Artweaver 0.45: freewarový Painter? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Artweaver 0.45: freewarový Painter?

sw software

29. března 2007, 00.00 | Profesionální grafické editory jsou sice hezká a užitečná věc, většinou ale stojí spoustu peněz. Artweaver je freewarový bitmapový kreslicí program pro Windows na kreativní kreslení pomocí systému štětců, který se navenek podobá například Corel Painteru a částečně i Adobe Photoshopu. Podrobnou odpověď na otázku, co všechno Artweaver umí a nabízí, najdete v našem článku.

Bitmapový grafický editor Artweaver se nenápadně začíná přibližovat mnohem známějším kreslicím programům typu Corel Painter a nabízí přitom (mimo jiné) způsob ovládání částečně shodný s Adobe Photoshopem. Má navíc jednu nepřehlédnutelnou výhodu, kterou je jeho nulová cena. V licenci je uvedeno, že jej lze používat zdarma jak k soukromým, tak i ke komerčním účelům. Existuje pouze ve verzi pro Windows 2000/XP, verze pro Mac se zatím nepřipravuje.

Program je určený pro kreativní kreslení, efektové úpravy fotografií a jejich retuše prostřednictvím systému malířských, uměleckých a efektových štětců, které si můžete libovolně upravit. Samozřejmostí je proto podpora tlakově citlivých tabletů, ke kterým lze přidat též podporu různých jazykových lokalizací a řady běžných grafických formátů, možnost tvorby vrstev s definovatelnou průhledností a především slušnou řádku kreslicích štětců a manipulačních nástrojů včetně zobrazení perspektivy.

Prostředí editoru, vrstvy a pracovní nástroje

Vzhled editoru, respektive jeho grafické rozhraní, nápadně připomíná Adobe Photoshop. Pokud jste něco takového tipovali, nejste daleko od pravdy, protože autor Artweaveru zjevně "okopíroval", co šlo, a tak je s Photoshopem shodných nejen řada klávesových zkratek pro ovládání jednotlivých funkcí programu, ale také funkčnost jednotlivých palet a oken – i když zde už není moc k vymýšlení.
V Artweaveru nelze pracovat s indexovanými barvami, obrázky importované v menším počtu barev jsou proto automaticky převedeny do truecolor pracovního režimu RGB s možností volit barvy štětců i v prostoru HSL, CMYK (moc to zatím nefunguje) nebo jako webové barvy. Vrstvy podporují jednoduchou manipulaci s prolínacími módy, kterých najdeme v Artweaveru rovných sedmnáct. Samozřejmostí je nastavení průhlednosti a manipulace s historií zaznamenaných operací a akcí.
Textové vrstvy jsou zpětně editovatelné a umí pracovat s českými fonty, žádné speciální efektové vrstvy ale Artweaver zatím nenabízí.
Hlavní funkcí editoru je kreativní kreslení pomocí štětců. Artweaver má systém definovatelných štětců, z nichž několik desítek je již hotových (jejich parametry si ale též můžete změnit). Jedná se například o štětce simulující tužku, barevnou pastelku, pero, uhel, křídu, akrylátové a olejové barvy, dále pak gumu, houbičku na razítkování kresby, různé druhy distorzních a mazacích štětců apod. Každý štětec má současně řadu doplňkových nastavení, určujících jeho velikost, typ a prolnutí okrajů, barvu a případně též barevný přechod.
Ohledně ostatních pracovních a manipulačních nástrojů je na tom Artweaver podobně jako většina klasických shareware či levnějších grafických editorů – nabízí například nástroje na výběr, ořez, magickou hůlku, kalíšek s barvou, klasické razítko (ne štětec), nástroje na tvorby vektorových tvarů, jako jsou například čára, obdélník, kružnice, elipsa, polygon, obdélník se zakulacenými okraji aj. Další ikonky skupiny pracovních a editačních nástrojů tvoří kapátko s barvou, nástroj na přesun vrstev a vodící linky a mřížky. Editor navíc nabízí jednu speciální prostorovou mřížku (jedná se de facto o prolnutí dvou mřížek – viz screenshot) pro práci s perspektivou.


Artweaver 0.4.5 - prostředí programu s jednotlivými pracovními paletami


Artweaver 0.4.5 - hlavními kreslícími nástroji jsou v programu uživatelsky definované štětce


Artweaver 0.4.5 - nabídka kreslicích, manipulačních a efektových štětců a jejich jednotlivých vlastností

Korekční nástroje a efekty

Mezi korekční nástroje patří u Artweaveru třeba manipulace s křivkami barev, automatické i manuální nastavení úrovní, běžné nastavení jasu, kontrastu, saturace, vyvážení barev apod.
Sada efektů obohacuje možnosti editoru například o tvorbu světelných efektů, generování mraků, lensflares, ostření, řadu stylizačních efektů, dva šumové generátory, tvorbu a aplikaci textur, deformační efekty a dva odlišné způsoby ostření obrázků a fotografií s různou intenzitou a algoritmy.


Artweaver 0.4.5 - korekční nástroj pro vyvážení barev


Artweaver 0.4.5 - paleta pro manipulaci s křivkami barev

Doplňky

Artweaver umí spolupracovat s vlastním systémem pluginů, které používají (vzhledem k výše popsaným skutečnostem to ale není žádné překvapení) téměř shodnou organizaci adresářů jako Adobe Photoshop. Zdarma si můžete stáhnout několik zajímavých Plutonů, umožňujících Artweaveru například skriptování pomocí interního skriptovacího jazyka Lua Script, dále třeba plugin pro sdílení obrázků a fotografií mezi Artweaverem a editorem Project Dogwaffle. Posílání obrázků z Artweaveru do Project Dogwaffle probíhá přímo v rámci importu a exportu bez nutnosti kopírovat soubory přes schránku nebo je sdílet přes záložní soubor.
Dalším bezplatným doplňkem je například plugin pro XnView, umožňující načítat v XnView interní formát Artweaveru (AWD), včetně sloučených vrstev. Zdarma ke stažení je dále sada pluginů rozšiřující efektové možnosti editoru. Konkrétně se jedná o efektové filtry typu Filter Factory, podporu formátu DDS pro načítání povrchů objektů pro DirectDraw, filter Super Nova, korekční filtr Polar Map, filtr BlendIf a další. Stáhnout si můžete i několik open source pluginů pro tvorbu lensflare efektů, podkladových ploch, načítání formátu DWA a korekcích polárních souřadnic.
Patrně nejzajímavějším doplňkem pro Artweaver je výše zmíněný plugin Lua Scripting, inspirovaný pluginem guas pro Gimp. Oba skriptovací pluginy jsou na úrovni skriptů kompatibilní, a v Artweaveru tedy lze teoreticky používat skripty z Gimpu pro plugin gluas.

Závěr

Současné verze Artweaveru mají zatím k dokonalosti ještě dost daleko, jsou však již plně použitelné pro testovací účely. Stabilita současných verzí editoru je slušná, taktéž nabídka funkcí, včetně stěžejní vlastnosti editoru – systému kreslicích, efektových a retušovacích štětců – je celkem solidní. Ve zkratce lze tedy Artweaver charakterizovat jako (zejména do budoucna) nadějný kreativní grafický editor, od kterého sice zatím nelze čekat funkce srovnatelné s Corel Painterem, nicméně používání programu pro domácí účely i jednodušší grafické kreace nic zásadního nebrání.


Artweaver 0.4.5 - paleta pro výběr barev je podobná paletě z Corel Painteru


Artweaver 0.4.5 - správce nastavení jednotlivých štětců, podkladových materiálů, barevných přechodů, uživatelských tvarů apod.


Artweaver 0.4.5 - paleta vrstev a jednotlivé prolínací módy


Artweaver 0.4.5 - filtr na tvorbu světelných efektů


Artweaver 0.4.5 - stylizační efekty


Artweaver 0.4.5 - Lua Browser slouží k prohlížení, spouštění a editaci jednotlivých Lua skriptů


Artweaver 0.4.5 - editor Lua skriptů je dostupný přímo z prostředí programu


Artweaver 0.4.5 - výběr pomocí rozsahu barev


Artweaver 0.4.5 - nastavení velikosti plátna


Artweaver 0.4.5 - také nastavení velikosti obrazu nápadně připomíná Adobe Photoshop či Painter stejně jako i řada jiných funkcí Artweaveru


Artweaver 0.4.5 - základní předvolby programu


Artweaver 0.4.5 - předvolby programu pro kalibraci štětců


Artweaver 0.4.5 - tiskové funkce


Artweaver 0.4.5 - prostorová geometrická mřížka pro práci s perspektivou

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: