Corel PHOTO-PAINT X5: design, bitmapová grafika a zpracování fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Corel PHOTO-PAINT X5: design, bitmapová grafika a zpracování fotografií

5. března 2010, 00.00 | V druhém dílu článku o CorelDRAW Graphics Suite X5 si blíže představíme novinky v bitmapovém grafickém editoru PHOTO-PAINT, krátkou zmínku si pak zaslouží i zbývající doplňkové utility. PHOTO-PAINT X5 přináší mimo přepracované správy barev například nové efekty pro zpracování digitálních fotografií, sofistikovanou konverzi snímků do odstínů šedi, vyšší počet uměleckých kreslicích štětců a několik jiných vylepšení.

CorelDRAW X5 je sice stěžejní, ale nikoliv jedinou hlavní aplikací grafického balíku CorelDRAW Graphics Suite X5. Možná trochu neprávem opomíjenou, nicméně užitečnou aplikací je druhý stěžejní editor PHOTO-PAINT X5, jehož úkolem je práce s bitmapovou grafikou, tvorba grafických kreací a také zpracování digitálních fotografií.

Import a export souborů, Corel CONNECT

Corel PHOTO-PAINT X5 využívá stejné importní a exportní moduly jako CorelDRAW X5, díky kterým lze v PHOTO-PAINTu pracovat s více než stovkou grafických formátů včetně PSD, PDF, EPS a mnoha dalších běžně používaných formátů souborů. Podobně jako v Paint Shop Photo Pro má PHOTO-PAINT X5 modul Camera Raw Lab pro prvotní import a zpracování RAW snímků se všemi klady i negativy dané vlastnostmi Camera Raw Lab.

Integrovaný modul Corel CONNECT opět nemá smysl blíže popisovat, v současné verzi se víceméně jedná o jednoduchý prohlížeč grafického obsahu a jeho importu do aplikací sady Graphics Suite X5.


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - součástí editoru je stejně jako v novém Paint Shopu Pro Photo také modul Camera Raw Lab na základní import a zpracování RAW snímků


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - náhled snímku exportovaného pro web prostřednictvím modulu Export For Web


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - možnosti při tvorbě nových grafických dokumentů zahrnují nově i práci s jejich šablonami


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - integrovaný prohlížeč grafického obsahu Corel CONNECT

Správa barev

Výrazně přepracovanou správu barev jsem popisoval už v prvním dílu článku o CorelDRAW X5, omezím se tedy jen na informaci, že u PHOTO-PAINTu je shodný systém správy barev včetně podpory barvového prostoru CMYK a testování věrnosti barev přímo v grafickém dokumentu. Shodné jsou i barvové vzorníky PANTONE a vylepšené barvové requestery pro míchání a editaci barev. Užitečnou novinkou je možnost vytvoření uživatelské palety barev přímo z otevřeného obrázku či fotografie (viz screenshot).


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - inovovaný systém barvových palet a vzorníků PANTONE


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - přepracovaná správa barev


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - paleta barev vytvořená z otevřeného obrázku

Systém dokovatelných palet a paleta Objects

Prostředí editoru PHOTO-PAINT X5 je rovněž shodně vylepšeno jako u CorelDRAWu X5 včetně inovovaného systému dokovatelných palet a možnosti okamžitého zamčení jejich pozice a velikosti okna dané palety.

Předělaná je dále paleta Objects, která v PHOTO-PAINTu X5 představuje hlavní manipulační část na tvorbu grafických kompozic. Objects a objekty v PHOTO-PAINTu fungují podobně jako systém vrstev, jedná se ale o reálné objekty stejně jako třeba u DTP layout editorů či vektorových kreslicích programů. Paleta respektive dok Objects zobrazuje přehled grafických objektů v dokumentu, jejich náhledy, masky, textové objekty a vše další, co lze v kompozicích použít.


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - vylepšená paleta Objects

Nové štětce, pera a efekty

Prakticky každá nová verze PHOTO-PAINTu přidá nějakou kreslicí funkci a verze XZ5 není výjimkou. Využívat tak můžete několik desítek nových uměleckých kreslicích štětců a hrotů per (řazených do kategorií), jejichž vlastnosti lze poměrně detailně nastavit. Některé ze štětců jsou zjevně inspirované (či dokonce převzaté) z Corel Painteru, nemají ale pochopitelně takovou interakci s kreslicími módy jako v Painteru.

PHOTO-PAINT X5 přináší několik nových a myslím, že dost užitečných efektových funkcí. Konkrétně se jedná o propracovanou konverzi fotografií (a obecně libovolných jiných bitmapových dokumentů) do odstínů šedi, v rámci které si můžete přesně nastavit saturační parametry pro každý původní odstín barvy, čímž lze efektivně zamezit nežádoucím chybným „zprůměrovaným“ přepočtům například modrých, červených nebo žlutých tónů barev do stupňů šedé.

Dalším novým efektovým filtrem je Vibrance pro oživení barev, které lze navíc v jednom okně vzájemně doladit s běžnou saturací. Třetí novinkou u efektů je Photo Filter, s jehož pomocí lze (pravda, dost primitivně) simulovat barevné či různé speciální filtry před objektivem fotoaparátu.


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - vlastnosti kreslicí štětců a hrotů per si můžete nastavit
CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - detaily z nabídky některých efektových funkcí editoru


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - nový filtr Vibrance slouží k oživení barev fotografií


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - další nový filtr Photo Filter umí simulovat filtry před objektivy fotoaparátů
CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - nástroje na konverzi fotografií a grafických dokumentů do odstínů šedi

Corel CAPTURE X5 a další doplňkové utility

Užitečnou utilitou v balíku CorelDRAW Graphics Suite X5 je Corel CAPTURE X5. Jedná se o nástroj na screen capturing neboli ukládání obsahu oken či celé obrazovky Windows s poměrně solidními možnostmi konfigurace. Kvalit specializovaných screen capture utilit sice CAPTURE X5 nedosahuje ani náhodou, svůj smysl ale v balíku Graphics Suite určitě má.

Zdrojem grabovaného snímku může být v CAPTURE x5 okno, menu nebo výběr plochy, jejíž rozměry a pozici lze uložit pro pozdější grabování. „Odchytávané“ obsahy oken lze volitelně ukládat včetně kurzorové šipky, grabnutý obrázek lze navíc převést do jiného barevného režimu a změnit jeho velikost. Výstup můžete nechat uložit do souboru na disk, na Internet, zvolenou tiskárnu, zkopírovat do schránky, nebo rovnou vložit do zvolené aplikace jako OLE objekt.

Dalšími doplňkovými programy v CorelDRAW Graphics Suite X5, o kterých ještě nebyla řeč, jsou editor čárových kódů Barcode Wizard, starý známý správce písem Bitstream Font Navigator a také Duplexing Wizard v roli pomocníka při tisku oboustranných dokumentů.


CorelDRAW Graphics Suite X5: CAPTURE - pomocný nástroj na grabování obsahu oken a obrazovek Windows


CorelDRAW Graphics Suite X5: PHOTO-PAINT - další doplňková utilita Duplexing Wizard pomáhá s oboustranným tiskem dokumentů

Závěr

Corel PHOTO-PAINT X5 má něco do sebe. Editor nabízí komplexní práci s bitmapovou grafikou, rozsáhlý systém importních a exportních filtrů a také spoustu kreslicích štětců, retušovacích funkcí i efektů na obrázky a fotografie. Trochu potíž je v tom, že PHOTO-PAINT si všechno dělá svým vlastním a občas dost svérázným způsobem, který se někdy liší od již "zavedených" postupů. Nejsem si jistý, zda by si třeba dlouholetý uživatel Photoshopu byl na filozofii PHOTO-PAINTu ochoten zvyknout - pokud ovšem nejste zatíženi "minulostí Photoshopu", nebo zvládnete předělat své návyky na pracovní nástroje a funkce PHOTO-PAINTu, získáte sofistikovaný a navíc univerzální nástroj pro design a obecně pro libovolnou bitmapovou grafiku včetně zpracování digitálních fotografií.

Zkušební verzi editoru Corel PHOTO-PAINT X5 najdete v již publikovaném odkazu na stažení trialu celého balíku CorelDRAW Graphics Suite X5.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: