Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Software
CINEMA 4D tipy a triky – Thinking particles, jiná liga částic 2
30. června 2011, 00.00 | Minule jsme se podívali na knihovny a předvedli, že jejich využití je většinou velmi snadné. Dnes to bude přece jen o chloupek jiná liga. Vytvoříme si zcela vlastní generátor, generující instance na povrchu nějakého objektu. A velmi sofistikovaně je rozmístíme pomocí textury. Ale nejenom to. Ukážeme si také, že můžeme velmi efektně pomocí tohoto nástroje, a za využití MoGraphu, vytvářet sofistikované „drátěné“ vizualizace.
Téma první – vlastní generátor
Vytvořit vlastní generátor může vypadat s využitím Thinking particles a XPressa složitě. Není tomu ale tak, protože vytvoření základního emitoru, a přitom velmi efektního emitoru, není složité. Ostatně si to ukážeme i v tomto návodu.
O co přesně půjde? Tentokrát budeme postupovat zcela sami, necháme Bjornovy nástroje odpočívat a zkusíme si, jaké to je vytvořit vlastní chování – generátor částic.
Základním objektem je samozřejmě jednoduchý objekt Osy a také objekt, na kterém budeme instance rozmisťovat. A vlastnost XPresso, bez níž by to samozřejmě nešlo. Vytvoříme si tedy základní uzel TP řízeno světlem/texturou, a také musíme vytvořit objekt TP tvar, který je de facto prostředníkem pro generování instancí objektů jako takového. U tohoto uzlu ale pozor, pro trochu sofistikovanější práci je nutné zobrazit názvy portů, které jsou, bůh ví proč, skryté. Abychom mohli generované instance zadávat i mimo strukturu XPresso, vytvoříme si jednoduchá uživatelská data, a to na odkaz, který následně přepošleme do uzlu TP tvar.
Následně si už vlastně budeme jen hrát. Testovat můžeme všechny možné parametry primárního uzlu TP řízeno světlem/texturou (a že jich je – ono v případě sofistikovaného objektu by bylo vhodné tyto parametry všechny řídit pomocí uživatelských dat). Změny ve vzhledu budou poměrně markantní. Přece jen ale potřebujeme ještě instance trochu upravit, zejména co se jejich iniciační rotace týká. Pro tyto úpravy použijeme další uzly, a to uzly TP-zarovnání a TP-otáčení. Výsledkem všeho bude perfektní generátor instancí po krajině. A to vcelku bez větší námahy.
Téma druhé – dráty kam se podíváš
Druhé téma je tak trochu užší i širší zároveň. Užší v tom smyslu, že opět využijeme knihovnu Thinking particles od Maxonu, širší v tom, že využijeme i objekt, který není součástí tohoto modulu a předvedeme si, že kombinace je mocnou a také základní výhodou CINEMY 4D.
Určitě tyhle vizualizace znáte. Drátěný chaos, který je tak efektní a přitom tak jednoduchý. Není to opravdu složité, stačí jen použít ty správné nástroje.
Tím prvním nástrojem, který v tomto případě použijeme, je modul Thinking Particles. Samozřejmě. Pomocí tohoto modulu vygenerujeme částice v objemu, v objemu nějaké architektury, například, nebo jakéhokoliv jiného objektu. Není asi úplně potřeba, abyste použili ten samý objekt. Využijte cokoliv, co se vám líbí, inspiraci se přece překážky nekladou.
Základní generátor tedy vygeneruje částice v objemu a my tyto částice pomocí nastavení rychlosti rozpohybujeme. Abychom je udrželi v daném prostoru, je nutné vytvořit kolizní objekt. I ten je tvořen mým objektem, a samozřejmě dalším objektem připravené knihovny.
Mimochodem, v této ukázce se perfektně ukáže, jak důležité jsou elementy normál definující směr povrchu. Pokud jsou opačně než je třeba (jak pro objem generátoru, tak kolizního objektu), bude efekt probíhat nekorektně.
Jakmile získáme kolizní částice putující prostorem, můžeme je zpracovat. Klíčem k tomuto zpracování je objekt Vykreslení modulu MoGraph. Musíme jej ale správně nastavit a objekt musí vědět, co má vykreslit. A zde je maličko kámen úrazu: aby to objekt věděl, je nutné do příslušného pole přenést skupinu TP. Nikoliv objekt Geometrie částic, ale název celé skupiny. Tedy musíme si otevřít nastavení efektu a přenést název skupiny. Pak by mělo vše fungovat.
A jsme hotovi. Stačí pustit animaci a následně použít objekt Protažení NURBS, kterým vytvoříme ony drátky. A výsledek je perfektní.
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě