CorelDRAW tutoriál: Kalendář pro rok 2011 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

CorelDRAW tutoriál: Kalendář pro rok 2011

9. listopadu 2010, 00.00 | V dnešním článku se již připravíme na Vánoce a Nový rok, a to kalendářem, který vytvoříme, vygenerujeme v CorelDRAW. Nezapomeňte, nejlepší dárky jsou ty, které darující vyrobil vlastnoručně.

Nejprve bychom si měli jasně rozmyslet, jaký rozměr kalendáře budeme preferovat. Důležitou součástí kalendáře pak budou také fotografie, které si buďto vyvoláme z našich archivů, vyhledáme nebo za tímto účelem nafotíme. V tomto článku použijeme formát A4, kde ve spodní části stránky bude kalendář a v horní fotografie, na šířku rozvržené. Nyní přejděme k práci.

Po spuštění CorelDRAW zvolíme Nový prázdný dokument a standardní nastavení ponecháme beze změn. Zvolíme nabídku Nástroje-Makra-Spustit Makro. Ve starších verzích, např. 12, je název "Makro" v nabídce Nástroje nahrazeno heslem "Visual Basic". Dále v dialogovém okně vybereme Macros in: Calendar Wizard a spustíme Run.

První, čím se budeme zabývat, je jazyk. V části Calendar Language zvolíme New. Zobrazí se okno, kam vepíšeme název jazyka, názvy měsíců, dní a jejich zkratky (Po, Út...) a nastavíme Default Character Set: Central Europe. Jakmile vše vyplníme, bude aktivní volba Add/Modify, kterou zvolíme.

Po návratu do okna nastavení kalendáře upravíme rok (2011), klepneme na ikonku All (později vygeneruje všechny měsíce), Language změníme na námi nově vytvořený jazyk (čeština), Week starts on: Monday, poté pouze upravíme Margins (okraje) ze standardních 10 ve všech případech na 10, 155, 10 a 15 mm (projděte si také nabídku Layout, kde je poměrně široká nabídka rozvržení kalendářů). Large: header a Large: body jsou také nabídky, kde můžeme změnit veliké množství detailních nastavení: písmo, barvy, vypnutí fází měsíce atd. V tomto článku ponecháme dané volby beze změn. Zvolíme Generate (Ok a Close), čímž se vytvoří kalendář ve dvanácti stránkách našeho dokumentu.

Standardně jsou fáze měsíce pod číslicí, protože došlo k výraznému snížení výšky, vychází ikonky fází do písmen. Tento problém vyřešíme jednoduše: v Panelu vlastností (jestliže nemáme nic označeno) změníme Odsazení posunu na 15 mm, kalendář v každé stránce označíme a zrušíme skupinu (Ctrl+G), poté jen označíme všechny ikonky fáze a jedenkrát klepneme na směrovou šipku doleva. (Tento posun musíme také provést zvlášť v každé stránce.)

Ze stran kalendáře umístíme Vodicí linky (vytažením z pravítek do pracovního okna programu a aktivujeme Přichytit k vodicím linkám. Poté mezi tyto linky umístíme obrázek (fotografii). Ten vložíme buď jednoduše zkopírováním anebo přes nabídku Soubor-Importovat. Spodní okraj obrázku bude lícovat s horním okrajem kalendáře. Takto rozmístíme fotografie ke všem měsícům.

Nástrojem Elipsa vytvoříme kruh o rozměrech 5 x 5 mm. Ten umístíme doprostřed horního okraje obrázku. V Panelu vlastností (nesmíme mít označený nástroj nebo objekt) změníme Odsazení posunu na 5 mm, klepnutím na klávesovou šipku nahoru (po označení kruhu) posuneme kruh, později sloužící jako otvor pro zavěšení, o 5 mm vzhůru. Tento otvor stačí mít pouze na první stránce kalendáře. Pokud ho však chceme rozkopírovat i na další stránky, stiskneme kombinaci kláves Ctrl+C a poté jen klepneme vlevo dole na šipku pro další stránku a kombinaci kláves Ctrl+V. Postup opakujeme až k prosincové stránce.

Nyní, pokud máme umístěny i další námi vybrané obrázky, již můžeme dílo připravit k pozdějšímu tisku, tedy nejsnadněji přes nabídku Soubor-Publikovat do PDF převést na formát PDF, to bude 12stránkový dokument, který můžeme bez váhání tisknout i na naší domácí tiskárně. Pokud bychom chtěli upravit podkladový list, není nic snazšího než ve vybrané stránce dvakrát klepnout na nástroj Obdélník (vznikne obdélník A4 pod obrázkem i kalendářem) a vzniklému obdélníku poté jen přiřadíme některou z barev.

Tímto jsme u konce tohoto tutoriálu. Věřím, že jste zde zase odhalili něco nového z možností programu CorelDRAW a že Vaše kalendáře udělají radost nejen Vám, ale i případným obdarovaným.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: