CorelDRAW tutoriál: Basketbalová obuv (1/2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

CorelDRAW tutoriál: Basketbalová obuv (1/2)

Corel Draw 2011

19. září 2011, 00.00 | V dnešním tutoriálu se budeme věnovat kresbě basketbalové obuvi. V této části vytvoříme většinu tvarů boty a začneme s přiřazováním barevných výplní.

Po spuštění programu a volbě Nového dokumentu importujeme (Ctrl+I) obrázek bota_podklad.jpg, který nám poslouží jako podklad. Na tento obrázek aplikujeme nástroj Interaktivní průhlednost, jehož typ nastavíme v Panelu vlastností na Rovnoměrný cca. 70%. Aktivujeme nástroj Ruční režim a začneme s kresbou základních tvarů. Osobně volím raději nejprve kresbu linek-úseček, které po přepnutí se na nástroj Tvar převedeme na křivku (v nabídce po klepnutí pravým tlačítkem myši) a tvar doupravíme.

Jestliže máme hotovou vnitřní část loga Nike, aktivujeme nástroj Kontura, kterým táhneme směrem vně. Nastavení úpravíme v Panelu vlastností. Jediná nevýhoda tohoto nástroje je ta, že si nedokáže poradit s ostrým rohem loga (modře vyznačeno).

Tento detail tedy doupravíme po rozpojení kontury a původního objektu (Ctrl+K). K úpravě použijeme nástroj Tvar.

Jestliže jsme s výsledkem spokojeni, pokračujeme kresbou dalších tvarů boty. Opět s využitím nástroje Ruční, případně Bezierův režim.

Na botě si musíme obkreslit důležité tvary a místa, která dokážeme později vybarvit dostupnými barevnými výplněmi. Není třeba, abychom kreslili uzavřené objekty, postačí nakreslit výrazné linky, které se ale budou křížit, abychom dovnitř těchto linek mohli umístit tzv. inteligentní výplň, stejnojmenným nástrojem.

Šev okolo otvoru v horní části boty simulujeme pomocí úpravy obrysu. Označíme tedy linku, a vyvoláme dialogové okno Obrysové pero (klávesa F12) anebo běžně v Panelu nástrojů. V okně zvolíme čárkovaný Styl a zaoblené Rohy a Zakončení čáry.

Pokračujeme dokreslením podrážky a tvarů, které jsou její součástí.

Dále přejdeme k horní části boty a tkaničkám. K jejich kresbě je zřejmě nejvhodnější vycházet z tvaru elipsy, kterou po převedení na křivku (Ctrl+Q) poupravíme za pomoci nástroje Tvar.

Dokreslíme zbývající díl boty, tedy zadní stranu horní části. Opět se setkáváme se švem a nastavením pomocí dialogového okna Obrysové pero.

Na závěr této části tutoriálu aplikujeme barevné výplně. Pokud je to možné, tedy pokud je objekt uzavřený, použijeme nástroj Interaktivní výplň, jejíž typ zvolíme v Panelu vlastností jako Lineární (verze X4 a starší)/Lomená čára (verze X5). Pokud objekt není uzavřený, ale pouze dokola obehnaný linkami/křivkami, použijeme k vybarvení nástroj Inteligentní výplň, který vytvoří nový objekt, již libovolně vyplnitelný.

Ve vyplňování budeme pokračovat v dalším díle tohoto tutoriálu. Doufám, že Vás článek zaujal a bez problémů jste dosáhli dosavadního výsledku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: