Avid Studio 1.0: zpracování domácího videa pro náročnější uživatele - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Avid Studio 1.0: zpracování domácího videa pro náročnější uživatele

dv digitalní video

26. května 2011, 00.00 | Video editor Avid Studio by se dal považovat za pokračovatele známého Pinnacle Studia, pokud si ovšem k programu přidáte jiné pracovní prostředí, neomezený počet video + audio stop, různé vizuální a editační vychytávky a především obrovské množství nejrůznějších přechodových efektů, video filtrů a bonusových speciálních efektů od Red Giant Software. Nabízíme vám obrazového průvodce s popisem nejdůležitějších či zajímavých funkcí Avid Studia.

Avid Studio společnosti Avid Technology je nový video editor na komplexní zpracování domácího videa, ovšem se zaměřením na náročnější uživatele, kterým nestačí funkce Pinnacle Studia 15 HD rovněž z produkce Avid Technology. Oba programy se od sebe navíc velmi liší nejen grafickým rozhraním, nýbrž částečně také ovládáním a trochu jinou časovou osou.

Majitelé Windows XP mají smůlu, Avid Studio oficiálně vyžaduje pouze Windows Vista nebo Windows 7 (obojí ve 32 bitové či 64 bitové verzi). Cena editoru je 170 EUR, případně při nákupu přímo v ČR zhruba 4 300 Kč včetně DPH.

Prostředí a předvolby editoru

Pokud jste zvyklí na „přímočarý“ přístup například k trimovacím funkcím v Pinnacle Studiu v rámci vlastního okna, nebo automatickou detekci scén u importu videa, budete možná s Avid Studiem chvilku zápasit. Podobně jsou na tom i některé další střihové a efektové funkce Avid Studia, které jsou (poměrně logicky) uspořádané v sekcích záložkového rozhraní editoru a jeho dialogových nabídek.

Hlavní nabídková menu Avid Studia jsou velmi spartánská, většina složitějších funkcí se totiž ukrývá v několika kontextových menu časové osy či knihoven souborů. Česká lokalizace programu je tak trochu divná a místy se setkáte s kombinacemi malých a velkých písmen v menu (indikují adekvátní hotkey), různých zkrácených pojmenování či podivných názvů některých záložek sekcí editoru.


Avid Studio 1.0 - prostředí editoru s časovou osou a kontextovým menu pro zvolenou stopu

Velikost a pozici hlavních pracovních oken Avid Studia si můžete změnit, zvolit lze i vlastnosti náhledu například pro druhý monitor. Ohledně GUI programu v podstatě nic víc změnit nejde. Preference editoru jsou opět velmi jednoduché, avšak najdete v nich vše, co je zapotřebí. Nastavit si například můžete sledování zvolených složek, ze kterých bude Avid Studia automaticky přidávat soubory do příslušné sekce knihovny multimediálního, grafického, efektového a dalších typů obsahu.

V ovládacím panelu Avid Studia dále najdeme nastavení výchozích složek pro importní modul, způsob ovládání detekce scén, vlastnosti projektu a jeho náhledu, výběr zvukového zařízení pro nahrávání hlasových komentářů apod.
Avid Studio 1.0 - předvolby editoru umožňují mimo jiné automaticky sledovat obsah zvolených složek na disku

Časová osa

Časová osa editoru se vám bude určitě líbit, a to nejen díky neomezenému počtu stop, ale také v možnostech interaktivního ovládání střihových funkcí a pohodlné manipulaci s objekty v časové ose. Objekty se mohou magneticky přichytávat k dalším objektům, nebo k uživatelským barevným značkám, které zvyšují přehled o celém projektu.

Rozlišení projektu pro časovou lze nastavit napevno, nebo nechat Avid Studio určit rozlišení projektu podle prvního video klipu přetaženého do časové osy. Jednotlivé stopy v časové ose jsou přitom univerzální a můžete do nich umístit jak video, tak i zvukové nahrávky, titulky, překryvnou grafiku apod. Stopy lze přejmenovat, přesunout nad či pod jiné stopy podle potřeby také jednotlivé stopy uzamknout.

Užitečnou částí časové osy jsou interaktivní ovládací prvky pro manipulaci se zvukem (hlasitost a její klíčování, zdroje zvuku aj.), ikonky pro rychlé vložení titulků a hlasového komentáře, již zmíněné barevné značky a možnost přepnutí do režimu trimování.

Pod časovou osou je umístěno náhledové schéma obsahu časové osy, které má vlastní nezávislou lupu a poskytuje zjednodušený grafický přehled o stopách a objektech v celém projektu.
Avid Studio 1.0 - různé ovládací prvky časové osy


Avid Studio 1.0 - detail jednoho z kontextových menu časové osy


Avid Studio 1.0 - nastavení rozlišení a formátu obrazu projektu v časové ose


Avid Studio 1.0 - barevné značky zvyšují přehlednost zejména složitějších projektů


Avid Studio 1.0 - rychlé nastavení formátu a obecných parametrů zvuku


Avid Studio 1.0 - automatickou analýzu a detekci scén ve videoklipech opět najdeme v kontextovém menu


Avid Studio 1.0 - Scorefitter slouží k přidávání zvukových podkresů a skladeb do projektů


Avid Studio 1.0 - dialog pro nahrávání hlasových komentářů

Importér

Pro pohodlný import grafického a multimediálního obsahu do knihoven editoru slouží modul pojmenovaný Importér aplikace Avid Studio. Jedná se v podstatě o samostatné dialogové okno, jehož prostřednictvím lze do knihovny Avid Studia importovat video nahrávky, zvukové soubory a statickou grafiku (fotografie, kliparty apod.), dále obsah DVD či Blu-ray disků a fázové (tzv. stop motion) animace ze zvoleného video zařízení (např. webová kamera či digitální fotoaparát). Soubory ze složek disku lze přitom importovat jejich přímým zkopírováním, nebo pouze odkazem na importovaný soubor.


Avid Studio 1.0 - modul na jednoduchý import multimediálních souborů do knihoven využívaných editorem

Knihovna obsahu

Nedílnou součástí Avid Studia je sekce Knihovna, což je zjednodušený organizér veškerého obsahu editoru. Obsahem jsou míněny libovolné multimediální soubory, titulky, přechodové efekty, video a audio filtry, kolekce šablon, skladby známého integrovaného modulu Scorefitter, navigační menu apod. Knihovna navíc zobrazuje projekty Avid Studia rozdělené na Filmové projekty a Projekty disku a také chybějící média, které byly smazány nezávisle na projektech, nebo přesunuty do jiného umístění.


Avid Studio 1.0 - menu s výběrem sekcí knihoven s efektovým, grafickým a dalším obsahem


Avid Studio 1.0 - přehledové zobrazení obsahu několika z mnoha sekcí knihovny

Efekty a titulky

Společnost Avid Technology uvádí, že s Avid Studiem získáte profesionální pluginy na tvorbu efektů v hodnotě přes 2 000 USD. Byla by to možná pravda, nicméně nesmělo by se jednat o starší či speciální „ořezané“ verze zásuvných modulů od Red Giant Software (Magic Bullet Looks, ToonIt Studio, Stroke3D Studio, Knoll Light Factory, Particular Studio a Shine Studio), uvedená suma je navíc součtem samostatně prodávaných doplňků a ne jejich kombinací, nabízených většinou se značnou slevou.

To však nic nemění na tom, že počet přechodových efektů a celkový rozsah efektových filtrů (audio + video) je v Avid Studiu 1.0 opravdu úžasný a předčí počet efektů v Pinnacle Studiu 15 HD Ultimate Collection bez doplňkových sad. Nemá sebemenší smysl vyjmenovávat jednotlivé kategorie přechodových efektů či video + audio filtrů, ani zmiňovat šablony navigačních menu pro DVD/Blu-ray tituly, je jich opravdu mnoho – viz několik velmi skromných ukázek obsahu Knihovny.

Efekty lze aplikovat přímo obvyklým přetažení do časové osy, přičemž detailní funkce pro opravy a vylepšování vzhledu fotografií, videa a audio stop se provádí v novém dialogovém okně se záložkami pro jednotlivé editační funkce, případně v dalším okně externího pluginu. Všechny efektové operace jsou přitom velmi přehledné a nabízí realtime náhled upravovaného snímku, videoklipu či zvukového samplu. Do okna editoru efektů a úprav se dostanete z kontextového menu časové osy (pro vybranou stopu), nebo jednodušeji dvojklikem na objekt v časové ose.

Titulkovací editor Avid Studia je poměrně dokonalý a nabízí rychlé vytvoření statických či animovaných titulků včetně nastavení obecných stylů titulků, nicméně nenašel jsem žádné použitelné funkce pro import a práci s klasickými filmovými textovými titulky.


Avid Studio 1.0 - nabídka několika efektů pro úpravy videa


Avid Studio 1.0 - editace zvukové stopy s nabídkou audio filtrů


Avid Studio 1.0 - přepínání a volby pro zvukové kanály


Avid Studio 1.0 - jeden z doplňkových pluginů společnosti Red Giant (Magic Bullet Looks) pro video efekty


Avid Studio 1.0 - opravy a vylepšování barev a dalších parametrů videa
Avid Studio 1.0 - ekvalizér, vlastnosti audio kodeku a zvukové filtry + efekty v editoru samplů


Avid Studio 1.0 - oříznutí/narovnání snímků ve videu


Avid Studio 1.0 - stabilizace video nahrávek (roztřesený obraz aj.)


Avid Studio 1.0 - narovnání fotografií v integrovaném editoru


Avid Studio 1.0 - animované pan & zoom efekty s lupou a výřezem obrazu


Avid Studio 1.0 - nabídka efektů pro umělecké stylizace


Avid Studio 1.0 - editor titulků s nabídkou rychlých stylů titulků


Avid Studio 1.0 - nastavení vlastností jednoho ze speciálních video efektů
Avid Studio 1.0 - vstup a hlavní nabídka online obchodu pro nákup dalších efektů a doplňků pro editor

Projekty disku a exportní funkce

Navigační menu a kapitoly pro DVD/Blu-ray tituly můžete vytvářet a editovat v sekci Disk. Zde není příliš co popisovat, neboť funkce správce kapitol i editoru tlačítek a dalších částí navigačních menu jsou velmi podobné Pinnacle Studiu či jiných podobně koncipovaných editorů pro zpracování domácího videa.

Publikování videa a vypalování disků jsou sloučené do sekce Export, která aktivuje Exportér s volbami pro vytvoření souboru, disku či sdílení videa na server YouTube. Pro každý typ exportních operací si můžete v Exportéru nastavit podrobné vlastnosti videa, zvuku či eventuální další potřebné parametry projektu pro rendering a publikování celého projektu.


Avid Studio 1.0 - nabídka témat navigačních menu pro DVD/Blu-ray disky
Avid Studio 1.0 - tvorba kapitol a editor navigačních menu DVD/Blu-ray titulů
Avid Studio 1.0 - podrobnější nastavení jednoho z výstupních formátů a výběr formátů souborů u exportu projektů


Avid Studio 1.0 - možnosti u tvorby/exportu DVD titulů
Avid Studio 1.0 - publikování video projektů pro Web zatím nabízí pouze export videa pro server YouTube

Závěr

Avid Studio jde takříkajíc cestou nejmenšího odporu vůči uživateli, jak už jsem ale uvedl na začátku, uživatelé Pinnacle Studia si budou muset zvyknout na nové rozmístění některých editačních funkcí a především na podstatně odlišné pracovní prostředí editoru.

Celkově je Avid Studio ve své první verzi celkem povedený a současně univerzální pracovní nástroj na zpracování domácího videa, ve kterém k dokonalosti (podotýkám, že ve srovnatelné cenové kategorii) chybí jen velmi málo. Nemám nejmenší tušení, kdo je schopen využít tak obrovskou nabídku nejrůznějších efektů, nicméně mát je (u bonusových pluginů většinou v SE verzích) již v ceně programu. Další značné množství bonusového obsahu a speciálních efektů lze dokoupit přímo prostřednictvím online eshopu integrovaného v Avid Studiu, k dispozici jsou i různé externí pluginy jiných výrobců známých značek jako třeba proDAD.

A co se vám líbit nebude? Především rychlost aplikace, jejíž odezvy jsou místy dost citelné i na relativně rychlém notebookovém hardwaru (Core i7, 8 GB RAM) bez dedikované grafické karty. Přítomnost některé z podporovaných GPU hodně pomůže při renderingu videa, efektů i náhledech projektů, nicméně GPU akcelerace nijak neřeší odezvy střihových funkcí a grafického rozhraní editoru.

Zkušební verzi Avid Studia si můžete stáhnout zdarma z webu společnosti Avid Technology.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: