Batch & Print Pro 2.04: silné řešení pro automatizovaný tisk dokumentů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Batch & Print Pro 2.04: silné řešení pro automatizovaný tisk dokumentů

sw software

4. srpna 2006, 00.00 | Automatizovaný tisk na základě seznamů či sledovaných složek, nadstandardní podpora
tisku z PDF a dalších formátů, podrobné protokolování všech provedených tiskových úloh a
také třeba možnost optimalizovaného tisku na více tiskárnách současně. Toto i mnoho
dalšího nabízí řešení Batch & Print Pro, které přibližujeme v této recenzi.

Tisk dokumentů na stolních tiskárnách (které už mohou být mnohdy výkonem i kvalitou tisku použitelné k náročnější produkci tiskovin) je jednou z nejobvyklejších činností na publikačních pracovištích stejně dobře jako třeba v kancelářích či domácnostech. Ve chvíli, kdy parametry, jako jsou objem tištěných dokumentů či počet spravovaných tiskáren překročí určitou hranici, vyplatí se poohlédnout po specializovaných utilitách, které dovolí tisk ve větší či menší míře automatizovat. Výhodou je zde především úspora mnoha úmorných, jen málo kreativních činností, které jsou navíc často náchylné k chybám (nastavení parametrů tisku).

Jedním z nejpovedenějších nástrojů pro automatizaci tisku na platformě Windows, jehož vlastnosti ocení amatéři i profesionálové, je Batch & Print Pro společnosti Traction Software. O bližší přiblížení daného produktu bychom se rádi pokusili v této recenzi.

Předání souborů k tisku

Batch & Print Pro je na systémové zdroje nenáročná aplikace, která je obvykle spuštěna po celou dobu běhu systému (k dispozici je i možnost provozu v módu systémové služby). Základní okno Batch & Print Pro nabízí jakousi tabulku, která informuje o jednotlivých zpracovávaných tiskových úlohách (status, název souboru, počet stránek, velikost, speciální parametry apod.) a umožňuje zde různě s těmito úlohami manipulovat (změna pořadí, dočasné odstavení, odstranění, nastavení parametrů apod.). Do daného seznamu lze také zařazovat konfigurační soubory tiskáren a v průběhu zpracování tak měnit použité zařízení a jeho nastavení.

bpp1f

Prostředí Batch & Print Pro

Předat dokumenty k tisku lze mnoha různými způsoby. Triviální je zde přetažení do okna aplikace, mimo to je možno vybrat všechny dokumenty z určité složky, které odpovídají zadané příponě. Produkt také dovede tisknout webové stránky, přičemž zajistí stažení z příslušného odkazu. Použít lze pak i .job soubory, které obsahují seznam dokumentů určených ke zpracování (vhodné pro opakované vytištění určité sestavy souborů). Tyto (nebo obsah zadané složky) je možno nechat vytisknout až v zadaném čase a datu (i periodicky) s pomocí funkce Scheduler - daná možnost slouží jak k optimalizaci vytížení tiskových zařízení, tak třeba i rozesílání e-mailů či faxů s pomocí odpovídajících virtuálních tiskových driverů.

Nejzajímavější je nicméně možnost zpracování na bázi horkých složek s pomocí tzv. Directory Monitoru, přičemž nastavení jsou skutečně velmi bohatá a mimo triviálních parametrů (časový interval sledování, typy souborů k tisku, přiřazená tisková nastavení, tisk z podsložek apod.) zahrnují třeba i možnost spouštění pouze pro soubory obsahující určitý text (nápověda produktu obsahuje několik opravdu "dirty" triků pro práci s PDF soubory, možné je ale použití s libovolným formátem), velmi zajímavé je využití tzv. triggeru. Pod tímto pojmem se rozumí soubor určeného jména, jehož nahrání do horké složky spustí tisk: daným způsobem je tedy možno na dálku ovládat činnost produktu, což lze využít například při uploadu souborů k tisku přes FTP server. O ukončení zpracování přitom může uživatele informovat automaticky generovaný soubor umístěný do zadané složky, který lze také využít jako trigger pro složku jinou (takže je možno provést automatizované zpracování série složek).

bpp2f

Nastavení horkých složek

Tisk

Spuštění tisku lze zajistit zadáním odpovídajícího příkazu z prostředí programu, automatickým spuštěním přes horké složky nebo též provozem z příkazové řádky (Batch & Print Pro je takto integrovatelný do dávek a skriptů systému, lze jej využít v kombinaci s jinými aplikacemi atd.). O vytištění souboru se pak stará buďto aplikace přiřazená uživatelem nebo lze využít interní podporu pro určité formáty (mj. PDF, PS, TXT, PCL aj.). Zajímavá je funkce Load Balance, která v rámci zpracování dovoluje optimalizovat vytížení uživatelem určených tiskáren: ve chvíli, kdy počet tiskových úloh zařazených do fronty dané tiskárny překročí určitý počet nebo dojde k pozastavení činnosti tiskárny (například kvůli nedostatku papíru), jsou další úlohy zaslány k tisku další přiřazené tiskárně, daným způsobem lze využít celkem pět tiskáren. Automaticky je možno při tisku kontrolovat například podavače tiskáren a nechat před či za každou úlohou tisknout obsah určeného souboru, tzv. separatoru, s pomocí šablon a proměnných lze tuto funkci využít například ke snadné identifikaci výstupů na sdílených tiskárnách.

Mimo zpracování na tiskárnách podporuje Batch & Print Pro rovněž tisky do souborů. Zajímavá je zde podpora výstupu do PDF s pomocí Acrobat Distilleru, s pomocí Batch & Print Pro lze činnost daného produktu automatizovat podstatně sofistikovaněji nežli s pomocí funkce horkých složek podporované samotným produktem (ale stabilitu zpracování daným způsobem jsme nezkoumali). Produkt dovoluje pre-processing úloh, mj. i převod PDF do PostScriptu pomocí vlastních prostředků, k tisku daného typu souborů tedy není zapotřebí Acrobat či Reader. Jinak lze k pre-processingu i post-processingu využít rovněž batch souborů MS DOSu, což dovoluje například ošetření problémů, manipulace se soubory (třeba archivaci dokumentu po jeho úspěšném vytištění) a mnoho dalšího. K dispozici je pak i podpora tisku formulářů na některých zařízeních společnosti Xerox.

Průběh zpracování je protokolován do textových souborů, které lze prohlížet či exportovat do CSV formátu pro další zpracování (statistiky tisku pro účtování apod.), daným způsobem se zaznamenávají i hlášení o neúspěšných úlohách a chybách (snadná diagnostika). K dispozici je rovněž propracovaná funkce pro upozorňování e-mailem na různé události (příprava souborů k tisku, dokončení úloh, chyby apod.).

bpp3f

Nastavení PDF Addon Plus

Rozšiřující moduly

Silnou vlastností Batch & Print Pro je podpora různých rozšiřujících modulů (Add-on's), dovolujících lépe zpracovat soubory určitých typů. Zajme zde především PDF Addon Plus, který umožňuje kontrolovat rozsah a pořadí tištěných stránek či úroveň použitého výstupního PostScriptu, dovede automaticky zmenšit příliš velké stránky nebo též provést rotaci či vycentrování obsahu, tisknout barevný obsah jako černobílý aj. Dále jsou k dispozici moduly například pro TIFF, HTML, bitmapové obrázky, dokumenty Microsoft Office, zprávy Outlooku, technickou grafiku v DWG a jiných formátech či XML soubory. Možnosti jsou zde často hodně jednoduché (HTML, XML, Office), jindy nicméně dosti zajímavé (TIFF, obrázky).

Závěrem

Batch & Print Pro je výkonným a, co se fungování i celé koncepce týče, značně elegantním nástrojem. Odpustit mu lze takto i poměrně nepěkné, resp. spartánské rozhraní, které vypadá jak z dob Windows 95. Své místo si Batch & Print Pro může najít všude tam, kde se tiskne ve velkém, mimo kanceláří podniků a organizací lze zmínit třeba i copy či print shopy. Cena ve výši 59,95 USD nám přijde jako přiměřená, u rozšiřujících modulů v cenách od 15 do 30 USD to pak může být s užitnou hodnotou trochu složitější. Zájemce má k dispozici časově neomezenou trial verzi produktu povolující mít v hlavním seznamu jen 5 souborů - plná verze podporuje až 2 miliardy souborů v hlavním seznamu, možnost monitorování 500 složek a plánování 100 úloh.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: