ArtRage 3 Studio: pohodové malování - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

ArtRage 3 Studio: pohodové malování

12. března 2010, 00.00 | Kvalitní digitální skicák pro běžné skicování i kreativní kreslení nabízí systém štětců a malířských nástrojů, se kterými se můžete vyřádit nejen při vlastní tvorbě, ale také při úpravách náčrtků či překreslování skenovaných předloh. Třetí stěžejní verze editoru přináší celou řadu nových funkcí, mezi které patří neomezený počet vrstev, spousta blending módů, práce s objektovými grafickými prvky, volitelné klávesové zkratky a především nové kreslicí a efektové nástroje.

ArtRage 3 je sofistikovaný kreslicí či spíše malovací program, který z počítače s vhodným dotykovým displejem či pentabletem vytvoří kreativní digitální skicák se sadou běžných i efektových štětců, jejichž prostřednictvím můžete vytvářet bitmapové kresby či ilustrace.

Výhodou editoru je jeho dostupnost pro Windows i Mac OS X a především relativní nízká cena v rozmezí 20 až 80 USD. V nejlevnějším provedení získáte pouze nejběžnější kreslicí nástroje pro digitální skicování a uměleckou kresbu, naopak v nejdražším proveden Studio Pro poměrně bohatě vybavený malovací program.

Prostředí a ovládání editoru, práce s vrstvami

Pokud už jste s ArtRage měli tu čest pracovat, pak může mít v podstatě jen dva dojmy. Prvním může být celková snad až dětinskost provedení GUI a pracovních palet, druhý dojem je však velmi pozitivní. Ve dvou hlavních toolboxech v podobě kruhových výsečí najdeme všechny kreslicích i efektové štětce a výběr barvy, zbývající palety pak slouží k práci vrstvami, nastavení jednotlivých kreslicích nástrojů apod.


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - prostředí editoru se seznamem vrstev, barvové palety, palety kreslicích štětců aj.

Zapomeňte na jednoduché předvolby vlastností editoru a pracovních nástrojů u starších verzí ArtRage. Třetí stěžejní verze je na tom mnohem lépe a umožňuje nastavení všech zásadních vlastností i funkcí pro kreslení, efekty, práci se soubory či ovládání editoru přes klávesové zkratky.

Počet vrstev není u ArtRage Studio Pro nijak omezen. Vrstvy můžete slučovat do skupin a měnit jejich vlastnosti například z hlediska barevnosti či efektů. Každá vrstva může nést také informaci o módu prolnutí, kterých nabízí ArtRage celou řadu a mají navíc shodnou či obdobnou funkčnost jako blending režimy Adobe Photoshopu, a to až na úrovni kompatibility s PSD soubory.

ArtRage 3.0.6 Studio Pro - nastavení pro jednotlivé mokré či suché kreslicí nástroje/štětce a umísťování štětců do skupin


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - možnosti práce s vrstvami se od ArtRage 2.x výrazně liší


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - každý štětec můžete zduplikovat a zařadit do přednastavených nástrojů


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - vizuální rotace, posun a zvětšování/zmenšování obsahu plátna

Skicování, kreslení a efekty

Pro rychlé skicování nabízí ArtRage 3 Studio běžnou průhledovou desku s importovanou šablonou, přes kterou můžete čmárat dle libosti. Skicování samozřejmě lze provádět nejen černobíle, ale také rovnou s pomocí barev či přímo s několika speciálními kreslicími prostředky typu tuba s barvou, kamínky, travní porost apod.

Asi nejzásadnější novinkou je možnost využívat v ArtRage 3 Studiu bitmapové štětce Adobe Photoshopu, které je však nejprve nutné zkonvertovat a importovat do ArtRage (podrobný návod viz fórum na webu ArtRage.com).


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - přehled kreslicích nástrojů či malovacích prostředků
ArtRage 3.0.6 Studio Pro - součástí editoru je nyní několik sad šablon grafických prvků a objektů

Mezi nové nativní štětce ArtRage 3 Studia patří (dost kvalitní) vodovky, rozpíjející se inkoustový fix Gloop Pen, napodobeninu bitmapových Paint Shop tubes v podobě víceméně efektového než malovacího nástroje Sticker Spray, nástroj pro psaní textů a automaticky vyhlazované inkoustové pero například pro rychlé skicování. Celkem tak ArtRage 3 Studio nabízí celkem dvacet kreslicích per, štětců či speciálních malovacích nástrojů, ke kterým si můžete připočíst ještě několik sad šablon grafických objektových prvků.

Ještě lépe je na tom ArtRage 3 Studio Pro za 80 USD, které rozšiřuje funkce editoru například o šikovné efektové prvky Blur pro vyhlazování obsahu vrstev, korekce barev (včetně úprav tónování s pomocí speciálního kapátka) a také o podporu filtrů pro Adobe Photoshop.


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - jedna ze sekcí předvoleb programu


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - editor konečně nabízí i nadefinování vlastních klávesových zkratek


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - funkce pro oříznutí a změnu velikosti/rozlišení plátna


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - globální korekce barev pro zvolenou vrstvu


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - zkouška překreslování předlohy s různými druhy štětců

Závěr

Je asi na závěr zbytečné uvádět, že alternativou k nekorunovanému králi kreativních uměleckých malovacích programů Corel Painteru ArtRage rozhodně není a určitě ani nikdy nebude. Na ArtRage 3 Studiu zaujme nejen osobitý (avšak účelný!) design pracovních palet, které se pochopitelně umí sami schovat při pohybu štětcem či jiným kreslicím nástrojem do místa dané palety. Výborná je především celková odezva i funkčnost digitálního skicáku, který si v ničem nezadá s o něco dražším Autodesk SketchBook Pro či s možná až příliš jednoduchým (a hlavně dost pomalým) Corel Painter Sketch Padem. Ocenit musím u ArtRage 3 Studio Pro také nové funkce v podobě nelimitovaného počtu vrstev, několik efektů, podporu formátu PSD včetně všech blending módů a celkově dobře promyšlenou koncepci kvalitního digitálního skicáku v kombinaci s malovacím programem.

Demoverzi editoru ArtRage si můžete stáhnout zdarma z webových stránek programu.


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - volba velikosti a vlastností kreslicího plátna


ArtRage 3.0.6 Studio Pro - jeden z efektů, konkrétně pro rozostření obsahu vrstvy

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: