Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
10. července 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Software
ConceptDraw 1.58
22. března 2001, 00.00 | Potřebujete rychle nakreslit nějaký diagram, organizační schéma, jednodušší i složitější technický výkres nebo sestavit schéma firemní či libovolné jiné obchodní prezentace? Pak zkuste ConceptDraw, jehož možnosti se vám budou určitě líbit.
Jak už bylo uvedeno v úvodním prologu, jen ConceptDraw určen pro tvorbu mnoha typů obchodní a technické grafiky jednoduchými diagramy počínaje a složitými schématy či prezentacemi konče. Program není nijak specializován přímo na jednotlivé typy grafiky, ale protože nabízí takříkajíc od každého trochu, jako celek se může pochlubit vcelku zajímavými možnostmi. ConceptDraw není nijak zvlášť levný (k dispozici jsou verze pro Windows 95/98/NT4 a PowerMacintosh), s cenou 125$ patří mezi dražší shareware. Díky obrovskému počtu standardně přibalených knihoven objektů (cca 80 sad knihoven s více než 1700 objekty) si nemusíte trápit hlavu s tím, co a jak nakreslit, ale stačí si najít vhodnou knihovnu a vybrat požadovaný grafický objekt.
Kreslící plochu představuje celé hlavní okno, jednotlivé kreslící a manipulační nástroje jsou rozmístěny v několika řadách ikon v nejrůznějších paletkách. Mezi základní pracovní pomůcky patří vodící linky, mřížka a vazby mezi objekty (hlavně vlastnosti přichytávání objektů) a také slušné možnosti uzamčení jednotlivých objektů. Grafické objekty z různých knihoven si můžete nechat zobrazit například vlevo od hlavního okna a myší je přesouvat do vytvářeného dokumentu. Protože je ConceptDraw vyvíjen ve verzích pro Windows i Macintosh, můžete až na texty s nabodeníčky využívat výhod kompatibility dokumentů obou verzí programu, kompatibilní jsou i knihovny objektů a předlohy dokumentů. Z kreslících nástrojů máte k dispozici funkce pro kreslení čar, křivek, kružnic, elips a dalších základních geometrických tvarů, všechny tvary lze podle potřeby slučovat do jednoho objektu. Nástroje pro vkládání textu jsou v ConceptDrawu také řešeny objektově, takže do každé obálky objektu lze ručně vložit nebo automaticky umístit textovou popisku. Velikost textu a jeho úhel lze měnit pro každý objekt zvlášť, na výběr je i několik textových stylů podobě jako v textových editorech.
Každý objekt může být vyplněn barvou nebo vzorkem, k dispozici je něco přes 30 vzorů a barvových přechodů včetně stínování objektů. Spojnice mezi objekty většinou představované čarami mohou nabývat mnoha tvarů, pro úpravu zakončení čar máte na výběr zhruba 60 tvarů a typů šipek atp. Naprostou samozřejmostí jsou možnosti usazení objektů na stránce nebo vůči jinému objektu, což společně s funkcemi spojování a rozdělování objektů na dílčí segmenty patří k zásadním funkcím všech vektorově koncipovaných grafických editorů. K tomu si ještě připočtěte možnosti tvorby tabulek a definování prakticky libovolných matematických vzorců zprostředkovávajících další možné vazby mezi objekty, kopírování objektů z/do MS Wordu a samozřejmě i možnosti vkládání OLE objektů.
Při tvorbě prezentací určených k vytištění na transparentní fólii a vlastně i všech dalších typů dokumentů nejste limitováni jednou stránkou, v ConceptDrawu totiž můžete definovat prakticky neomezený počet stran a využívat ho tak i jiným účelům než byl navržen jako je jednoduchý DTP (podotýkám že opravdu pouze velmi jednoduchý) apod. Při kreslení jsou nezbytností vrstvy, bez kterých se dnes už skoro žádný grafický editor neobejde a které ConceptDraw pochopitelně též podporuje. Při exportu dokumentu ve formě webové stránky můžete definovat URL odkazy a poté využít služeb modulu pro konverzi dokumentu do HTML formátu (nedivte se ale, když nebudou všechny objekty na svých místech), dokumenty lze též odesílat mailem. Importní a exportní funkce samozřejmě umožňují nahrát nebo uložit dokument či objekty v několika bitmapových a vektorových grafických formátech jako je EPS, JPEG, GIF, PICT, WMF a další.
Začnete-li se programem zabývat hlouběji, rychle zjistíte, že vůbec není tak jednoduchý, jak na první pohled vypadá a teprve po důkladném studiu jeho možností budete schopni využít služeb a možností ConceptDrawu na maximum. Mezi velkou výhodu patří i kompatibilita dokumentů a knihoven u verzí programu pro Windows a Macintosh, znovu však upozorňuji na možné problémy s kódováním češtiny u textových popisek v diagramech apod. ConceptDraw nenahrazuje specializované prezentační programy typu PowerPoint, Scala apod. (na to statně není určen) ani vektorové grafické editory, díky jeho relativní univerzálnosti ho však lze použít i při prezentacích s aktivními prvky/odkazy s propojením na webové stránky a především všude tam, kde je zapotřebí rychle nakreslit a vytvořit nejrůznější "obchodní" či technická schémata s přijatelnou grafickou kvalitou.
Tématické zařazení:
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
22. září 2024