolbaru CTBaru.

Některé méně často používané funkce, které je zapotřebí pracně "lovit" v menu InDesignu zpřístupní CTBar výrazně pohodlnějším způsobem. Úspěšnost CTBaru pochopitelně závisí především na jeho ceně. Pokud bude nízká, mohl by plug-in získat mezi některými uživateli Adobe InDesignu slušnou popularitu.Andromeda CTBar - původní podoba "prázdného" toolbaru a uživatelem vytvořený toolbar s přidanými funkcemi InDesignu


Andromeda CTBar - preference plug-inu umožňují přidat do nástrojové lišty jednu z 250 podporovaných funkcí, editačních operací a jiných příkazů Adobe InDesignu


Andromeda CTBar - na výběr je několik desítek dalších ikon, které můžete přiřadit k jednotlivým operacím a funkcím InDesignu v toolbaru CTBaru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: