Corel PaintShop Pro X4: správa, úpravy a kreativní editace digitálních fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Corel PaintShop Pro X4: správa, úpravy a kreativní editace digitálních fotografií

12. září 2011, 00.00 | Novou stěžejní verzi editoru digitálních snímků nám před několika dny naservírovala společnost Corel. PaintShop Pro X4 nově nabízí například nezávislé vrstvy úprav pro úpravy fotografií, rozšířené funkce u spojování a tvorby HDR snímků a několik vylepšených či nových filtrů včetně interaktivního efektu tilt-shift. Mezi další novinky patří především výrazně rozšířená podpora 16 bitových barvových kanálů či mimo jiné i využívání GPU pro zrychlení některých funkcí programu.

Corel PaintShop Pro X4 je editor digitálních fotografií, jehož součástí je i vestavěný organizér snímků, několik desítek efektových filtrů a mnoho doplňkových funkcí například na tvorbu HDR snímků, retuše fotografií a tvorbu fotografických kompozic.

Aktuální verze PaintShop X4 se prodává pouze pro Windows a je k dispozici ve dvou edicích Pro X4 a Pro X4 Ultimate. Cena levnější edice je 70 EUR, edice Ultimate pak stojí 90 EUR. Základní funkce obou edicí jsou zcela shodné, v ceně edice Ultimate je však navíc ještě sada efektových filtrů v pluginu Nik Color Efex Pro 3.0 a také21 volitelných fotek ze serveru Fotolia a obrázkové štětce Picture Tubes.

Mimo bonusového pluginu Nik Color Efex Pro 3.0 dostanete k edici PaintShop Pro X4 Ultimate ještě známý WinZip Pro a sadu 24 efektových pluginů Corel KPT Collection. Součástí boxované verze je pak i barevný tištěný manuál.

Rychlejší odezvy programu

Společnost Corel udává u PaintShopu Pro X4 celkem 75 nových a vylepšených funkcí, mezi které patří také navýšení výkonu celé aplikace. Zrychlení celé aplikace by mělo být znát pouze u vhodných grafických karet, jejichž GPU využívá PaintShop Pro X4 při některých náročnějších operacích jako jsou třeba redukce šumu, oživení barev a Tone Mapping, které PaintShop Pro X4 nyní provádí téměř v reálném čase. Pokud vaše grafická karta ve spolupráci s ovladači umí Direct2D akceleraci, dočkáte se u Windows Vista a Windows 7 rychlejší odezvy aplikace v organizéru fotografií i v prohlížeči snímků.


Corel PaintShop Pro X4 - jeden ze speciálních efektů u funkce Local Tone Mapping

Tři hlavní pracovní sekce a podpora dvou monitorů

Corel u PaintShopu Pro X4 trochu překopal grafické rozhraní celé aplikace a myslím, že se mu to docela povedlo. Tři hlavní záložkové pracovní sekce Manage, Adjust a Edit nyní reprezentují části organizéru snímků, sekci pro rychlé respektive nejčastěji využívané funkce pro úpravy fotografií (včetně některých poloautomatických či manuálně ovládaných retuší) a samotnou editaci fotek ve vrstvách.


Corel PaintShop Pro X4 - vestavěný organizér grafických souborů a digitálních fotografií obsahuje nové funkce pro odeslání snímků na sociální sítě a servery Facebook a Flickr


Corel PaintShop Pro X4 - kontextové menu organizéru souborů

Správa a prohlížení snímků v režimu Quick Review nyní funguje i v režimu celé obrazovky, kde máte k dispozici funkce pro smazání snímku, jeho natočení, hodnocení apod. Nenápadnou novinkou je podpora dvou monitorů, na které si můžete umístit pracovní sekce pro organizaci snímků a na druhý monitor pak třeba sekci pro úpravy fotek.

PaintShop Pro X4 si nově poradí se soubory ve formátech MPO a UFO, podle dokumentace by měla být vylepšená i podpora kódování Unicode a digitálních podpisů. Rychlejší je generování náhledů snímků, vhod přijde určitě i přehlednější panel s EXIF a IPTC metadaty doplnění o ikonkový přehled základních vlastností snímku a jeho expozice. Hodnocení snímků a tagů si u souborů bez podpory metadat ukládá organizér ve vlastní databázi.

Přímo z organizéru snímku v sekci Manage můžete odesílat fotografie na servery Flickr a sociální službu Facebook.


Corel PaintShop Pro X4 - vylepšené informační panely s EXIF/IPTC a dalšími informacemi o snímku


Corel PaintShop Pro X4 - štětce pro lokální retuše a úpravy obsahu fotografií

Camera RAW Lab a rozšířená podpora 16 bitových barvových kanálů

Modul Camera RAW Lab pro import a dekódování respektive základní zpracování RAW snímků má větší náhledové okno, dokonalejší histogram a poskytuje podobné služby jako plugin Camera Raw v Adobe Photoshopu - přesněji řečeno jako zjednodušená varianta Camera Raw v Photoshop Elements. V Camera RAW Lab nově najdeme i volbu pro obnovení světlých ploch snímku, která je určena hlavně pro restaurování detailů u přeexponovaných snímků.

Výrazně rozšířena byla v editoru podpora 16 bitových barvových kanálů, které mohou nyní využívat nástroje, funkce a filtry Scratch Remover, Background Eraser, Blur: Average, Motion Blur, Radial Blur, Paint clone, Paint Eraser, Despeckle, Paint Brush, Picture Tube Tool, Skin Smoothing, Soft Focus, Object Remover, Air brush, Lighten/Darken, Dodge, Burn, Smudge, Push, Soften, Sharpen, Emboss, Saturation up/down, Hue up/down, Change to target, Color replace, Warp Brush a Mesh Warp.


Corel PaintShop Pro X4 - zdokonalený modul Camera RAW Lab má nyní například větší náhled snímků

Spojování snímků a tvorba HDR obrazů

Novinkou v Corel PaintShop Pro X4 je kompletně přepracovaná sada nástrojů na tvorbu HDR obrazů, kde můžete lépe využívat vysoký dynamický rozsah barev a světelnosti snímků. K dispozici máte funkce Exposure Merge pro slučování snímků se shodným obsahem a jinou expozicí, kterou lze navíc efektově upravit s pomocí přednastavených HDR efektů (na první pohled ovšem poněkud kýčovitých). Druhou HDR funkcí je Batch Merge pro spojování sad snímků pořízených většinou s automatickou expozicí – hodí se zejména v případě, kdy se nehodláte zabývat manuálním nastavení parametrů expozice a chcete si poskládat HDR obraz.

Slučovat obsahu snímků umí i funkce Photo Blend, která primárně slouží ke spojení shodných scén, ovšem s částečně se lišícím obsahem, který chcete v rámci funkce Photo Blend změnit či upravit. Ideální využití nabízí Photo Blend například u skupinových portrétů či fotografií scén s měnícími se objekty, kdy je zapotřebí rychle vyretušovat nežádoucí postavu či jiný objekt, případně ponechat ve výsledném snímku portrét osoby například s nejvhodnějším úsměvem.


Corel PaintShop Pro X4 - slučování expozic snímků do HDR obrazu


Corel PaintShop Pro X4 - jeden z HDR efektů nabízených v přednastavené šabloně


Corel PaintShop Pro X4 - funkce Photo Blend slouží ke sloučení shodných snímků s mírně odlišným obsahem například pro účely retuší a snazšího odstraňování objektů/postav


Corel PaintShop Pro X4 - doladění barev u spojování expozic snímků a základních úprav fotografií v sekci Adjust

Tilt-shift, vinětace a další nové efekty

Corel PaintShop Pro X4 přidává ke stávajícím efektovým filtrům nový efekt Selective Focus, což je něco jako varianta simulace hloubky ostrosti, ovšem s celou řadou volitelných parametrů včetně interaktivní uživatelské masky a především s výsledkem v podobě tzv. tilt-shift efektu, který vytvoří dojem reálné scény v malém prostorovém modelu.

Druhým víceméně klasickým efektem, který v editoru nově najdeme je Vignette pro simulaci vinětace, opět s řadou nastavitelných vlastností.
V rychlých úpravách fotografií a editoru je další novinka v podobě filtru či spíše funkce Fill Light/Clarity, která umí opticky doplnit zesvětlit a projasnit tmavé odstíny ve snímku bez nežádoucích vedlejších efektů ovlivňujících ostatní plochy snímku. Posuvník Clarity pak řídí „hloubku“ a prokreslení detailů snímku.


Corel PaintShop Pro X4 - Selective Focus neboli interaktivní filtr pro simulaci hloubky ostrosti


Corel PaintShop Pro X4 - manipulace s osvětlením a jasem snímku prostřednictvím nové funkce Fill Light/Clarity


Corel PaintShop Pro X4 - další nový/vylepšený filtr pro přidání či potlačení vinětace

Vrstvy nedestruktivních úprav

Samotný editor v sekci Edit se nijak výrazně nezměnil a jedinou poměrně významnou novinkou jsou nové nezávislé vrstvy úprav využívané hlavně pro fotografické kompozice, které nabízí již delší dobu například Adobe Photoshop. Do vrstvy úprav si tak můžete umístit třeba nedestruktivní filtry pro úpravy barev a barvových křivek, míchání barvových kanálů, úpravu jasu a kontrastu, efekt pasterizace, živosti barev, úpravu úrovní či lokální úpravy tónování plochy snímku.


Corel PaintShop Pro X4 - velmi užitečnou novinkou editoru jsou nové vrstvy nedestruktivních úprav


Corel PaintShop Pro X4 - jedna z možných vrstev úprav

Závěr

Původní Jasc PaintShop Pro ušel za několik let vývoje v hájemství Corelu hodně dlouhou cestu a nový Corel PaintShop Pro X4 přichází s mnoha vítanými inovacemi. Mezi ihned viditelné změny patří pozměněné rozlišení jednotlivých pracovních sekcí a nové funkce pro spojování/slučování snímků, trochu méně nápadná (avšak velmi důležitá) je pak výrazně rozšířená podpora 16 bitových barvových kanálů pro zhruba dvacet dalších pracovních operací a filtrů. Celkově se myslím PaintShop Pro X4 povedl, otázkou samozřejmě zůstává, jak se bude program líbit novým či stávajícím uživatelům.

Zkušební verzi Corel PaintShop Pro X4 si můžete stáhnout zdarma na webu produktu, součástí trial verze není plugin Nik Color Efex Pro ani žádné jiné bonusové doplňky. Oficiální ani neoficiální česká lokalizace PaintShop Pro X4 zatím neexistuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: