CorelDRAW tutoriál: Řada linií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

CorelDRAW tutoriál: Řada linií

4. dubna 2011, 00.00 | V dnešním článku vytvoříme řadu linií, kterou můžeme použít pro wallpaper, poster, potisk např. snowboardu anebo vhodný doplněk libovolné grafiky. Použijeme zkratky Ctrl+K, Ctr+Shift+Q, nástroje interaktivní kontura, interaktivní stín, tvar, text a další. Budeme také kopírovat interaktivní efekty.

Spustíme CorelDRAW a vytvoříme nový prázdný dokument. Můžeme ponechat standardní nastavení beze změn. Aktivujeme nástroj Obdélník, kterým vytvoříme obdélník o rozměrech 170 x 85 mm.

Tento obdélník zaoblíme pomocí Panelu Vlastností- každý roh bude zaoblen o 50 %. Taktéž v Panelu Vlastností nastavíme Šířku obrysu na 6 mm.

Za stále označeného obdélníku stiskneme kombinaci kláves Ctrl+Shift+Q (převedení obrysu na objekt), aktivujeme nástroj Interaktivní kontura, který nastavíme podle obrázku níže. Konečná barva kontury může být libovolná, výsledek bude pouze "polotovarem" naší činnosti. Pokud jste pracovali v jiných rozměrech, použijte Odsazení kontury stejné jako šíři obrysu objektu.

Možností jak pokračovat je rozdělení kontury (Ctrl+K), tato však neřeší naší situaci, protože rozdělená kontura se neskládá ze sedmi oválů (jeden originální), nýbrž ze tří objektů (+originální ovál). Budeme tedy pokračovat aktivací nástroje Inteligentní výplň. Tím vždy klepneme do oválu – použijeme pouze vnější ovály od původního vzoru.

Vše nadbytečné můžeme odstranit – klepneme nástrojem Výběr anebo nástrojem Interaktivní kontura na konturu a v Panelu Vlastností poslední volbou odstraníme. Aktivujeme nástroj Oříznout, kterým vybereme pouze čtvrtinu dosavadního výsledku. Do tohoto výběru poklepeme myší, čímž se okolí odstraní.

Z tohoto tvaru budeme nyní vycházet a za pomoci nástroje Tvar, běžné manipulace a volby Sloučit v Panelu vlastností (po označení dvou a více objektů) vytvoříme další variace tvaru. První variantu vytvoříme z původního tvaru nakopírováním (Ctrl+C, Ctrl+V), opětovným klepnutím se zobrazí rohové dvojšipky pro otáčení a střed otáčení, který přemístíme, viz obr. níže. Za rohové táhlo otáčíme se stisknutou klávesou Ctrl. Poté vždy označíme k sobě patřící linky a volbou Sloučit v Panelu Vlastností spojíme.

Další variantou bude oblouk. Všechny čtyři linky označíme pomocí nástroje Výběr, aktivujeme nástroj Tvar a tím všechny linky přetáhneme (vybereme tak všechny uzly). V Panelu Vlastností zvolíme typ uzlu Ostrý vrchol. Poté přebytečné uzly a tím i části odstraníme – zůstanou nežádoucí zaoblení. Na jednotlivá zaoblení vždy klepneme pravým tlačítkem myši a zvolíme volbu Na úsečkový. Poté kopírujeme, osově převrátíme (Panel Vlastností) a Sloučíme. Třetí variantu vytvoříme jednoduše tak, že protáhneme linky – pomocí nástroje Tvar a klávesy Ctrl pro horizontální či vertikální posun.

Varianty obarvíme, můžeme je ladit např. jako v ukázce do růžova anebo do modra, hnědožluta apod. Po nastavení barev vždy sestavu linek označíme a v panelu Vlastností zvolíme Seskupit (Ctrl+G). Nakonec skupiny rozmístíme libovolně do prostoru (při otáčení objekty použijeme klávesu Ctrl pro otáčení po násobkách 15°). Dvojitým klepnutím na ikonu nástroje Obdélník vytvoříme obdélník o rozměru podkladu (A4), který můžeme obarvit, automaticky je umístěn v pozadí dokumentu.

Na skupiny linek použijeme nástroj Interaktivní stín, jehož vlastnosti nastavíme podle obrázku níže.

Grafiku doplníme také texty. Zvolíme nástroj Text, vybereme zajímavý typ písma, který se hodí ke grafice a po klepnutí píšeme libovolný text. Po dopsání otočíme a umístíme.

Dále můžeme doplnit drobné objekty – kruhy apod. Pokud bychom na ně chtěli použít stejný stín jako na linie, označíme vždy objekt (bez stínu), v horní nabídce zvolíme Efekty-Kopírovat (anebo Klonovat) efekt-Stín z a tlustou černou šipkou, která se zobrazí, klepneme na existující stín. Tím je výsledek hotov. Můžeme ho publikovat jako PDF anebo po oříznutí či vložení do obdélníku A4 pomocí Efektu PowerClip exportovat jako JPG/PNG apod.

Rozdíl mezi volbami Kopírovat a Klonovat efekt je prostý. Kopírovaný efekt má stále měnitelné vlastnosti, lze ho nezávisle upravovat. Klonovaný stín má vlastnosti "mateřského" stínu a tedy, se mění podle jeho vlastností. Sám upravitelný není, Panel Vlastností nenabídne aktivní volby úprav.

Doufám, že byl pro Vás článek přínosným a inspirativním a věřím, že linky vhodně využijete ve vlastní grafice.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: