CorelDRAW tutoriál: Pozadí a podklad - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

CorelDRAW tutoriál: Pozadí a podklad

15. března 2010, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak udělat zajímavý a dobře použitelný podklad pod naši ilustraci. V několika krocích, se zapojením panelu transformací takto vytvoříme různá pozadí.

V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak udělat zajímavý a dobře použitelný podklad pod naši ilustraci. V několika krocích, se zapojením panelu transformací takto vytvoříme různá pozadí.

Po spuštění CorelDRAW a zvolení Nového dokumentu zachováme standardní nastavení. Prvním krokem bude vytvoření čtverce Nástrojem obdélník a přidržením klávesy Ctrl při tažení myší. Rozměry můžeme zvolit libovolné, celá práce bude v křivkách, nemusíme se tedy obávat snižování kvality při zvětšování. Přepneme se na Nástroj ruční režim, kterým klepneme do středu čtverce a poté ven mimo čtverec.

Když máme ještě linku označenou (Nástroj výběr), zvolíme nabídku Změnit - Transformace - Otočit. Tím se na pravé straně pracovního okna otevře ukotvitelný panel transformací. Stejně tak se panel zobrazí po vybraní nabídky Okno - Ukotvitelné panely - Transformace - Otočit. V panelu nastavíme Úhel 12°, pod nápisem Relativní střed (který v tomto případě nezaškrtáváme) označíme levé spodní políčko a opakovaným stisknutím Použít u duplikátu obkroužíme linku kolem středu čtverce, dokud nejsou linky kolem celých 360°.

Pro vyplnění bílých výsečí použijeme Nástroj inteligentní výplň, v jehož Panelu vlastností nastavíme barvu výplně (např. oranžovou) a obarvujeme každou druhou výseč. Každým vybarvením je automaticky vytvořen nový uzavřený objekt.

Čtverec s paprsky přesuneme a zbylé, již nepotřebné linky odstraníme. Čtverec vyjmeme (Ctrl+X), označíme všechny oranžové paprsky a v Panelu vlastností zvolíme Sloučit.

Nyní můžeme vybrat Nástroj interaktivní výplň, jejíž typ nastavíme v Panelu vlastností na Radiální a taktéž v Panelu vlastností nastavíme počáteční a konečnou barvu. Čtverec navrátíme do výkresu Ctrl+V a rovněž zvolíme Interaktivní radiální výplň a nastavíme barvy.

Kdybychom neprovedli předchozí sloučení všech obarvených výsečí, chovaly by se tyto jako jednotlivé objekty, všechny by tudíž měly svou radiální výplň se svým počátkem a koncem a nemohli bychom tedy snadno nastavit počátek a konec radiální (i kterékoliv jiné, mimo jednotnou) výplně celku.

Stejný postup použijeme i u další varianty, kde místo počáteční linky vytvoříme křivku. Stačí vytvořit linku, označit oba její uzly Nástrojem tvar, v Panelu vlastností Převést čáru na křivku a táhly uzlů vytvořit podobnou křivku, jako je na obrázku níže.

Fantazii se meze nekladou, od oblouků můžeme pokračovat k vlnovkám atd.

Zajímavého efektu dosáhneme, nakopírujeme-li finální paprsky, křivky, vlnovky nebo oblouky, zvolíme v Panelu vlastností Zrcadlení (horizontální nebo vertikální) a na novou i původní sloučeninu křivek, vlnovek atd. aplikujeme Nástroj interaktivní průhlednost. Typ průhlednosti nastavíme v Panelu vlastností na Jednotný. Vedle nastavení typu průhlednosti můžeme také procenty nastavit, jak moc bude objekt průhledný (standardně 50 %).

Také se nemusíme omezovat pouze na linky a křivky, ale můžeme použít celé objekty. Panel transformací pracuje i s více než jedním objektem, aniž by byly objekty seskupeny. To je velmi užitečné při vytváření tabulek - nejen že namnožíme jednotlivá pole tabulky, ale i celé sloupce nebo řádky, čímž urychlíme práci. Otáčením většího množství objektů vytváříme složité a působivé kresby, z kterých můžeme opět čerpat nástrojem inteligentní výplň. Pokud chceme umístit střed otáčení do místa objektu/ů, které není v nabídce ve spodní části panelu transformací, klepneme ještě jednou na vybraný/é objekt/y a střed otáčení, který se zobrazí ve středu objektu/ů, přesuneme myší.

Doufám, že vás článek zaujal a poskytl vám nové poznatky a informace, které budete moci uplatnit při vaší tvorbě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: