Automatický illustrátor - trocha kreativity - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Automatický illustrátor - trocha kreativity

19. listopadu 2001, 00.00 | Co se stane, když spojíte Minesweeper a Illustrator? Pravděpodobně vznikne kreativní nástroj sloužící na ukrácení dlouhých chvil. Právě takový je Auto-Illustrator.

Současné aplikace jsou příliš fádní. Nejen, že nemají mnoho humorných prvků, ale často neobsahují ani velikonoční vajíčka (třeba InDesign, no znáte nějaké?). Nový Auto-Illustrator na to jde úplně jinak. Chcete být kreativní? Nikdo vám nebrání! Nudí vás uživatelské rozhraní běžných programů? Auto-Illustrator vás zaměstná. Nebaví vás měnit si nástroje sami? Auto-Illustrator je bude vybírat za vás. A ještě mnoho dalšího...


Přestože je program stále v beta-verzi, vyvijí se poměrně bouřlivě a má dokonce zásuvné moduly třetích firem! Aktuální verze programu jsou zdarma, ale uvažuje se o nějakém poplatku s první finální verzí. Program je k dispozici pro Windows i Macintosh, přičemž je napsán v karbonu, takže bude fungovat pod Mac OS 8.6 a vyšším (s knihovnou CarbonLib) a Mac OX X. Stáhnout ho můžete na stránkách výrobce.

Kód programu je poměrně malý - archiv má 2,5 MB, rozbalený program zabírá na disku necelých 7 MB. Zatím není k dispozici instalační program, proto stačí rozbalení programu (včetně složek!). Jak se dozvíte hned při startu programu, celý je napsán v Realbasicu a je slušně modulární - podporuje zásuvné moduly a dokonce volbu jazyka programu. Jako velkou nevýhodu zatím vidíme rychlost programu, která opravdu není ideální.

Jak už jsme psali, program umožňuje změnu jazyka. To jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít a ihned jsme ho lokalizovali. Bohužel pod Windows nelze zatím lokalizovat nabídky (menu), ale pouze dialogy a palety. Navíc v lokalizačním souboru nejsou k dispozici všechny textové řetězce, takže program komunikuje směsicí češtiny a angličtiny. Pokud máte o jazykový soubor zájem, můžete si ho u nás stáhnout (kódování Windows nebo Mac OS).

Nyní už k samotnému programu. Pokud máte rádi Adobe Illustrator, budete jako doma. Přestože vzhled paletek a panelu nástrojů není úplně stejný, hodně se Illustratoru blíží a vy se budete cítit jako v bavlnce. Ovšem pouze do chvíle, kdy zkusíte některé nástroje použít.


Základní nástroje jsou elipsa, obdélník, tužka a štětec. Podle režimu kresby (nastavuje se na paletě) může například elipsa kreslit obličeje, obdélník nepravidelné útvary a kresba tužkou vypadat jako od vašeho dědečka. Vy se můžete snažit kreslit dokonalé útvary, ale nic vám to nebude platné, protože program bude přemýšlet za vás. Pokud usoudí, že mnohostěn bude lepší než kružnice, nepodaří se vám mu to vymluvit.


Čtyřikrát elipsa, pokaždé jinak

Dokonce ani nástroj text není obyčejný. Program samořejmě dostatečně dobře ví, jaký nápis je nejkvalitnější, proto ho zadává sám. Na vás je pouze výběr typu a stylu písma. Pokud znáte oblíbený příkaz pro převod textu na křivky, také ho zde naleznete. Po volbě "Convert to Outlines" se vybraný text změní na "Outlines"...

Také nástroje pro úpravu hotové kresby jsou kreativní. Například magnet, který k sobe přitahuje blízké body, nástroje paralaxa, otáčení a zvětšování. Ani jeden nefunguje tak, jak byste chtěli, takže výsledky vaší práce budou hodně zvláštní. A o to tady jde.

Co nás opravdu dostalo je nástroj pro tvorbu brouků. Nástroj funguje na jedno klepnutí, při kterém vytvoříte švába. Tento šváb se značne svým obvyklým broučím způsobem pohybovat po ploše, přičemž za sebou zanechává cestu. Pokud se vám brouk znelíbí, druhým nástrojem ho můžete zabít. Takto samozřejmě vznikají jedinečné pseudonáhodné útvary, které nemá střízlivý člověk šanci udělat... (Doufejme, že se to nedozví ochránci zvířat, co bychom bez švábů v Auto-Illustratoru dělali?)


Jako správný moderní program obsahuje Auto-Illustrator filtry, které slouží jednak pro tvorbu speciálních objektů, ale na druhou stranu také pro deformaci stávajících. Ovšem jaký by to byl kreativní program, kdyby kromě nástrojů na generování neobsahoval také nástroje pro degenerování - ano, samozřejmě je obsahuje.
Protože je Auto-Illustrator otevřený, povoluje také zásuvné moduly třetích firem. Momentálně je k dispozici pouze jeden, který převádí kresby na zvukové soubory WAV (není to tak pitomé, jak to zní), ale časem se mohou objevit i zajímavější funkce.


Pro mnohé bude překvapením, že tento "recesistický" program obsahuje také možnost nahrávání sekvence vašich operací. Tu můžete následně spustit na úplně novém listu papíru, přičemž se díky náhodným parametrům provede pokaždé trochu jinak.


Vyloženě lahůdkou pro fajnšmekry jsou předvolby programu, kde lze nastavit spoustu naprosto neužitečných, ale za to kouzelných parametrů. Například vás program může penalizovat v případě škaredé kresby (nedoporučujeme), automaticky vám měnit nástroje nebo provádět jiné "srandičky". Předvolby také obsahují tlačítko s nápisem "Nemačkejte toto tlačítko". Víme, že to zní spíše jako výzva, ale neříkejte, že jsme vás nevarovali - nemačkat!

Import a export
Pokud čekáte naprosto samoúčelný program, potom vás musíme zklamat. Program dokáže načítat kresby ve formátu Adobe Illustrator nebo FreeHand EPS a exportovat v EPS, BMP SVG nebo Flash. Mimo to samozřejmě není problém napsat zásuvný modul, který "obstará" váš oblíbený formát.

Závěr
Program má zatím problémy sám se sebou (nebo s ním mají spíše problémy tvůrci), ale rozhodně se jedná o naprostý unikát. Pokud potřebujete vytvořit dětskou kresbu a zdá se vám potupné oslovit vlastního potomka, můžete si ji snadno nakreslit v Auto-Illustratoru. Také můžete nechat zběsile pobíhat desítku brouků a vytvořit náhodný obrazec. Auto-Illustrator se tak řadí mezi tak důležité programy, jako je Solitaire nebo Minesweeper. Prostě nám přináší radost.

Výrobce: Signwave
Název: Auto-Illustrator
Platforma: Windows, Mac OS 8.6+ (CarbonLib), Mac OS X
Download: zde
Cena: zdarma
Čeština: kódování Windows, Mac OS

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: