CorelDRAW tutoriál: Basketbalová obuv (2/2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

CorelDRAW tutoriál: Basketbalová obuv (2/2)

Corel Draw 2011

26. září 2011, 00.00 | Dnes navážeme na první díl tutoriálu, týkajícího se kresby basketbalových bot. Čeká nás především práce s křivkou a barevnými výplněmi.

Vyhledáme v počítači dokument s rozpracovanou grafikou a poklepáním jej otevřeme. Budeme pokračovat v barevném vyplňování. Na uzavřené objekty můžeme ihned použít nástroj Interaktivní výplň-Typ Lineární/Lomená čára (nastavujeme v Panelu vlastností). Pokud objekt není uzavřený, ale tvoří ho jen několik linek/křivek, pak dovnitř jimi uzavřeného prostoru klepneme nástrojem Inteligentní výplň. Na nově vzniklý objekt již aplikujeme interaktivní lineární výplň. Popisovaný postup je dobře patrný na červených kroužcích v horní části boty. Ty jsou vybarvené právě pomocí nástroje Inteligentní výplň, stejně jako dvě největší části boty, na ty jsou pak však použity interaktivní výplně: Lineární a Radiální.

Pokud by se nám nedařilo použít nástroj Inteligentní výplň, problémy mohou být tři: 1) linky/křivky, uzavírající prostor, se nedotýkají – prostor tak není uzavřen, 2) do prostoru zasahuje další linka, která ho narušuje/kříží, 3) změna pořadí překrývání má také vliv na použití výplně. Program z neznámého důvodu dělá rozdíl mezi tím, zda-li je linka vpředu kresby anebo nikoliv. Po klepnutí pravým tlačítkem myši na linku tedy zvolíme v nabídce Pořadí-Do popředí stránky. Na zmíněné červené kroužky byla dále použita lineární interaktivní výplň, na kroužky z boku podrážky také, avšak typ radiální. Švy v horní části boty obarvíme klepnutím pravého tlačítka myši na barvu v Paletce barev. Pokud bychom chtěli aplikovat složitější než jednotnou výplň, musíme nejprve převést obrys na objekt (Ctrl+Shift+Q).

Pokračujeme vybarvením podrážky, kde bude většinou třeba použít nástroj Inteligentní výplň. Výřez vespod velké modré části vytvoříme ze dvou objektů – tmavě modrého a bílého, na který aplikujeme nástroj Interaktivní průhlednost, díky kterému mizí bílá část do ztracena.

Výplně aplikujeme také na vrchní detail boty. Jestliže jsme nepřeváděli obrys – šev na objekt, pak je postup, jakým vyplníme část uvnitř a vně švu takovýto: Nástrojem Inteligentní výplň klepneme na vnitřní část obehnanou švem i na vnější. Oba vzniklé objekty označíme a v Panelu vlastností klepneme na volbu Sloučit. Šev označíme za pomoci klávesy Alt (klávesa, díky které označujeme objekty schované za jinými objekty, tedy objekty v pořadí hlouběji – níže) a umístíme ho do popředí stránky (Ctrl+Home). Na sloučený objekt použijeme interaktivní Lineární výplň, na jejíž osu poklepáním přidáme několik dalších barev.

Podkladový obrázek, na kterém je použita interaktivní průhlednost, přemístíme do popředí stránky (Ctrl+Home), abychom viděli linky, které jsou na botě. Aktivujeme nástroj Ruční režim a klepneme vždy v počátečním a koncovém bodě linky.

Všechny tyto linky označíme (Shift) a po přepnutí se na nástroj Tvar tažením označíme všechny uzly (každá linka se skládá z počátečního a koncového uzlu a jednotlivé označování by bylo zdlouhavé), další možností je volba Vybrat všechny uzly témař na konci Panelu vlastností. V Panelu vlastností poté zvolíme ikonu Převést na křivku. Stále nástrojem Tvar uchopíme vždy úsek linky a tažením myši anebo klávesovými šipkami dotvarujeme.

Stejně tak doděláme zbývající linky.

Po dotvarování bychom měli dosáhnout takovéhoto výsledku.

Všechny linky nyní označíme a v Panelu vlastností zvolíme ikonu Sloučit. Výplň, kterou budeme chtít použít, bude interaktivní lineární, musíme tedy nejprve převést tyto obrysové linky na objekt- Ctrl+Shift+Q. Dále nám již nic nebrání v použití této výplně. Na obrázku níže můžeme vidět v Panelu vlastností nápis Lomená čára, důvod je prostý, běžně a ve starších verzích CorelDRAW standardně nazývaná Lineární výplň se ve verzi X5- a pouze zde přejmenovala na Lomená čára, upřednostňuji tedy raději všem zažitý název.

Závěrečným krokem bude tvorba stínu. Nezávisle na botě vytvoříme elipsu stejnojmenným nástrojem, libovolně ji vyplníme a aplikujeme nástroj Interaktivní stín. Kombinací kláves Ctrl+K rozdělíme elipsu a stín, elipsu odstraníme a stín umístíme na odpovídající místo a změníme jeho pořadí Do pozadí stránky (Ctrl+End).

Tím je celá kresba hotová, objekty, které jsme využili pro použití nástroje Inteligentní výplň můžeme odstranit, pokud jsme tak neučinili hned. Doufám, že se Vám článek líbil a přinesl Vám zajímavé poznatky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: