Color Pilot 4.62, referenční korekce barev pro každého - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Color Pilot 4.62, referenční korekce barev pro každého

17. září 2004, 00.00 | Netradiční, ale o to zajímavější barvové korekce prostřednictvím referenčních barvových vzorků nabízí shareware aplikace Color Pilot. Program je mimo standalone verze navíc k dispozici i jako plug-in pro Adobe Photoshop i jiné grafické editory a jeho aktuální verzi si teď představíme trochu podrobněji.

Color processingový nástroj Color Pilot je na světě už hodně dlouho. Před lety poměrně revoluční úpravy barev pomocí referenčních vzorků barev sice postupem času trochu zevšedněly, program se však neustále vyvíjel a stále patří mezi nejzajímavější sharewarové prostředky k barvovým úpravám obrázků a digitálních fotografií. Color Pilot stojí 30 USD a je k dispozici pro uživatele Windows a Mac OS. Produkt existuje i jako Adobe Photoshop kompatibilní plug-in s adekvátním názvem Color Pilot Plug-in, který se prodává za 50 USD. Práce s oběma verzemi je v základu stejná a proto stačí popsat pouze jeden z obou produktů.

Při prvním použití se Color Pilot může zdát trochu chaotický, stačí ale pochopit smysl fungování programu a je po starostech. Jak už jsem uvedl, základním principem barvových úprav je práce s referenčními vzorky barev. Vzorkem samozřejmě může být nejen jedna barva, ale i libovolně velká plocha, ze které si Color Pilot sám spočítá příslušnou barvu a v závislosti na ní pak upraví - přesněji řečeno zkalibruje - ostatní barvy v obrázku či fotografii. Získané barvové vzorky lze upravovat i manuálně a poté je opět použít v rámci color processingu. Součástí programu je i jednoduchý manager vzorků barev, jehož součástí je i několik specializovaných předvoleb (s adekvátními barvami) pro různé druhy přírodních scenérií jako například tráva, mraky, obloha, listí aj. a také odstíny pleťových barev pro úpravy portrétových fotografií.

Vyvážení bílé barvy můžete v Color Pilotu například ovlivnit výběrem nejsvětlejších a nejtmavších odstínů (používaných i při práci s kontrastem ), podle jejichž rozsahu pak bude fotka upravena. Pokud máte fotografii s nevyhovujícím nebo lidově řečeno "zmršeným" podáním barev bez klasických bílých ploch, stačí v Color Pilotu pokusně nalézt bílou barvu (na jedné z ukázek níže jsou to třeba okenní rámy) a kalibrace ostatních barev podle onoho pokusného bílého vzorku už většinou dopadne na výbornou (nemusí to však vždy být pravidlem). K dispozici přitom máte nezávislé funkce pro úpravy barev, barev + světlosti nebo jen světlosti, kterou lze využít pro úpravy přeexponovaných nebo naopak podexponovaných snímků. Pokud je však ve fotografii větší množství "přepálených" bílých ploch, patrně se vám v Color Pilotu nepovede se snímkem nic smysluplného udělat. Samozřejmostí je taktéž samostatná úprava kontrastu a několik druhů výběru včetně oblíbeného lasa. Provedená nastavení můžete v rámci dávkového zpracování souborů aplikovat i na více fotografií současně a ještě je přitom zkonvertovat do některého z podporovaných grafických formátů BMP, JPEG, PCX, PNG a TIFF (načítat lze navíc i PSD soubory).


Color Pilot 4.6 - změna velikosti fotografie

S pomocí standalone verze Color Pilotu můžete importované obrázky či fotografie rovněž zmenšit či zvětšit, změnit jejich rozlišení (dpi) a případně obrázky oříznout. K dispozici rovněž máte standardní (dost primitivní) filtry pro rozostření či zaostření, manipulační operace pro rotace načteného obrázku a konverzní funkce pro převod do odstínů šedé. Samostatnou funkci Color Pilotu pak tvoří sekce pro sestavování panoramatických fotografií, které můžete díky bohatě dimenzované lupě spojit ručně s přesností na jeden pixel a vyhladit jejich spojnice s pomocí interních nástrojů programu. Panoramatické fotografie se sice spojují velmi snadno pomocí velmi přehledných a přitom málo vídaných horizontálních a vertikálních "ořezových" nástrojů, spojené snímky ale nedosahují u spojených přechodů kvalit profesionálních programů na tvorbu panoramat.

Color Pilot navíc obsahuje i patnáct animovaných ukázek, které využívají prostředí samotného programu a ze kterých lze získat celkem solidní přehled o práci s programem a jeho jednotlivých funkcích. Zjednodušeně by se dalo říci, že Color Pilot používá sofistikovanou metodu úpravy barev, která se dost liší od klasických barvových úprav typu pokus-omyl, na druhou stranu nelze v programu pracovat s obvyklým histogramem nebo barvovými křivkami. Každá z těchto metod má své klady i zápory a záleží jen na vás, jaká metoda je bližší vašim zažitým způsobům práce.


Color Pilot 4.6 - výběr regionu pro definování referenčního vzorku


Color Pilot 4.6 - hlavní předvolby programu


Color Pilot 4.6 - manuální nastavení jedné z referenčních barev


Color Pilot 4.6 - barvové korekce zelených ploch pomocí vybraného vzorku


Color Pilot 4.6 - "pokusná" detekce bílé barvy ve snímku se špatným podáním barev může přinést velmi slušné výsledky

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: