Corel Painter 12: dokonalá umělecká digitální malba - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Corel Painter 12: dokonalá umělecká digitální malba

18. května 2011, 00.00 | Špičkové možnosti skicování a obecně libovolné digitální malby a především slušnou porci novinek přináší dvanáctá verze známého bitmapového kreslicího programu Corel Painter. Mezi novinky editoru patří rozšířený grafický obsah s jeho organizace v knihovnách, přepracované grafické rozhraní Painteru, nový panel navigátoru, malování v režimech zrcadla či kaleidoskopu a mimo jiné také nové štětce a jejich kreslicí či kalibrační vlastnosti.

Co je Corel Painter a jakou oblast grafických editorů zastupuje, je zcela zbytečné popisovat, takže se budeme rovnou věnovat novinkám dvanácté stěžejní verze tohoto špičkového bitmapového kreslícího programu pro digitální malbu. Společnost Corel vydala Painter 12 relativně brzo po rozsahově větším servisním balíčku, který ovšem přinesl jen drobnější inovace a opravy zjištěných chyb.

Na nové stěžejní verzi editoru si dal Corel dost záležet a na Painteru 12 je to vidět opravdu okamžitě. Uživatelé 64 bitových Windows určitě ocení i podporu Windows 7 x64 a Vista x64. Spokojenější by měli být i všichni uživatelé Adobe Photoshopu, jehož PSD dokumenty umí Painter 12 načítat včetně rozšířené podpory vrstev.

Nové grafické prostředí editoru

Grafické rozhraní v Painteru 12 opravdu prokouklo. Ty tam jsou předchozí nudné stereotypní paletky, nyní je vše včetně toolboxu a GUI v novém designu, který editoru opravdu sluší. Okna a palety lze dokovat, slučovat do skupin a zvětšovat jejich obsah, poskládat si samozřejmě můžete i vlastní rozvržení pracovní plochy a sady klávesových zkratek.


Corel Painter 12 - nové prostředí editoru s nabídkou nejčastěji používaných kreslicích, retušovacích a efektových štětců

Plátno, panely a knihovny s novým grafickým obsahem

Dialog na vytvoření nového kreslicího plátna nově nabízí mimo rozlišení plátna také zadání jeho velikosti, textury a barvy papíru a několik dalších předvoleb pro nový grafický dokument. Trochu zvláštní je vyhlazování kresby při jejím zvětšení nad 100 % originálu, nicméně zobrazování obsahu lupy je zcela plynulé stejně jako natáčení celého plátna.

Klonování vybraných úseků plátna je zase o něco jednodušší. Nový panel Clone Source zobrazuje jednotlivé zdroje pro klonování, přičemž můžete v dokumentu používat i více než jeden zdroj klonování.

Organizace grafického obsahu v Painteru 12 je opět možná v příslušných knihovnách, které mají několik velikostí náhledů grafických prvků a umožňují třídit a manipulovat například se štětci, podkresy plátna, přechody a vzorky barev, texturami aj.

Panel Navigator s náhledem grafického dokumentu slouží především k orientaci v ploše plátna. Navigator obsahuje nástroje pro natáčení plátna, zapínání různých vizualizačních pomůcek (například vodicí mřížka), aktivaci funkce Impasto, podkladového papíru a přístup ke správě barev.


Corel Painter 12 - systém knihoven grafického obsahu


Corel Painter 12 - v knihovně podkladových materiálů najdeme nové druhy papírů a textur


Corel Painter 12 - paleta Navigator s volbami pro natočení plátna a kontextovým menu


Corel Painter 12 - rozšířené volby dialogu pro nové grafické dokumenty

Štětce a kreslicí funkce

Painter se vždy chlubil velmi rozsáhlou nabídkou malovacích štětců, které lze použít i pro retuše a speciální kreslicí efekty. Realistická simulace štětinek a řady jiných vlastností jednotlivých štětců povýšila už přechozí Painter 11 a jeho štětce RealBristle do kategorie opravdových králů digitální malby.

Součástí přepracovaného GUI Painteru 12 je vylepšený panel štětců, rozdělených do kategorií a variant druhů štětců. Novými typy štětců v Painteru 12 je skupina gelových štětců s podkresovou malbou, které můžete upravit v paletě Merge Modes a využívat při kreslení gelem celou řadu zajímavých efektů. Další novinkou u štětců je skupina digitálních sprejů simulujících vícenásobné tahy štětcem. Digitální spreje vytváří efekty podobné režimům prolnutí v Adobe Photoshopu, výslednou stopu štětců lze navíc ovlivnit v novém panelu Computed Circular.

Corel Painter 12 dále přidává k mnoha specializovaným štětcům různé varianty nástroje pro reálné vodovky a olejové barvy (Real Watercolor a Real WetOil), u kterých si můžete namíchat a nastavit barevné podání a míru odporu (viskozitu) tekutiny nanášené štětcem vůči vlastnostem pokladového materiálu a pigmentaci barvy.

U štětců najdeme nové kruhové dab profily a jejich detailní ovládání, vylepšená je i dynamika štětců s volitelnou velikostí štětce, jeho průhledností, úhlem a intenzitou přítlaku. Každý štětec respektive jeho variantu si můžete nově individuálně zkalibrovat tak, aby tahy štětcem odpovídaly vaší představě a požadavkům při kreslení perem či jinými nástroji u tlakově citlivých tabletů.
Corel Painter 12 - nové a rozšířené vlastností štětců včetně jejich kalibrace a vlastností hrotu štětce
Corel Painter 12 - několik z nových štětců a jejich variant

Zrychlení při kreslení štětci je patrné na vícejádrových procesorech, pro které můžete v paletě ovládání štětců zapnout podporu tzv. Multicore brush. 64 bitová verze Painteru 12 je opravdu citelně rychlejší při skicování a kreslení se všemi klasickými i RealBristle štětci, které předtím trochu „drhly“ i na výkonnějším hardwaru. Corel uvádí 3 až 5 násobné zrychlení štětců a až třínásobné zrychlení při otevírání, převracení/zrcadlení a vyhlazování obrázků – nakolik jsou tyto údaje věrohodné nevím, ale zrychlení v Painteru 12 při kreslení se štětci je opravdu viditelné.

Vylepšeno je v Painteru 12 sledování tahů všech druhů štětců. Editor si umí zapamatovat například rychlost skicování a přítlak pro každý štětec, uložená nastavení pak můžete používat v dalších kresbách a docílit tím stejných grafických rysů a uměleckého stylu.

Nové kreslicí režimy

Malovat či skicovat nyní můžete ve dvou nových pracovních režimech využívajících zrcadlení tahů štětce. Painter 12 má dva takové speciální kreslicí režimy – klasické symetrické zrcadlení s volitelným rozdělením plátna na vertikální či horizontální poloviny a mód kaleidoskopu, který funguje prakticky stejně jako známá stejnojmenná dětská optická hračka a současně zrcadlí tahy štětcem ve více plochách.

Rozšířené je pochopitelně i obsah knihoven grafických objektů, mezi kterými najdeme například nové typy papírů a textur plátna alias pokladové plochy pro digitální malbu, nové štětce, obrázkové nozzle objekty (obdoba Picture Tubes z PaintShopu) a další grafické prvky.


Corel Painter 12 - kreslení v režimu zrcadlení s rozdělenými polovinami plátna


Corel Painter 12 - další nový režim zrcadlení kaleidoskop

Barvy a efekty

Uživatelské vzorníky barev si můžete vytvořit jednoduchým zkopírováním stávající palety a přidávat do ní pak pohodlně přetažením myší libovolné vzorky dalších barev. K dispozici máte nově i lokální paletu pro výběr barev, která se zobrazuje (a pak se sama chová) přímo na ploše grafického dokumentu.
Mezi efektovými filtry se nic podstatného nezměnilo, novinkou je pouze efekt Smart Blur, vyhlazující barvy při současném zaostření detailů.


Corel Painter 12 - lokální paleta barev se zobrazuje a interaktivně funguje přímo v samotné ilustraci


Corel Painter 12 - vylepšená manipulace se vzorky barev při definování uživatelských vzorníků barev


Corel Painter 12 - nový efekt Smart Blur

Závěr

Asi jen málokdo bude pochybovat o tom, že Corel Painter 12 je nejvýkonnější a v současné době „umělecky“ nejlépe vybavený kreslicí program pro digitální malbu. V obrovském rozsahu vlastností malovacích štětců je velmi snadné se rychle ztratit, takže určitě nemusím zdůrazňovat, že editor vyžaduje značnou praxi a mnoho hodin testování funkcí štětců – a i pak se myslím jen málokdo přiblíží alespoň primárním schopnostem Painteru.

Painter 12 lze včetně jeho nového grafického rozhraní považovat za opravdu povedený upgrade, o čemž ostatně svědčí i výše uvedené novinky a vylepšení vůči předchozí verzi editoru. Za upgrade zaplatíte cca 4 400 Kč včetně DPH, plná verze programu se momentálně v ČR prodává od zhruba 8 500 Kč vč. DPH výš.

Zkušební verzi Corel Painteru 12 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu, k dispozici jsou verze pro Windows a Mac OS X.


Corel Painter 12 - nová online nápověda k editoru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: