ArtRage Studio 3.5: umělecká digitální malba s novými funkcemi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

ArtRage Studio 3.5: umělecká digitální malba s novými funkcemi

26. srpna 2011, 00.00 | Společnost Ambient Design uvolnila novou oficiální verzi svého intuitivního grafického editoru se zamřením na kreativní malování a kreslení realistickými štětci a různými nativními kreslicími pomůckami. ArtRage Studio 3.5 přináší mimo několika drobnějších inovací také dvě významné novinky v podobě balíčkování sad kreslicích nástrojů a jejich vlastností pro konkrétní umělecké projekty a možnost nahrávání skriptů, do kterých se ukládají i tahy štětcem.

ArtRage Studio společnosti Ambient Design patří do kategorie grafických editorů či spíše malovacích programů, které jsou určeny pro digitální malbu podobně jako třeba Corel Painter (což je určitě vůbec nejznámější veličina v tomto oboru), skicování a tvorbu ručně kreslených bitmapových ilustrací.

Pro účely digitální malby je ArtRage Studio vybaveno celou řadou štětců s volitelnými vlastnostmi, který simulují reálné kreslicí nástroje a techniky, dále sadou vrstev a plátna s volitelnou strukturou na pozadí malby a různými manipulačními funkcemi.

V prodeji jsou dvě edice ArtRage Studia 3.5 za 40 USD nebo 80 USD pro Windows a Mac OS X, které ještě doplňuje starší verze ArtRage 2.6 a speciální verze ArtRage pro Apple iPad. Dražší varianta ArtRage Studio Pro 3.5 má výrazně více nastavovacích vlastností kreslicích a manipulačních nástrojů, více blending režimů, nástroje pro volný výběr, práci s textem a globálními vzorky barev, dokonalejší práci s vrstvami a mimo jiné také podporuje některé image/color processingové filtry Adobe Photoshopu.


ArtRage Studio Pro 3.5 - prostředí editoru s nastavením jednoho z pracovních/kreslicích nástrojů


ArtRage Studio Pro 3.5 - průhledné šablony grafických prvků typu Stencils


ArtRage Studio Pro 3.5 - kontextové menu palety vrstev
ArtRage Studio Pro 3.5 - k dispozici jsou různé varianty plátna a speciálních podkladových materiálů

Vyšší rychlost a pohodlné sdílení vlastností kreslicích nástrojů

První nenápadnou novinkou v ArtRage Studio 3.5 je podpora multithreadingu (pro vícejádrové procesory či konfigurace s více procesory), který je standardně aktivovaný v preferencích editoru. Navýšení rychlosti kreslicích operací je jasně patrné zejména u větších štětců s „náročnějším“ strukturou a tedy i vykreslováním, zejména pak ve vyšším rozlišení plátna.

Všechny kreslicí štětce a jejich vlastnosti můžete nově sdílet formou balíčků, které umí ArtRage Studio 3.5 vytvářet a zpětně jednoduše instalovat. Systém balíčků ukládaných do jednoho souboru umožňuje uložit a tudíž i snadno sdílet vybraný speciální grafický obsah jako typu Stickers a Stencils a všechna přednastavení pracovních/kreslících nástrojů. V kontextovém menu si můžete vybrat, jaká přednastavení kterých nástrojů se do balíčku uloží, u verze ArtRage Studio Pro 3.5 je pak možné vybrat i grafický náhled pro celý balíček, přidat do balíčku autorské poznámky a celý balíček uložit jako šablonu.


ArtRage Studio Pro 3.5 - nová funkce editoru na tvorbu balíčků s vlastnostmi kreslicích nástrojů, grafických objektů apod.
ArtRage Studio Pro 3.5 - vytvoření balíčku pro konkrétní grafický projekt


ArtRage Studio Pro 3.5 - předvolby editoru s podporou pro Multithreading

Skriptování

Další velmi důležitou (a do budoucna možná i revoluční) novinkou v ArtRage Studiu 3.5 je možnost záznamu a zpětného přehrávání skriptů s pomocí snadno ovladatelné pracovní paletky. Každý skript obsahuje data akcí prováděných na obrazovce včetně tahů štětcem, což následně umožňuje například simulovat totožné tahy štětcem pro kresbu v jiných grafických projektech. Edice ArtRage Studio Pro 3.5 má opět něco navíc – umí do skriptů ukládat celou kresbu včetně jejích vlastností a přidávat ke skriptům několik druhů vizuálních poznámek zobrazovaných na plátně prostřednictvím běžných grafických „bublinek“ či Spotlight prvků.

Nahrávání skriptů se ideálně hodí pro různé výukové kurzy, postup tvorby skicování či techniky digitální malby, kterou pak nemusíte vytvářet celou znovu a účastníci kurzu či prezentace mohou přímo vidět vznikající ilustraci. Skripty lze samozřejmě používat i pro jiná rozlišení obrazu, kdy skicujete rychle v nižším rozlišení a následně spustíte skript pro výrazně vyšší rozlišení finální malby.
ArtRage Studio Pro 3.5 - nahrávání skriptů se hodí hlavně pro záznam kreslicích akcí a dodržení stejných tahů štětcem

Další novinky

Také méně významných novinek a vylepšení je v ArtRage Studiu 3.5 relativně dost a jejich podrobný přehled najdete zde. Zmíním třeba přepracovaný systém Real Color Blending pro práci s režimy prolnutí (kterých nabízí editor víc než dost), rozšířené možnosti a vlastnosti nástrojů Palette Knife a Airbrush, nebo třeba rovněž rozšířené možnosti nastavení dalších nástrojů tužky, pastelek a křídy.


ArtRage Studio Pro 3.5 - nabízená hotová přednastavení a volitelné vlastnosti nástroje Knife


ArtRage Studio Pro 3.5 - přednastavení stříkací pistole Airbrush a dostupné režimy prolnutí


ArtRage Studio Pro 3.5 - výběr typu palety barev

Dobře a levně!

ArtRage Studio 3.5 má nad většinou svých konkurentů podobné cenově kategorie (tzn. 40 nebo 80 USD) náskok především v intuitivnosti ovládání a také ve variabilitě kreslicích nástrojů a dalších speciálních funkcí programu, které ale většinou najdeme pouze u dražší verze ArtRage Studio Pro. Balíčkování vlastností kreslicích nástrojů považuji za poměrně užitečnou věc stejně jako nahrávání skriptů, zaznamenávajících i tahy štětcem. Jistě, editor není zcela dokonalý a chybičky by se našly, nicméně celkově vzato je ArtRage Studio dobře navržený kreativní malovací program s velmi zajímavými možnostmi, nabízený navíc za dostupnou cenu.

Demoverzi ArtRage Studia si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: