Corel vyvíjí aktivity na poli XML a SVG - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Corel vyvíjí aktivity na poli XML a SVG

16. prosince 2002, 00.00 | Vylepšený XMetaL a kolekce grafických nástrojů pro SVG - těmito
novinkami se Corel snaží posílit svou pozici v publikačním
průmyslu. Co lze od těchto řešení očekávat?

Na zřejmě nejprestižnější akci letošního roku, spojené se standardem XML, tedy "XML 02 Conference and Exposition", která proběhla v minulém týdnu v Baltimoru, představila společnost Corel několik nových aktivit, svázaných s uvedenou platformou.

Prvním významným počinem zde je uvedení nové, již čtvrté verze XML-procesoru XMetaL, který Corel získal v roce 2001 díky akvizici původního výrobce, společnosti SoftQuad. XMetaL má již po delší dobu reputaci produktu, použitelného k pořizování, zpracování a publikování XML dat zejména v prostředí rozsáhlých provozů, a to v úzké vazbě na systémy pro správu obsahu (content management systems). K jeho zajímavým vlastnostem patří především vysoce konfigurovatelné uživatelské prostředí, umožňující editovat XML obsah ve WYSIWYG podobě, podpora technologií, úzce spojených s XML publikováním (především tvorba a úpravy různých definic typu dokumentu - DTD), kontrola vkládaných dat v závislosti na použité DTD, možnost využití dat z různých zdrojů (databáze, systémy pro správu obsahu, import z MS Wordu či Excelu) a nástroje pro skupinovou spolupráci (komentáře, korekturní značky, sdílení dokumentů prostřednictvím WebDAV). Nová verze produktu přidává k uvedeným vlastnostem především významná rozšíření při síťovém nasazení. Instalace XMetaLu bude vedle desktop verze obsahovat také (oproti desktop verzi omezený) XMetaL for Active X, určený ke spuštění v prostředí prohlížeče Internet Explorer. Uživatelé XMetaLu budou tedy moci vlastnosti tohoto produktu využívat v různě nakonfigurovaných podobách prostřednictvím Internetu. K dokonalejší administraci obou zmíněných produktů mají sloužit nové komponenty Developer (pro nastavení rozhraní Desktop i ActiveX verze prostřednictvím Microsoft Studio Net) a Central (koordinace využití DTD, stylů a konfiguračních souborů v multiuživatelském prostředí).

Druhou novinkou je představení skupiny produktů, určených pro práci s grafikou, založenou na standardu Scalable Vector Graphics (SVG). Tato platforma pro dvourozměrnou vektorovou grafiku se po právu těší zájmu vývojářů i uživatelů moderních publikačních technologií: její nasazení by mělo svým způsobem přinést revoluci při publikování nejrozmanitějšího typu (Internet, mobilní zařízení, pre-press). Součástí uvedené kolekce, označené jako Smart Graphics Studio, by měly být serverový produkční nástroj, prohlížeč a vývojářské nástroje, určené k vytváření a zpracování grafiky v uvedeném formátu. Kolekce by měla být uvedena v polovině příštího roku, přičemž ještě není nic známo o její ceně. Každopádně se stává zajímavým rozšířením stávajících aktivit Corelu na uvedeném poli, kterými je doposud především široká podpora SVG v CorelDraw 11 a také aplikaci Grafigo, určené k pořizování náčrtků, poznámek, zvýraznění a dalších rukou psaných informací na Tablet PC.

Co vlastně uvedené aktivity Corelu znamenají pro budoucnost této společnosti, resp. publikačního průmyslu vůbec? V případě nové verze XMetaLu je třeba zdůraznit především její prvenství před dalším klíčovými publikačními produkty pro zpracování XML (Arbotext Epic, Adobe FrameMaker), co se možnosti internetového nasazení týče. (Obdobnou funkci nicméně již po nějaký čas nabízí XML Spy společnosti Altova.) Inovativní je zde rovněž uvedení produktů pro přehlednou implementaci a správu multiuživatelského XML prostředí (Developer, Central) - vývojáři a správci odpovídajících publikačních systémů tak získávají možnost vytvářet a konfigurovat různorodá autorská prostředí pro rozdílné typy dokumentů a uživatelů. Corelu se zde tedy daří držet původní linii XMetaLu, která tomuto produktu přinesla zaslouženou pozornost významného počtu uživatelů, rekrutujících se zejména z prostředí velkých korporací.

Do třídy enterprise řešení, resp. produktů zaměřených na velké subjekty, které dávají přednost vývoji vlastních řešení, pak směřuje i zmíněné Smart Graphics Studio. Corel se tedy jeho uvedením snaží proniknout na trochu jiný segment trhu, než je tomu dosud. Zatím totiž spíše jen kopíroval počiny konkurenční společnosti Adobe, která již po nějaký čas nabízí vedle možnosti zpracování SVG dokumentů v Illustratoru či GoLive také bezplatný prohlížeč SVG dokumentů a rovněž serverové zpracování v prostředí aplikace Graphics Server. Nakolik bude v tomto počinu úspěšný, se ovšem ukáže až poté, co se Smart Graphic Studio dostane doopravdy na trh.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: