CorelDRAW tutoriál: Autoklíče (2/2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

CorelDRAW tutoriál: Autoklíče (2/2)

Corel Draw 2011

7. června 2011, 00.00 | V této druhé části tutoriálu na tvorbu autoklíče se budeme věnovat zbývající straně, tedy té, která je vybavena třemi tlačítky a vystřelovací funkci samotného klíče.

Vrátíme se k rozdělanému dokumentu z minulého tutoriálu, případně otevřeme nový dokument, kam vložíme podkladový obrázek z minulé části tutoriálu a zprůhledníme pomocí nástroje Interaktivní průhlednost-Rovnoměrný, cca 50%. Nástrojem Ruční anebo Bezierův režim začneme kreslit základní tvary klíče, které nástrojem Tvar doladíme.

Pokračujeme dalšími tvary. Postupujeme systematicky od nejzákladnějších k těm nejdrobnějším nejdetailnějším.

Pro následující tvary doporučuji vycházet z obdélníku, převedeného na křivky, linky je možné tvořit například nejprve tvorbou úsečky – tedy klepnutím v počátečním a koncovém bodě a poté za aktivovaného nástroje Tvar po klepnutí pravou myší na linku a volbě Na křivku tvar doladit.

Ikonky tlačítek nebudou ničím složitým, opět použijeme Ruční anebo Bezierův režim a doladění nástrojem Tvar. Vlastnosti zakončení a rohů obrysu upravíme na Zaoblené po dvojitém poklepání na spodní ze dvou obdélníčků/čtverečků v pravém spodním rohu pracovního okna, konkrétně Stavového řádku, v dialogovém okně Obrysové pero (také F12). Tyto obrysy všechny převedeme na objekty – Ctrl+Shift+Q a po označení sloučíme ikonou Sloučit v Panelu vlastností.

Ikony ponecháme prozatím mimo grafiku a použijeme nástroj Inteligentní výplň. Tím vybarvíme části klíče. Prozatím pouze jednotnou výplní. Také vnitřní černé obrysové linky – jak je vidět na obrázku níže, převedeme na objekty (Ctrl+Shift+Q) a sloučíme.

Ikony můžeme umístit na jejich místa a pokud jsme postupovali správně a podle článku, měli bychom dostat po označení všech objektů a klepnutí pravým tlačítkem myši na proškrtnuté políčko navrchu Palety barev výsledek totožný, jako na obrázku níže. Odstraníme tak všechny obrysy. Obrysy převedené na objekty samozřejmě zůstávají.

Jednotné výplně nahradíme interaktivními lineárními. Pokud máme k dispozici autoklíč z první části tutoriálu, můžeme použít funkci a nabídku Úpravy-Kopírovat vlastnosti z... a dále Výplň, odsouhlasíme a označíme, odkud výplň nakopírujeme.

Pokračujeme s umisťováním interativních lineárních výplní. Efekt, který je na ikonách klíče, tedy že jsou ikony zapuštěné, simulujeme prostým nakopírováním ikon a jejich drobným odsazením. Spodní ikony budou vyplněny tmavě šedivou až černou výplní, přední ikony světlejší šedivou až téměř bílou.

Tlačítko pro vystřelení klíče samotného vytvoříme ze dvou elips. Spodní elipsu musíme převést na křivky, její boční uzly změnit na typ uzlu Ostrý vrchol a poté přidat uzly, které vytáhneme do boků horní elipsy, tak, jak je patrné z obrázku níže.

Samotný klíč vytvoříme jako jakýkoliv jiný objekt Ručním režimem a doladíme nástrojem Tvar a pomocí nástroje Inteligentní výplň vytvoříme nové vyplněné objekty. Inteligentní, jednotnou výplň poté nahradíme interaktivní lineární výplní a odstraníme původní obrysy, které již nebudeme potřebovat.

Stejně jako v předchozím díle poté označíme celou grafiku a v Panelu vlastností zvolíme z poslední série ikon volbu Vytvořit ohraničení. Tím vznikne nový objekt, který vyplníme a posuneme do pozadí stránky. Tomuto objektu přiřadíme stín nástrojem Interaktivní stín anebo použijeme kopírování/klonování efektů. Tedy nabídku Efekty-Kopírovat efekt-Stín z a klepneme na původní stín na klíči z prvního dílu. Stejně tak přiřadíme stín, tentokráte však ne kopírováním, ale intuitivně a nově, tlačítku pro vystřelení klíče.

Tím je druhá část tutoriálu u konce a autoklíče jsou na světe. Doufám, že pro Vás byl tento tutoriál přínosem anebo alespoň inspirací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: